Oludeniz

4.00       Zobacz opinie (6)

Oludeniz (Ölüdeniz) to typowe, nadmorskie, turystyczne miasteczko. Ma jednak to wyjątkowe szczęście, że znajduje się na tej części tureckiego wybrzeża, które określane jest mianem Turkusowego Wybrzeża. I nazwa ta nie jest przesadzona. Rzeczywiście morze ma tam intensywny, turkusowy kolor, który niesamowicie kontrastuje z bielą piasku.

oludeniz

Oludeniz, Turcja - © Zielonamapa

Dodatkowym atutem Oludeniz jest fakt, że znajduje się tuż przy malowniczej lagunie. Dzięki temu miasteczko to jest wymarzonym kierunkiem wakacyjnego wypoczynku. Ale Oludeniz słynie nie tylko z możliwości oddawania się błogiemu lenistwu. Również osoby lubiące aktywnie spędzać czas nie będą się tu nudzić. Z pobliskiej góry Babadag organizowane są loty paralotnią w tandemach. Na sam szczyt da się wejść o własnych siłach, ale startując z Oludeniz trzeba pokonać 1969 m przewyższenia. Natomiast w samym miasteczku można wziąć udział w najróżniejszych, wodnych aktywnościach, jak nurkowanie, narty wodne, parasailing, kajakarstwo morskie czy pływanie na SUP-ach.

Dla kogo?

Jeśli szukasz przyjemnego, niedużego kurortu z pięknymi plażami i rozległymi widokami, wtedy w Ölüdeniz na pewno Ci się spodoba. Miasteczko, choć niewielkie, oferuje również sporo aktywności, które urozmaicą czas pomiędzy plażowanie, spacerami czy popijaniem drinków z palemką.

Zdjęcia

  • Oludeniz
  • Oludeniz
  • Oludeniz
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Turyści zwykle odwiedzają Oludeniz od maja do początku października. Jednak najlepszą porą na odwiedziny w tym zakątku Turcji jest druga połowa czerwca oraz początek września. Wtedy pogoda jest naprawdę dobra, a dodatkowo nie jest bardzo tłoczno.

Oczywiście większość osób odwiedzających Oludeniz wybiera ten kurort ze względu na cudowne, piaszczysto-żwirowe plaże. Aby w pełni zachwycić się ich malowniczością, wybierz się na spacer na jeden z górskich stoków, by spojrzeć na nie z dystansu. Wtedy najlepiej widać turkusowy kolor wody oraz biel piasku.

Plaża miejska

Wzdłuż zatoki, przy której leży Oludeniz, rozciąga się plaża miejska. Jej zdjęcia zrobione z lotu ptaka bardzo często zdobią foldery reklamowe promujące tureckie wybrzeże. I jest to całkiem zrozumiałe, bowiem plaża jest naprawdę malownicza. A otaczające ją góry sprawiają, że człowiek ma wrażenie lekkiego odcięcia od reszty świata.

Plaża w lagunie

Drugą pod kątem popularności plażą jest ta leżąca bezpośrednio w lagunie. Jednak z racji ochrony tego obszaru, można na niej przebywać tylko do godziny 18, a wstęp na nią jest płatny. Mimo wszystko i tak warto tu zajrzeć.

Jeśli znudzi Ci się leżenie na plaży lub spacerowanie po okolicy, możesz zdecydować się na nieco bardziej aktywne spędzenie wolnego czasu. Sporty wodne albo lot paralotnią mogą być całkiem ciekawą propozycją.

Lot paralotnią ze szczytu Babadag

Jedną z większych atrakcji Oludeniz są organizowane przez tamtejsze agencje turystyczne loty paralotnią ze szczytu Babadag. Na mający 1969 m n.p.m. szczyt wjechać można busem. Drogę w dół natomiast pokonuje się w trakcie niesamowicie widokowego lotu w tandemie. Przyjemność ta kosztuje dość słono. Ale dla podziwiania krajobrazów podczas przelotu na pewno warto.

Trekking na Babadag

Górujący nad Oludeniz Babadag to szczyt niezwykły. W szczególności, że wyrasta wprost z morza na wysokość 1969 m n.p.m.. To czyni go naprawdę ambitnym celem trekkingu. Zdecydowana większość osób dociera tam busami, które wywożą chętnych do wzięcia udziału w locie paralotnią. Entuzjastów pieszych wędrówek jest tam znacznie mniej, w efekcie nie ma oficjalnie wyznaczonego szlaku na Babadag. Są jednak ścieżki, które prowadzą na jego wierzchołek. Dodatkowo lokalne agencje turystyczne pomagają w zorganizowaniu trekkingu.

Sporty wodne

Oludeniz, jak na typowy kurort przystało, stanowi także dobrą bazę do uprawiania różnych sportów wodnych. Na miejscu wypożyczysz kajaki, rowery wodne czy SUP-y. Tutejsze agencje turystyczne mają w swojej ofercie m.in. parasailing, pływanie szybkimi łodziami, narty wodne, jetskies, wakeboard czy flyboard.

Wycieczka do Kanionu Saklikent

Jakieś 50 km dzieli Oludeniz od słynnego Kanionu Saklikent. Jest to jedna z ciekawszych, naturalnych atrakcji tej części Turcji. Jeśli chcesz odpocząć od upałów, to koniecznie się tam wybierz. Kanion jest głęboki na 300 m i ma długość ok. 18 km. To czyni go najgłębszym i najdłuższym kanionem całej Turcji. Wyrzeźbiła go rzeka Esen, która postanowiła przeciąć góry Akdağlar. Turystom udostępniono ok. 2-kilometrowy odcinek kanionu. Wybierając się do Saklikentu pamiętaj o zabraniu obuwia, które po zamoczeniu w wodzie nie będzie się ślizgać na kamieniach.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon