Pamukkale

3.33       Zobacz opinie (12)

W zachodniej Turcji, nieopodal miasta Denizli znaleźć można jedną z częściej fotografowanych atrakcji turystycznych tego kraju. Pamukkale, bo o nich mowa, zwane też Bawełnianą Twierdzą, to miejsce na wskroś niezwykłe. Spływająca po stoku zbocza wapienna woda uformowała białe, lśniące w słońcu skalne wodospady, tarasy, stalaktyty czy niecki z wodą.

Pamukkale
Pamukkale, Turcja - © Zielonamapa

Występujące tu termalne źródła znane są ze swych leczniczych właściwości. Natomiast powyżej wapiennych formacji zobaczyć można ruiny miasta Hierapolis z całkiem dobrze zachowanym teatrem. Na pobyt w Pamukkale oraz zwiedzanie antycznego miasta warto przeznaczyć 3-4 godziny. W trakcie bardzo upalnych dni zwykle i tak nie da się tam dłużej wytrzymać.

Dla kogo?

Pamukkale to przede wszystkim miejsce na relaks. Dlatego jeśli chcesz odpocząć, wymoczyć się w termalnych wodach i popatrzeć na ładne widoki, wtedy na pewno Ci się tam spodoba. Musisz jednak być odpornym na tłumy i panujący tam harmider.

Zdjęcia

  • Pamukkale
  • Pamukkale
  • Pamukkale
  • Pamukkale
  • Pamukkale
  • Pamukkale
  • Pamukkale
  • Pamukkale
  • Pamukkale
  • Pamukkale
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Gdy jesteś nastawiony na opalanie, korzystanie z wód termalnych i spacery, wtedy najlepszy czas na odwiedziny w Pamukkale przypada od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Jeśli jednak interesuje Cię jedynie przechadzka wśród skał oraz zwiedzanie Hierapolis, wtedy wybierz się późną jesienią. Będzie nieco spokojniej.

Jak dojechać do Pamukkale?

Najłatwiej do Pamukkale dojechać własnym lub wynajętym samochodem. Korzystając z transportu publicznego musisz liczyć się z przesiadką. Większość autobusów z dużych miast dociera bezpośrednio do Denizli. Stamtąd  w ok. 40-50 min dojedziesz busem do Pamukkale. W Denizli znajduje się też lotnisko, które utrzymuje stałe połączenia z Ankarą oraz Stambułem. Sporo osób decyduje się też na wizytę w Pamukkale w ramach jednodniowych wycieczek zorganizowanych. Można je wykupić np. w nadmorskich kurortach.

Oczywiście Pamukkale są atrakcją samą w sobie. Jednak jeśli już zawitasz w ich okolicach, to koniecznie wybierz się do ruin Hierapolis.

Hierapolis

Tuż obok Pamukkale rozciągają się ruiny antycznego miasta Hierapolis. Za czasów Rzymian i Bizancjum rozwijało się jako uzdrowisko. Bowiem już wtedy znano leczniczy wpływ znajdujących się tam termalnych źródeł. Pomagają one w chorobach oczu czy schorzeniach reumatycznych. Na terenie miasta znajdowały się m.in. świątynie, łaźnie publiczne, oraz imponujący teatr rzymski. Jego ruiny są jednymi z lepiej zachowanych w Hierapolis. W trakcie wizyty warto także odwiedzić ulicę Froninusa będącą główną i najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta.

Chyba każdy, kto zobaczył białe, skalne formacje Pamukkale był pod ich wrażeniem. W szczególności, że dość mocno wybijają się na tle wypalonego słońcem, nieco suchego i przykurzonego krajobrazu.

Pamukkale

Białe skalne formacje powstały na zboczu góry Cökelez. Za ich utworzeniem stoi bogata w wapń woda, wypływająca z termalnych źródeł. Podczas spływania po stoku wapień się osadza, budując efektowne stalaktyty, niecki wypełnione błękitną wodą oraz skały przypominające swym kształtem wodospady. Niegdyś we wszystkich nieckach można się było pluskać. Obecnie jest to możliwe jedynie w sztucznie utworzonych zbiornikach, a poruszanie się po terenie Pamukkale przebiega po wyznaczonej trasie (Uwaga! Trzeba zdjąć obywie.). Z termalnych wód skorzystać też można w Basenie Kleopatry, w którym zatopione są fragmenty pochodzące z antycznych budowli. Pamukkale wraz z ruinami Hierapolis objęte są ochroną w ramach Listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon