Side

2.75       Zobacz opinie (8)

Poszukując informacji o Side można natrafić na sformułowania “miasto muzeum” lub “antyczny skansen”. Po dotarciu na miejsce szybko okazuje się, że jest w nich sporo prawdy. Side wypełniają bowiem liczne, antyczne ruiny, pomiędzy którymi wznoszą się współczesne budowle.

Side

Side, Turcja - © Zielonamapa

Tu przeszłość spotyka się z teraźniejszością zdominowaną przez dyskoteki, rybne restauracje czy sklepiki z mniej lub bardziej tandetnymi pamiątkami. Miasto sięga swą przeszłością VII w. p.n.e. i przez długi czas nie cieszyło się dobrą sławą, gdyż w dużej mierze zamieszkiwali go piraci. Później funkcjonowało jako rybacka osada, a obecnie przyciąga tłumy turystów. Większości z nich średnio interesują zabytki, jak choćby ruiny teatru na 15 tys. osób! Dla gości odwiedzających Side najważniejsze są oczywiście plaże, a znudzeni leżeniem na piasku wybierają się czasami na wycieczki stateczkami do wodospadu Manavgat.

Dla kogo?

Jeśli lubisz typowe, kurortowe życie, to w Side poczujesz się jak w raju. Znajdziesz tu piękne plaże, mnóstwo sklepów, restauracji czy pubów. I choć miasto wypełniają ruiny, to panująca tu atmosfera raczej skłania do lenistwa niż zwiedzania i poznawania historii. Ale jeśli już się na to zdecydujesz, to na pewno nie pożałujesz.  

Zdjęcia

  • Side
  • Side
  • Side
  • Side
  • Side
  • Side
  • Side
  • Side
  • Side
  • Side
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Nie da się ukryć, że najwięcej dzieje się w Side w szczycie sezonu, czyli w lipcu i sierpniu. Nieco spokojniej jest w czerwcu i we wrześniu, ale nie licz, że będzie tam wtedy pusto.

Gdy zapragniesz nieco pozwiedzać, to w Side na pewno nie będziesz się nudzić. Miasto posiada kilka ciekawych zabytków. Wiele z nich jest ogólnodostępna, gdyż stoi pomiędzy nowszymi budynkami.

Brama

Jedną z pierwszych budowli jaka rzuca się w oczy po wjechaniu do Side jest brama. Głównie dlatego, że przez tę antyczną budowlę przechodzi główna szosa prowadząca do centrum miasta.

Side
Side, Turcja - © Zielonamapa

Teatr

Najbardziej imponującą budowlą Side są ruiny teatru. Został on wzniesiony w II w. n.e.. Według różnych szacunków na widowni mogło zasiadać od 15 do 25 tys. widzów, choć bardziej prawdopodobna jest pierwsza z liczb. Teatr udostępniony jest zwiedzającym. W sezonie otwarty jest codziennie.

Side
Teatr, Side, Turcja - © Zielonamapa

Muzeum Side

Nieopodal teatru działa Muzeum Side. Ciekawostką jest to, że urządzone je w dawnych, rzymskich łaźniach. W efekcie nie tylko eksponaty są zabytkowe, ale również sam budynek muzeum. Zgromadzone tam przedmioty w dużej mierze pochodzą z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Side. Zobaczysz tu liczne rzeźby czy naczynia.

Ruiny trzech świątyń

Na krańcu półwyspu, na którym leży starówka Side, wznoszą się ruiny trzech, różnych świątyń. Każda z nich poświęcona była innemu bóstwu – Apollinie, Atenie i Menowi. Najbardziej okazale prezentuje się świątynia Apollina, z zachowanym fragmentem kolumn. Pozostałe dwie świątynie są nieco mniejsze.

Side
Apollina, Side, Turcja - © Zielonamapa

Wodospad Manavgat

Tuż obok Side leży miejscowość Manavgat. Warto ją odwiedzić ze względu na wodospad, jaki powstał na rzece Manavgat. Dotrzeć można do niego własnym środkiem transportu, jak i łodziami kursującymi w górę rzeki. Sam wodospad nie jest zbyt duży, ale wraz z otaczającą go bujną roślinnością tworzy naprawdę przyjemną scenerię. Okolica wodospadu stanowi popularny cel pikników. Jest to również dobre miejsce, jeśli chcesz odpocząć od panujących latem upałów.

I choć antyczne atrakcje mogą być dla części osób ciekawe, to i tak większość turystów odwiedzających Side koncentruje się na tamtejszych plażach. Wybrzeże oferuje tu piękne, długie piaszczyste plaże, gdzie bez trudu uzyskasz złocistą opaleniznę.

Plaża miejska

Główna plaża miejska rozciąga się na zachód od centrum Side. Złocisty piasek, palmy, czyste morze. Czego chcieć więcej? No może czasami mogłoby tu być mniej ludzi. Ale i tak plaża jest naprawdę godna uwagi.

Side
Side, Turcja - © Zielonamapa

Plaża Büyük

Tuż obok półwyspu ze starówką Side, po wschodniej jej stronie, znajduje się plaża Büyük. Dochodzą do niej ruiny antycznych murów miejskich. Plaża jest piaszczysta i można z niej podziwiać całkiem przyjemną panoramę tej części miasta.

Incekum

Jeśli znudzą Ci się plaże w samym Side, wybierz się 37 km na wschód od miasta, do niewielkiego Incekum. Część osób uważa, że tamtejsze piaszczyste, złote plaże są najpiękniejsze w całej Turcji. Na pewno są ładne, ale z racji licznych hoteli, jakie powstały tam na przestrzeni ostatnich lat, bywają dość zatłoczone.

Side, jak na kurort z prawdziwego zdarzenia przystało, dba o nocne rozrywki swoich gości. Znajdziesz tu zarówno dyskoteki pod gołym niebem, jak i puby oferujące pokaźną ilość najróżniejszych trunków.

Karma

Klub i restauracja Karma (ul. Mahallesi, Turgut Reis) znajduje się na półwyspie ze starówką. W ciągu dnia warto tu wpaść na wyśmienite owoce morza oraz ryby. Tutejszy kucharz naprawdę zna się na rzeczy! Natomiast późnym wieczorem Karma staje się dość wyrafinowanym klubem. Obowiązuje selekcja, więc trampki, japonki czy kostiumy kąpielowe raczej się nie zostaną zaakceptowane przez bramkarzy. Za wysoką jakością Karmy idą też wysokie ceny.

Cafe Easy Rider

Cafe Easy Rider (ul. Selimiye, Barbaros) to w Side miejsce kultowe. Motocyklowe klimaty nie każdemu muszą odpowiadać, ale w przypadku tego miejsca warto dać się przekonać. Serwowane jest tu pyszne jedzenie, a kufle zimnego Efesu leją się strumieniami. Ponieważ knajpka jest tuż przy brzegu, oferuje ładny widok na morze. Wieczorami można tu również posłuchać muzyki na żywo.

Kiss Bar

Przy niewielkim placyku we wschodniej części starówki działa kameralny Kiss Bar (ul. Mahallesi, Barbaros). Tuż obok przebiega nadmorska promenada, więc można sączyć drinki z widokiem na morze. Przyjemnie, niezobowiązująco, tanio.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon