Sumela

3.50       Zobacz opinie (4)

Prawosławny klasztor Sumela, położony nieopodal Trabzonu, jest miejscem na wskroś niezwykłym. Przyklejony do skalnego klifu, na wysokości 1200 m n.p.m., góruje nad doliną Altindere, która objęta jest ochroną w ramach parku narodowego. Osobom podróżującym po Bałkanach przywodzi na myśli monaster Ostrog w Czarnogórze.

Sumela

Sumela, Turcja - © Zielonamapa

Sumela jednak jest nieco bardziej imponującą budowlą. I niewątpliwie stanowi jedną z ciekawszych atrakcji tureckiego wybrzeża Morza Czarnego. Ze względu na oddalenie od głównych, turystycznych szlaków, nie docierają tu aż takie tłumy, jak do innych miejsc w Turcji. Tak czy inaczej, bez względu na to, czy jesteś osobą wierzącą, czy też nie, na pewno poczujesz niezwykłą atmosferę panującą w Sumeli.

Dla kogo?

Jeśli szukasz miejsca niezwykłego, niezadeptanego przez masową turystykę, oferującego niesamowite doznania estetyczne, wtedy koniecznie odwiedź Sumelę.

Zdjęcia

  • Sumela
  • Sumela
  • Sumela
  • Sumela
  • Sumela
  • Sumela
  • Sumela
  • Sumela
  • Sumela
  • Sumela
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli chcesz dotrzeć do Sumeli za pomocą transportu publicznego, wtedy zaplanuj wizytę w sezonie letnim. W tym czasie z Trabzonu kursują tam autobusy i dolmusze. Posiadając własne lub wypożyczone auto możesz tam dojechać również w innych miesiącach. Najlepiej odwiedzić Sumelę rano, gdyż wtedy jest oświetlona przez promienie słońca. Później niestety jest w cieniu.

Klasztor Czarnej Madonny w Sumeli to mająca siedem pięter budowla, która sprawia wrażenie, jakby ktoś ją przykleił do skalnej ściany. Według legendy został założony przez dwóch mnichów z Aten, którym wskazówki odnośnie lokalizacji miała przekazać Najświętsza Panienka. Historycy jednak uważają, że klasztor powstał w IV w. z rozkazu bizantyjskich cesarzy. Za panowania Imperium Osmańskiego klasztor cieszył się licznymi przywilejami. Jednak te skończyły się na początku XX w., gdy mnisi wraz z grecką ludnością zamieszkującą te tereny zostali wysiedleni. Od tamtego czasu popadał w ruinę. W ostatnich latach trwają prace nad jego renowacją.

Kościół

Oczywiście najważniejszym budynkiem w klasztorze jest kościół Czarnej Madonny. Przed tym, jak mnisi zostali wysiedleni, udało im się ukryć słynący z cudów obraz Czarnej Madonny. Później jednemu z nich udało się wrócić i przenieść go do innego klasztoru, znajdującego się na terenie Grecji. Świątynię z zewnątrz i od środka zdobią piękne freski, które przez lata zostały mocno naznaczone zębem czasu oraz działalnością wandali.

Pozostałe zabudowania

Oprócz kościoła, na terenie klasztoru znajdują się również cele, w których mieszkali mnisi, kuchnia, pomieszczenia zajmowane przez bibliotekę czy kaplice. Niestety nie wszystkie te obiekty są udostępnione zwiedzającym.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon