Trabzon

ŚREDNIO

Położony na północnym-wschodzie Turcji Trabzon to miasto o wielowiekowej przeszłości. Swoimi początkami sięga VI w. p.n.e.. Ze względu na swą lokalizację – tuż nad brzegiem Morza Czarnego, a także na skrzyżowaniu szlaków handlowych, przez długi czas prężnie się rozwijało i cieszyło sporą autonomią.

Trabzon w Turcji

Hagia Sofia, Trabzon, Turcja – © liakadaweb

Przez Trabzon przebiegał Jedwabny Szlak, a o bogactwie miasta świadczyły pięknie zdobione, pozłacane budynki. Niestety XIX i XX w. nie były dla niego bardzo łaskawe i jego znaczenie nieco spadło. Obecnie stanowi najważniejsze miasto wschodniej, tureckiej części Morza Czarnego, zarówno pod kątem handlu, jak i kultury. Znajdziesz tu sporo zabytków czy ciekawe muzea. Oprócz tego Trabzon wyróżnia się na tle innych, tureckich miast, gdyż stanowi iście zieloną oazę. Również jego okolica jest przepełniona bujną roślinnością porastającą zbocza gór, co stanowi miła odmianę od spalonej słońcem ziemi w innych częściach kraju.

Dla kogo?

Choć Trabzon jest ciekawym miastem, to raczej spodoba się tu koneserom. Jeśli więc widziałeś większość najważniejszych miejsc w Turcji i akurat zawitasz na wschodzie kraju, to możesz rozważyć odwiedziny w tym mieście. Trabzon nie jest ani zniewalająco piękny, ale jeśli lubisz zwiedzać, to znajdziesz tam kilka interesujących atrakcji.