Trabzon

3.40       Zobacz opinie (5)

Położony na północnym-wschodzie Turcji Trabzon to miasto o wielowiekowej przeszłości. Swoimi początkami sięga VI w. p.n.e.. Ze względu na swą lokalizację - tuż nad brzegiem Morza Czarnego, a także na skrzyżowaniu szlaków handlowych, przez długi czas prężnie się rozwijało i cieszyło sporą autonomią.

Trabzon
Trabzon, Turcja - © Zielonamapa

Przez Trabzon przebiegał Jedwabny Szlak, a o bogactwie miasta świadczyły pięknie zdobione, pozłacane budynki. Niestety XIX i XX w. nie były dla niego bardzo łaskawe i jego znaczenie nieco spadło. Obecnie stanowi najważniejsze miasto wschodniej, tureckiej części Morza Czarnego, zarówno pod kątem handlu, jak i kultury. Znajdziesz tu sporo zabytków czy ciekawe muzea. Oprócz tego Trabzon wyróżnia się na tle innych, tureckich miast, gdyż stanowi iście zieloną oazę. Również jego okolica jest przepełniona bujną roślinnością porastającą zbocza gór, co stanowi miła odmianę od spalonej słońcem ziemi w innych częściach kraju.

Dla kogo?

Choć Trabzon jest ciekawym miastem, to raczej spodoba się tu koneserom. Jeśli więc widziałeś większość najważniejszych miejsc w Turcji i akurat zawitasz na wschodzie kraju, to możesz rozważyć odwiedziny w tym mieście. Trabzon nie jest ani zniewalająco piękny, ale jeśli lubisz zwiedzać, to znajdziesz tam kilka interesujących atrakcji.

Zdjęcia

  • Trabzon
  • Trabzon
  • Trabzon
  • Trabzon
  • Trabzon
  • Trabzon
  • Trabzon
  • Trabzon
  • Trabzon
  • Trabzon
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Trabzon najlepiej odwiedzić latem. Dzięki bliskości morza oraz łagodniejszemu klimatowi nawet w lipcu czy sierpniu jest tu dużo przyjemniej niż we wnętrzu kraju. Natomiast jesienią czy na wiosnę Trabzon zwykle zalany jest deszczem, co średnio sprzyja zwiedzaniu.

Trabzon to przede wszystkim portowe miasto i ważny węzeł komunikacyjny (m.in. znajduje się w nim lotnisko). Jednak w jego centrum znaleźć można kilka interesujących zabytków, które przypominają o jego dawnej świetności na Jedwabnym Szlaku.

Zamek

Jedną z bardziej okazałych atrakcji turystycznych Trabzonu jest zamek (ul. Ortahisar Mahallesi, Burç Sk. 10). Zlokalizowany jest na płaskim wzgórzu, który swoim kształtem przywodzi na myśl trapez. To właśnie od greckiego słowa trapezus miasto zawdzięcza swoją nazwę. Do naszych czasów zachowały się fragmenty murów. Niestety nie przetrwały piękne, złote zdobienia, które wypełniały wnętrza zamkowej katedry.

Muzeum Trabzonu

We wnętrzach XIX-wiecznego dworku mieści się Muzeum Trabzonu (ul. Gazipaşa Mahallesi, Zeytinlik Cd. 7). Sam budynek powstał na zlecenie greckiego bankiera. Utrzymany jest w barokowym stylu. W trakcie zwiedzania będziesz mógł obejrzeć znaleziska wydobyte z okolic Trabzonu w trakcie prowadzonych tu prac archeologicznych.

Kościół Hagia Sophia

Hagia Sophia (Aya Sophia, ul. Fatih Mahallesi, Zübeyde Hanım Cd.) to niezwykły, XIII-wieczny, bizantyjski kościół, który znajduje się na zachód od centrum miasta. W XVI w. został przekształcony w meczet, a w kolejnych wiekach świątynia pełniła funkcję magazynu na amunicję czy szpitala. Od II połowy XX w. Hagia Sophia stała się obiektem muzealnym. Kościół wyróżniają przepiękne freski, które zdobią jego wnętrze. Większość z nich ukazuje sceny ze Starego Testamentu i uznawane są za najlepiej zachowane w Turcji. Oprócz tego w świątyni zobaczysz zachwycające, bizantyjskie mozaiki.

Willa Ataturka

Również poza ścisłym centrum znajduje się willa Ataturka (ul. Soğuksu Mahallesi, Ata Cd). W tej trzykondygnacyjnej, białej rezydencji turecki prezydent przebywał kilka razy podczas swoich wizyt w Trabzonie. To właśnie tu miał spisać swój testament dokładnie na rok przed śmiercią. Później willę przejęła jego siostra, Makbule. Obecnie obiekt ten można zwiedzać. Na odwiedzających czeka tu piękny, niesamowicie zadbany ogród.

Większość osób traktuje Trabzon jako bazę wypadową do klasztoru Sumela. Jednak w okolicy jest kilka innych, równie ciekawych atrakcji godnych uwagi.

Uzungol

Poszukując informacji na temat Trabzonu na pewno trafiłeś przy okazji na zdjęcia Uzungol. Charakterystyczny widok jeziora, położonego nad jego brzegiem meczetu oraz gór wokół naprawdę zapada w pamięci. Uzungol znajduje się 100 km na wschód od Trabzonu, na wysokości 1000 m n.p.m.. Będąc tam poczujesz się jakbyś właśnie znalazł się gdzieś w Alpach, a nie na wschodzie Turcji. Duża ilość zieleni przydaje temu miejscu prawdziwej sielankowości. Uzungol stanowi popularny cel weekendowych wypadów mieszkańców Trabzonu oraz innych, nadmorskich miasteczek. Działa tu sporo lokali gastronomicznych, hoteli, kempingów. Z miasteczka wychodzi też kilka szlaków pieszych.

Bayburt

140 km na południe od Trabzonu leży miasto Bayburt. Usytuowane jest nad rzeką Coruh i stanowi stolicę najmniejszej, tureckiej prowincji. Miasto słynie ze swojej twierdzy, która zbudowana została za czasów Bizancjum. Niegdyś na jej terenie mieściło się ponad 300 budynków. Do naszych czasów zachowała się tylko część z nich, np. mury twierdzy, meczet, ruiny kościoła czy szkoły. Jadąc z Bayburt jeszcze dalej na południe droga wspina się na wysokość 2302 m n.p.m. dając możliwość podziwiania zachwycających, górskich krajobrazów.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon