Troja

2.33       Zobacz opinie (6)

Opiewana przez Homera w Iliadzie i Odysei Troja leży w północno-zachodniej Turcji, 350 km na południowy-zachód od Stambułu. Już sama jej nazwa pobudza wyobraźnię. W końcu wiąże się z nią historia mitycznych kochanków - Heleny i Parysa, a także masa innych wydarzeń ze słynnym koniem trojańskim na czele.

Troja
Troja, Turcja - © Zielonamapa

Czy jednak będąc w Turcji warto odwiedzić to, co po Troi pozostało? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż wiele zależy od tego, jak bardzo historią i mitologią jesteś zainteresowany. Jedno jest pewne. Ruiny Troi istnieją i są udostępnione zwiedzającym. Nie są może tak imponujące, jak te w Efezie. Ale w końcu Troja jest mitycznym miastem. I choćby z tego powodu może być całkiem intrygującym miejscem do zobaczenia.

Dla kogo?

Do Troi wybierz się przede wszystkim wtedy, gdy fascynuje Cię historia starożytna, wykopaliska, ruiny oraz oczywiście mitologia. Jeśli nie spełniasz tych warunków, możesz tego miejsca nie docenić. Teren Troi nie wygląda zbyt imponująco, na co zapewne duży wpływ miały intensywnie prowadzone tam prace archeologiczne.

Zdjęcia

  • Troja
  • Troja
  • Troja
  • Troja
  • Troja
  • Troja
  • Troja
  • Troja
  • Troja
  • Troja
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Termin wizyty w Troi tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Przez cały rok ruiny miasta prezentują się podobnie. Z tą różnicą, że latem robi się tam dużo bardziej tłoczno i gorąco. Turystów przyciąga tam głównie replika konia trojańskiego. Zrobienie sobie zdjęcia przy nim lub w nim jest ich głównym (jedynym?) celem.

W trakcie prowadzonych w tym zakątku Turcji prac archeologicznych odkryto 9 warstw pochodzących z różnych okresów historycznych. I choć wciąż toczone są spory na ten temat, to jednak spora część badaczy przyjmuje, że warstwa nr 7 jest tą właściwą Troją, czyli miastem Priama. Przed zwiedzaniem zapoznaj się z mapką terenu dostępną na miejscu, żeby było Ci łatwiej odnaleźć się w tej zagmatwanej przestrzeni.

Koń trojański

Większość osób rozpoczyna zwiedzanie Troi od repliki konia trojańskiego. Drewniana konstrukcja znajduje się tuż za wejściem na teren kompleksu. Do jej wnętrza prowadzą schody. Będziesz miał więc niepowtarzalną okazję na zrobienie sobie selfie z koniem na zewnątrz i od środka.

Wystawa

Również blisko wejścia na teren ruin znajduje się budynek, który przez wiele lat służył ekipom prowadzącym tam prace archeologiczne. Obecnie w jego wnętrzach urządzono wystawę, która prezentuje makiety różnych etapów rozwoju Troi. Pozwalają one nieco lepiej wyobrazić sobie, jak niegdyś wyglądał ten teren oraz jak był zabudowany.

Mury

Na terenie Troi będziesz mógł zobaczyć sporą część dawnych murów. Zwróć uwagę na wieżę wyrastającą w obrębie murów Troi VI. Nieopodal zobaczysz też zrekonstruowane budynki Troi VI, VII, a nieco za nimi również bramę wschodnią.

Wzgórze

W trakcie spaceru po terenie Troi koniecznie wejdź na wzgórze, w obrębie którego rozlokowane są ruiny. Z jego wierzchołka będziesz mógł spojrzeć na cały teren wykopalisk i otaczającą go równinę. Nie będzie to najbardziej imponujący widok, jaki zobaczysz w życiu. Ale w porównaniu do reszty atrakcji Troi i tak jest naprawdę ładny.

Odeon

Jednym z lepiej zachowanych obiektów w Troi jest odeon, zwany też małym teatrem. Powstał za panowania rzymskiego. Do naszych czasów zachował się fragment widowni oraz sceny. Jednak w porównaniu do innych budowli w Troi, przynajmniej da się rozpoznać, jaką dokładnie funkcję pełnił on w przeszłości.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon