Berdyczów

ŚREDNIO

Berdyczów to jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na ukraińskiej ziemi. Prawa miejskie uzyskał już w 1593 roku. Burzliwa historia regionu, oraz boska interwencja, sprawiły, że Janusz Tyszkiewicz nakazał przebudować swój zamek w Berdyczowie na klasztor. Na przestrzeni lat dochodziło tu do wielu najazdów, w wyniku czego kompleks klasztorny został ufortyfikowany. Ale dzięki temu z powodzeniem odparł trzy szturmy nieprzyjacielskich wojsk. Przez wieki Berdyczów był jednym z najważniejszych miejsc religijnych, a także istotnym ośrodkiem kultury i nauki na Ukrainie.

Berdyczów, Ukraina

Berdyczów, Ukraina – © Shutterstock

Do dziś zachowało się tu wiele ciekawych zabytków, z których najważniejszym jest oczywiście wspomniany wcześniej Klasztor Karmelitów Bosych.  Najcenniejszym budynkiem kompleksu jest kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w połowie XVIII wieku. Niestety wnętrze, oraz jego wyposażenie, zostało zniszczone, ale dzięki polskiemu programowi rewaloryzacyjnemu świątynię wyremontowano i ponownie poświęcono. W klasztorze ogromne wrażenie robią też otaczające go fortyfikacje. W samym mieście wybierz się do kościoła farnego pw. Św. Barbary, pałacu Radziwiłłów oraz soboru prawosławnego św. Mikołaja.

Dla kogo?

Przede wszystkim Berdyczów jest idealnym celem dla osób bardzo religijnych. Wizyta w klasztorze na pewno będzie miała mocny, duchowy wybór. Ale spodoba Ci się tu również wtedy, jeśli na Ukrainie chcesz szukać polskich śladów oraz lubisz zwiedzać.