Charków

3.29       Zobacz opinie (7)

Charków, czyli dawna stolica Ukrainy, to obecnie drugie, największe miasto kraju. Od dawna było ono skoncentrowane na przemyśle. Za czasów ZSRR był to trzeci, najbardziej znaczący ośrodek naukowy i przemysłowy po Moskwie i Leningradzie. Wciąż funkcjonuje tu sporo fabryk. Ale widać też coraz więcej wpływów kulturalno-naukowych. Pośród szarych blokowisk i licznych zakładów przemysłowych, wyróżniają się piękne i często złocone obiekty sakralne. Warto zobaczyć monaster Opieki Matki Bożej z charakterystycznymi kopułami.

Charków, Ukraina

Charków, Ukraina - © Zielonamapa

Cudem Charkowa zwany jest Sobór Zwiastowania, czyli jedyna na świecie cerkiew prawosławna wybudowana w stylu bizantyjskim. Ta malownicza budowla z cegieł ma aż 80 m wysokości i może pomieścić w swoim wnętrzu 4000 osób. Kolejnym, wartym odwiedzenia miejscem jest Plac Wolności, który jest pięć razy większy od Placu Czerwonego w Moskwie. A to czyni go jednym z największych placów w Europie. Obok niego mieści się ogromny, pierwszy wieżowiec ZSRR, czyli tzw. Derżprom, który jest ciekawym przykładem stylu, zwanego konstruktywizmem. Zobacz również budynek Uniwersytetu Charkowskiego oraz przejdź się klimatyczną ulicą Sumską. Podczas zwiedzania miasta skorzystaj z transportu miejskiego, a zwłaszcza z metra, ponieważ niektóre ze stacji podziemnej kolejki pochodzą jeszcze z czasów ZSRR i prezentują całkiem ciekawy styl.

Dla kogo?

Jeśli interesuje Cię architektura i styl z czasów ZSRR, to musisz odwiedzić Charków, w którym znajdziesz mnóstwo ciekawych budowli z tego okresu. Miasto przypadnie Ci do gustu również wtedy, jeśli szukasz miejsc spoza głównych, turystycznych szlaków. Charków nie jest oblegany przez turystów, co czyni zwiedzanie dużo bardziej przyjemnym.

Zdjęcia

  • Charków
  • Charków
  • Charków
  • Charków
  • Charków
  • Charków
  • Charków
  • Charków
  • Charków
  • Charków
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

City break w Charkowie możesz zaplanować o każdej porze roku. Oczywiście najbardziej optymalnym terminem będzie lato. Nawet w szczycie wakacyjnego sezonu nie musisz obawiać się tłumu turystów. Za to dobra pogoda sprawi, że będziesz mógł godzinami spacerować po mieście.

Zobacz także

Ukraina
Co zwiedzić na Ukrainie?
Najpiękniejsze plaże na Ukrainie
Ukraina
Miejsca na imprezę na Ukrainie
Ukraina
Aktywnie na Ukrainie
Ukraina
Poza szlakiem na Ukrainie
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon