Chocim

SPOKO

W południowo-zachodniej części Ukrainy leży niewielki Chocim. Historia tych terenów jest burzliwa, ponieważ często przechodziły we władanie różnych państw. Jednym z efektów bycia ważnym punktem granicznym, jest niesamowity zamek, który w bardzo dobrym stanie zachował się do czasów współczesnych. Niewielka drewniana forteca została wzniesiona tu już w 1140 roku. W kolejnych wiekach następowały liczne jej przebudowy oraz rozbudowy, a dziś możesz oglądać pełnoprawny i dobrze obwarowany zamek. Jest on malowniczo położony, ponad rzeką Dniestr, nieco na uboczu, od miejscowości.

Chocim

Chocim, Ukraina – © Shutterstock

Odwiedzić tu możemy Nową Twierdzę, w której mieści się cerkiew z 1835 roku. Największe wrażenie robi jednak Stary Zamek, którego okalają wysokie na kilkanaście metrów, imponujące, mury oraz 4 baszty. Wchodzi się do niego przez most zwodzony, a w środku znajduje się między innymi budynek załogi zamkowej z XVI w., oraz późnogotycka kaplica zamkowa z XV w.. W dobrze zachowanych wnętrzach umieszczone zostały: wystawa historyczna, wystawa zrekonstruowanych narzędzi tortur, stroje z epoki oraz liczne obrazy, które nawiązują do czasów świetności twierdzy. Po odwiedzeniu wnętrz zamkowych warto jeszcze przejść się po malowniczej okolicy, by z różnych stron obejrzeć tą niesamowitą fortecę.

Dla kogo?

Na pewno musisz odwiedzić Chocim, jeśli interesujesz się historią, a przede wszystkim wątkami polskich dziejów. To również nie lada gratka dla osób fascynujących się bitwami. Pod Chocimiem rozegrało się ich całkiem sporo.