Czarnobyl
Czarnobyl to okryte złą sławą miejsce, w którym w 1986 roku doszło do największej katastrofy atomowej. W wyniku wybuchu w jednym z reaktorów elektrowni jądrowej, skażeniu promieniotwórczemu uległ ogromny obszar i do dziś wyznaczona jest tu strefa wykluczenia. Obecnie teren ten można odwiedzić, ale tylko i wyłącznie z licencjonowanymi przewodnikami i stosując się do odpowiednich zasad.
Czarnobyl, Ukraina – © Shutterstock
Miejscem, które najlepiej oddaje skalę tragedii, jest miasto Prypeć położone w bezpośrednim sąsiedztwie feralnej elektrowni. Wybudowane w latach 70. XX wieku było modelowym, nowoczesnym miastem, w którym mieszkała obsługa elektrowni. Nagle, z dnia na dzień, w wyniku ewakuacji zostało ono opuszczone i do dziś jest miastem widmem, które powoli niszczeje. To właśnie stąd pochodzi większość niesamowitych zdjęć zrujnowanych budynków, lub nigdy nie otwartego parku rozrywki z wielkim kołem młyńskim. Kolejnym ciekawym miejscem jest pomnik ku czci likwidatorów, który stoi w sąsiedztwie nowego sarkofagu, tzw. Arki, która przykryła miejsce katastrofy. Odwiedź również miasto Czarnobyl, w którym obecnie żyje kilka tysięcy osób, oraz leżące nieopodal Oko Moskwy, czyli tajemniczy, ogromny, sowiecki radar. W tym momencie zwiedzanie wyżej wymienionych miejsc jest już bezpiecznie, ponieważ poziom napromieniowania nawet w Prypeci jest mniejszy niż np. w centrum Warszawy.
Dla kogo?
Jeśli jesteś fanem opuszczonych miejsc, a także jeśli z wypiekami na twarzy oglądałeś serial produkcji HBO poświęcony Czarnobylowi, wtedy koniecznie musisz się tam wybrać. Musisz jednak pamiętać, że do strefy wykluczenia mają wstęp tylko i wyłącznie osoby powyżej 18. roku życia.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić?
Wycieczki do “Zony” organizowane są przez cały rok. Z racji charakteru miejsca i ze względu na jego klimat, wybierz się na wycieczkę w ciągu tygodnia. W weekendy, szczególnie latem, potrafi robić się tam tłoczno. Późna jesień lub zima zapewnią Ci nieco bardziej mroczne, ale jednocześnie dużo bardziej autentyczne odczucia względem tego miejsca.
Ministerka Lake-House
Bardzo polecam Ministerka Lake-House pod Kijowem. Świetny, nieduży hotel położony nad Dnieprem. Ładne, całkiem nowoczesne wnętrza. Nasz pokój był bardzo przestronny. W ogrodzie mogliśmy korzystać z basenu. Na miejscu jest też sauna. Udany pobyt za niewielkie pieniądze.
Pushcha Congress Hotel
Na obrzeżach Kijowa znajduje się Pushcha Congress Hotel. Spędziłem tam jedną noc, ale byłem bardzo zadowolony z pobytu. Otoczony lasem, jest całkiem kameralnym miejscem. Pokój spełnił moje oczekiwania. Drobnym mankamentem było to, że na śniadanie trzeba było przejść do sąsiedniego budynku. Na szczęście nie była to duża odległość.
Fortetsya Park-Otel
Idealne miejsce dla kogoś, kto chce być blisko przyrody, ale równocześnie mieć Kijów w zasięgu krótkiej jazdy autem. Fortetsya Park-Otel oferuje nocleg w drewnianych domkach z uroczo zaaranżowanymi wnętrzami. Zachwycił nas również fakt, że położone są w środku lasu. Jest też świetny plac zabaw dla dzieci. Więc rodziny z dziećmi też będą się tu dobrze czuły.
Mackintosh Hotel
Mackintosh Hotel to dość nowy obiekt znajdujący się w kijowskiej dzielnicy Podole. Nie jest może najtaniej, ale standard jest na bardzo wysokim poziomie. Jasne i przestronne wnętrza. Do tego niebywale czysto! Blisko nad Dniepr i do stacji metra.