Czarnohora

4.50       Zobacz opinie (8)

Czarnohora jest najwyższym pasmem w grupie Karpat Ukraińskich. Tu znajduje się też najwyższy szczyt Ukrainy, czyli Howerla, mający 2061 m n.p.m.. Oprócz niego wznosi się tu w sumie jeszcze 5 gór, które przekraczają wysokość 2000 m n.p.m.. Malowniczy, pofałdowany krajobraz uzupełniają liczne jeziora polodowcowe. Do najbardziej znanych należy jezioro Niesamowite oraz Brebenieskuł.

Czarnohora Ukraina

Czarnohora, Ukraina - © Zielonamapa

Największą zaletą tego regionu jest jego naturalny charakter, który w bardzo małym stopniu został zmieniony przez człowieka. Jednym z lepszych przykładów jest chociażby bukowy las pierwotny Czarnohory, który został wpisany na listę UNESCO. Tutejsze tereny są też chronione jako część Karpackiego Parku Narodowego. W okresie międzywojennym, głównym grzbietem Czarnohory przebiegała granica pomiędzy II Rzecząpospolitą a Czechosłowacją. I do dziś przetrwały tu zabytkowe słupki graniczne.

Dla kogo?

Jeśli cenisz naturę, a także odkrywanie jej piękna podczas długich wędrówek, wtedy Czarnohora będzie idealnym miejscem dla Ciebie. To pasmo górskie spodoba Ci się również wtedy, jeśli lubisz turystykę przygodową, biwaki na dziko oraz możliwość odcięcia się od dobrodziejstw cywilizacji. Dodatkowo, jeśli Twoim celem jest zdobycie “Korony Europy”, to nie możesz pominąć najwyższego szczytu Ukrainy, czyli Howerli. W pobliżu warto odwiedzić również Bukovel.

Zdjęcia

  • Czarnohora
  • Czarnohora
  • Czarnohora
  • Czarnohora
  • Czarnohora
  • Czarnohora
  • Czarnohora
  • Czarnohora
  • Czarnohora
  • Czarnohora
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najdogodniejszym terminem na odwiedzenie Czarnohory będzie sezon letni, kiedy słoneczna pogoda oraz długie dni zapewnią więcej możliwości eksplorowania jej rozległego terenu. Nawet w wysokim sezonie wakacyjnym nie spotkasz tutaj tłumów turystów. Zimą musisz się liczyć z brakiem jakiejkolwiek infrastruktury narciarskiej, ale może być to ciekawy pomysł na wyprawę skiturową.

Najważniejszym, polskim śladem są ruiny obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego, które położone są na szczycie Pop Iwan. Wędrowanie po górach Czarnohory ułatwia sieć szlaków turystycznych, która z roku na rok jest coraz bardziej rozwijana. Trasy, jak i sam teren nie są bardzo wymagające technicznie. Ale im wyżej, tym trudniej o jakąkolwiek infrastrukturę, jak choćby schroniska czy sklepy

Zobacz także

Ukraina
Miejsca na imprezę na Ukrainie
Ukraina
Co zwiedzić na Ukrainie?
Najpiękniejsze plaże na Ukrainie
Ukraina
Aktywnie na Ukrainie
Ukraina
Poza szlakiem na Ukrainie
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon