Czarnohora

ŚWIETNIE

Czarnohora jest najwyższym pasmem w grupie Karpat Ukraińskich. Tu znajduje się też najwyższy szczyt Ukrainy, czyli Howerla, mający 2061 m n.p.m.. Oprócz niego wznosi się tu w sumie jeszcze 5 gór, które przekraczają wysokość 2000 m n.p.m.. Malowniczy, pofałdowany krajobraz uzupełniają liczne jeziora polodowcowe. Do najbardziej znanych należy jezioro Niesamowite oraz Brebenieskuł.

Czarnohora Ukraina

Czarnohora, Ukraina

Największą zaletą tego regionu jest jego naturalny charakter, który w bardzo małym stopniu został zmieniony przez człowieka. Jednym z lepszych przykładów jest chociażby bukowy las pierwotny Czarnohory, który został wpisany na listę UNESCO. Tutejsze tereny są też chronione jako część Karpackiego Parku Narodowego. W okresie międzywojennym, głównym grzbietem Czarnohory przebiegała granica pomiędzy II Rzecząpospolitą a Czechosłowacją. I do dziś przetrwały tu zabytkowe słupki graniczne.

Dla kogo?

Jeśli cenisz naturę, a także odkrywanie jej piękna podczas długich wędrówek, wtedy Czarnohora będzie idealnym miejscem dla Ciebie. To pasmo górskie spodoba Ci się również wtedy, jeśli lubisz turystykę przygodową, biwaki na dziko oraz możliwość odcięcia się od dobrodziejstw cywilizacji. Dodatkowo, jeśli Twoim celem jest zdobycie “Korony Europy”, to nie możesz pominąć najwyższego szczytu Ukrainy, czyli Howerli. W pobliżu warto odwiedzić również Bukovel.