Czarnohora
Czarnohora jest najwyższym pasmem w grupie Karpat Ukraińskich. Tu znajduje się też najwyższy szczyt Ukrainy, czyli Howerla, mający 2061 m n.p.m.. Oprócz niego wznosi się tu w sumie jeszcze 5 gór, które przekraczają wysokość 2000 m n.p.m.. Malowniczy, pofałdowany krajobraz uzupełniają liczne jeziora polodowcowe. Do najbardziej znanych należy jezioro Niesamowite oraz Brebenieskuł.
Czarnohora, Ukraina
Największą zaletą tego regionu jest jego naturalny charakter, który w bardzo małym stopniu został zmieniony przez człowieka. Jednym z lepszych przykładów jest chociażby bukowy las pierwotny Czarnohory, który został wpisany na listę UNESCO. Tutejsze tereny są też chronione jako część Karpackiego Parku Narodowego. W okresie międzywojennym, głównym grzbietem Czarnohory przebiegała granica pomiędzy II Rzecząpospolitą a Czechosłowacją. I do dziś przetrwały tu zabytkowe słupki graniczne.
Dla kogo?
Jeśli cenisz naturę, a także odkrywanie jej piękna podczas długich wędrówek, wtedy Czarnohora będzie idealnym miejscem dla Ciebie. To pasmo górskie spodoba Ci się również wtedy, jeśli lubisz turystykę przygodową, biwaki na dziko oraz możliwość odcięcia się od dobrodziejstw cywilizacji. Dodatkowo, jeśli Twoim celem jest zdobycie “Korony Europy”, to nie możesz pominąć najwyższego szczytu Ukrainy, czyli Howerli. W pobliżu warto odwiedzić również Bukovel.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić?
Najdogodniejszym terminem na odwiedzenie Czarnohory będzie sezon letni, kiedy słoneczna pogoda oraz długie dni zapewnią więcej możliwości eksplorowania jej rozległego terenu. Nawet w wysokim sezonie wakacyjnym nie spotkasz tutaj tłumów turystów. Zimą musisz się liczyć z brakiem jakiejkolwiek infrastruktury narciarskiej, ale może być to ciekawy pomysł na wyprawę skiturową.
Masyw Czarnohory
Najważniejszym, polskim śladem są ruiny obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego, które położone są na szczycie Pop Iwan. Wędrowanie po górach Czarnohory ułatwia sieć szlaków turystycznych, która z roku na rok jest coraz bardziej rozwijana. Trasy, jak i sam teren nie są bardzo wymagające technicznie. Ale im wyżej, tym trudniej o jakąkolwiek infrastrukturę, jak choćby schroniska czy sklepy
U Slavika
Niezły pensjonat, który był idealny na noc przed i po naszym trekkingu w Czarnohorze. Przemiły Pan gospodarz, wszystko wysprzątane na błysk i komfortowy pokój. Do tego jeszcze świetne śniadania i atrakcyjna cena. Gorąco polecam.
Dzherelo
Bardzo dobra kwatera w górskim stylu, położona w raczej mało obleganej okolicy. Tuż obok płynie przyjemny strumyk, a wokół znajdziecie sporo tras na lekkie przechadzki. Niesamowicie mili gospodarze, dobre warunki i to wszystko w bardzo dobrej cenie. Super miejsce na ucieczkę od miasta.
Guest House U Stasuka
Guest House U Stasuka mieści się samym centrum Worochty. Blisko stąd do sklepu, a tuż obok jest też dworzec kolejowy. Ale musimy dodać, że jest całkiem cicho, spokojnie i komfortowo się można wyspać. Łazienka jest wspólna na 3 pokoje. Ale podczas naszego pobytu nikogo więcej nie było, więc mieliśmy ją tylko do naszej dyspozycji.
Hotel Khatky Ruslany
Kompleks turystyczny w formie apartamentów w domkach. Bardzo dobre warunki w przystępnej cenie. Obsługa profesjonalnie podchodzi do tematu i bardzo miło wspominamy pobyt tutaj. Piękne okolice i fajnie zagospodarowany teren całego kompleksu. Bardzo smakowało nam jedzenie w tutejszej restauracji.
Skarbivka
Zajazd Skarbivka położony jest w centrum Worochty, tuż obok stacji kolejowej. Jest to więc idealne miejsce na nocleg, jeśli ktoś tak jak my, dojeżdża tu pociągiem. Dla zmotoryzowanych jest zamykany parking. Budynek nie ma żadnego szyldu, ale ze stacji odebrał nas przemiły gospodarz. Załatwił nam też transport bliżej szczytu Hoverli. Warunki są dobre, a w nocy pociągi zbytnio nie przeszkadzają. Ponoć podczas zimniejszych miesięcy bywa tu chłodno, ale latem było przyjemie.