Czerniowce

SPOKO

Czerniowce to stolica Bukowiny, która do dziś często nazywana jest “małym Wiedniem Wschodu”. Miasto, choć ma długą historię, to swój prawdziwy rozkwit przeżyło w XVIII i XIX wieku. W centrum zauważysz wiele, różnych wpływów, od ukraińskich, przez austro-węgierskie, po rumuńskie. Podczas spaceru będziesz mógł podziwiać wiele, ciekawych przykładów architektury europejskiej z przełomu XIX i XX wieku.

Czerniowce

Czerniowce, Ukraina – © Shutterstock

Najstarsza część Czerniowców niedawno została poddana gruntownej rewitalizacji. Największą atrakcją jest romańsko-bizantyjski Pałac Metropolitów, który przekształcony został w Uniwersytet w Czerniowcach. Architektura kompleksu uniwersyteckiego została szerzej doceniona na świecie i w 2011 wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejne ważne zabytki miasta to Ratusz z 1887 roku, Żydowski Dom Ludowy, Rumuński Pałac Narodowy oraz budynek Teatru Muzycznego. Historyczne centrum skupia jeszcze wiele oryginalnych kamienic, Sobór Zstąpienia Ducha Świętego czy dawną synagogę, która po II Wojnie Światowej, została przebudowana na kino. Sercem miasta jest niewielki Plac Centralny, a także przyjemny deptak czyli ulica Olgi Kobylańskiej.

Dla kogo?

Jeśli cenisz architekturę z przełomu XIX i XX wieku, to w Czerniowcach będziesz miał co podziwiać. Miasto spodoba Ci się również wtedy, gdy lubisz dużą różnorodność. Na jego terenie miesza się bowiem wiele, różnych kultur i stylów.