Krzemieniec

ŚREDNIO

To właśnie w Krzemieńcu urodził się słynny, polski poeta, jeden z Wieszczów Narodowych – Juliusz Słowacki. Miasto ma długą i bogatą tradycję, bowiem pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XII wieku. Na przestrzeni stuleci, chwilami znajdował się w granicach Polski. Stąd do dziś widoczne są tu liczne, polskie ślady, a także wciąż mieszka tu sporo przedstawicieli Polonii.

Krzemieniec

Krzemieniec, Ukraina – © Shutterstock

Co warto zobaczyć w Krzemieńcu? Przede wszystkim dworek Juliusza Słowackiego. Urządzono w nim niewielkie muzeum poświęcone życiu i twórczości tego wielkiego poety. W kościele św. Stanisława, w jednej z naw, znajduje się jego pomnik, a na cmentarzu Tunickim jest grób jego matki. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest zamek, który góruje nad okolicą. Warownia, która jest pod wezwaniem królowej Bony, w XV wieku została przebudowana i stała się renesansową rezydencją. Niestety większość jej zabudowań została zniszczona. Ale do dziś zachowały się pozostałości murów obronnych, bramy wjazdowej oraz jedna z wież. Kolejnymi wartymi odwiedzenia zabytkami Krzemieńca są klasztor i kościół Jezuitów oraz Liceum Krzemienieckie, które tworzą jeden kompleks.

Dla kogo?

Jeśli cenisz twórczość Juliusza Słowackiego i chciałbyś wyruszyć jego śladami, to Krzemieniec będzie idealną propozycją dla Ciebie. Miasto spodoba Ci się również wtedy, jeśli interesujesz się historią i lubisz zwiedzać.