Odessa

4.00       Zobacz opinie (22)

Odessa jest trzecim, największym miastem Ukrainy. Od dawna ceniona jest przez turystów. A powodów ku temu jest wiele. Przede wszystkim, Odessa położona jest nad brzegiem Morza Czarnego. Długie, piaszczyste plaże i niezła infrastruktura sprawiają, że naprawdę będziesz mógł się tam zrelaksować. Odessa, to również wiele, wspaniałych zabytków. Jej symbolem są Schody Potiomkinowskie, mająca 192 stopnie. Koniecznie zrób sobie na nich zdjęcie!

Odessa

Odessa, Ukraina - © Zielonamapa

Zajrzyj również w okolice teatru, kolumnady czy soboru. Odessa jest także ważnym miejscem dla Polaków. Można w niej znaleźć ślady po naszych wielkich rodakach, w tym przede wszystkim po Adamie Mickiewiczu. I choć historia wyziera z różnych zakamarków miasta, to jest to również miejsce mocno idące z duchem czasu. Dlatego w szczególności w sezonie letnim możesz liczyć w Odessie na świetne imprezy. Zarówno te ze świata wyższej kultury, jak i te ciut niższej, jak pląsanie na parkiecie w rytm dyskotekowych hitów.

Dla kogo?

Na pewno Odessę można uznać za dość uniwersalny cel wycieczki. Przede wszystkim dlatego, że miasto oferuje moc atrakcji. Lubisz zwiedzać? Czekają tam na Ciebie liczne zabytki. Chcesz się zrelaksować, opalić i popływać w morzu? Spędź trochę czasu na jednej z czarnomorskich plaż. Masz ochotę poimprezować? Wybierz się do jednego z klubów, działających tak w mieście, jak i na wybrzeżu.

Zdjęcia

  • Odessa
  • Odessa
  • Odessa
  • Odessa
  • Odessa
  • Odessa
  • Odessa
  • Odessa
  • Odessa
  • Odessa
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oczywiście Odessa będzie idealnym celem city break’u bez względu na porę roku i pogodę. Jednak prawda jest taka, że miasto ma najwięcej do zaoferowania latem. Dłuższe dni, lepsze warunki atmosferyczne, możliwość pływania w morzu i plażowania sprawią, że w pełni docenisz potencjał tkwiący w Odessie.

Odessa jest wymarzonym miejsce, jeśli lubisz zwiedzać i przemierzać kilometry wśród zabytkowych i pięknych pod kątem architektonicznym budynków. Najwięcej z nich koncentruje się w ścisłym centrum, ale i poza nim będziesz mógł zobaczyć sporo, atrakcyjnych miejsc.

Schody Potiomkinowskie

Symbolem Odessy i jedną z częściej odwiedzanych atrakcji turystycznych są Schody Potiomkinowskie (Потьомкінські сходи). Zbudowano je w I połowie XIX wieku i stanowiły łącznik pomiędzy centrum a głównym portem. Na przestrzeni lat zmieniały swoją nazwę. Ale po tym, gdy światło dzienne ujrzał film “Pancernik Potiomkinowski”, w którym schody stanowiły tło w jednej z ważniejszych scen, nazwano je na cześć tej produkcji. Mają 192 stopnie i rozciąga się z nich ładny widok na morze. Na ich szczycie wznosi się pomnik księcia de Richelieu.

Pałac Woroncowów

Na wschód od schodów wznosi się Pałac Woroncowów (Воронцовський палац, Vorontsovs’kyi Ln, 2Д). Znajduje się na końcu Bulwaru Nadmorskiego. Zbudowany został dla Michaiła Woroncowa, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Turystów przyciąga tu przede wszystkim kolumnada, która stoi nieopodal pamiętającego lepsze czasy pałacu. Stanowi jeden z lepszych punktów widokowych Odessy, z którego będziesz mógł podziwiać port oraz wybrzeże.

Bulwar Nadmorski

Jedną z bardziej znanych i reprezentacyjnych ulic Odessy jest Bulwar Nadmorski. Choć ma ok. pół kilometra długości, to znajdziesz przy nim lub w jego bliskim sąsiedztwienajważniejsze atrakcje miasta. M.in. ratusz, Pałac Woroncowów, Schody Potiomkinowskie, Muzeum Archeologiczne czy Park Stambulski. Jeśli masz mało czasu na zwiedzanie Odessy, to już spacer tą jedną ulicą pozwoli Ci poznać jej charakter i klimat.

Teatr Opery i Baletu

Najpiękniejszym budynkiem Odessy, ale i całej Ukrainy, jest bez wątpienia ten należący do Teatru Opery i Baletu (Одеський національний академічний театр опери та балету). Powstał pod koniec XIX wieku. Miejsce to słynie z doskonałej akustyki, którą osiągnięto w dużej mierze dzięki sali koncertowej, mającej kształt podkowy. Z zewnątrz, opera utrzymana jest w stylu włoskiego baroku.

Muzeum Archeologiczne

Jeśli nie jesteś fanem muzeów archeologicznych, to mimo wszystko daj szansę temu w Odessie. Одеський археологічний музей (Lanzheronivs’ka St, 4) posiada jedną z ciekawszych i bardziej fascynujących wystaw w Europie. Jest też jednym z najstarszych muzeów całej Ukrainy. Posiada 170 tys. eksponatów, w tym antyczne rzeźby, egipskie sarkofagi i papirusy, monety czy szkła.

Odeskie Muzeum Sztuki Wschodu i Zachodu

Innym, godnym uwagi muzeum jest Odeskie Muzeum Sztuki Wschodu i Zachodu (Одеський музей західного і східного мистецтва, Pushkins’ka St, 9). Zajmuje wnętrza dawnego pałacu, zbudowanego w XIX wieku. Jest jednym z większych, ukraińskich muzeów. Oferuje fascynującą wystawę sztuki głównie zachodnioeuropejskiej, wschodniej oraz antycznej.

Filharmonia

Spacerując po Odessie zajrzyj również w okolice budynku filharmonii (Одеська обласна філармонія, Bunina St, 15). Budowla ta powstała z myślą o… giełdzie handlowej. Ale później przekazano ją filharmonii. Niestety okazało się, że akustyka jest tam dość średnia. Natomiast gotycka architektura na pewno rzuca się w oczy.

Sobór Przemienienia Pańskiego

Jedną z bardziej imponujących budowli w centrum Odessy jest Sobór Przemienienia Pańskiego (Одесский Спасо-Преображенський кафедральний собор), wznoszący się na Placu Katedralnym. Ta prawosławna świątynia może w swym wnętrzu pomieścić nawet 9 tys. wiernych. Za czasów Stalina, sobór został… wysadzony w powietrze. Na szczęście na początku nowego stulecia podjęto decyzję o jego odbudowie.

Ulica Derybasivska

Głównym deptakiem Odessy jest ulica Derybasivska. Jeśli chcesz poczuć klimat Odessy, zobaczyć toczące się w mieście życie, to musisz się tu wybrać na spacer. Tu ciągle się coś dzieje. I nie tylko dlatego, że przy deptaku działają liczne knajpki i sklepy. Ale również dzięki ulicznym artystom, którzy często tu występują.

Dom Adama Mickiewicza

Przy ulica Derybasivskiej, pod numerem 16., znajdziesz dom naszego wieszcza – Adama Mickiewicza. Nie przebywał tam z własnej woli. Mieszkał w Odessie w 1825 r., w ramach zesłania do Rosji. W sumie, Adam nie miał powodów do narzekania. Bo miasto okazało się całkiem inspirującym i ciekawym miejscem na zsyłkę. Zresztą, w jej trakcie, napisał “Sonety krymskie”.

Wybrzeże Morza Czarnego zachwyca przede wszystkim rozległymi, piaszczystymi plażami. W Odessie wybrzeże jest bardzo mocno zagospodarowane. Możesz tu liczyć na mnóstwo beach barów, restauracji, klubów, wypożyczalnie sprzętu wodnego i plażowego.

Arcadia

Najbardziej znaną plażą Odessy jest Arcadia. Działa tam jeden z popularniejszych klubów miasta, czyli Ibiza. Jeśli oprócz plażowania liczysz na imprezowanie, picie drinków i zawieranie nowych znajomości, to Arcadia będzie dobrym wyborem. Musisz jednak pamiętać, że zawsze jest tam tłoczno.

Plaża Delfin

Plaża Delfin znajduje się blisko centrum Odessy. W szczególności upodobały ją sobie rodziny z dziećmi. Na miejscu działają wypożyczalnie sprzętu plażowego (parasole, leżaki). I zwykle panuje tu nieco spokojniejsza atmosfera. Oczywiście, jeśli przymkniesz oko na biegające i nieco hałasujące wszędzie dzieciaki.

Sobachyy

Bliskim sąsiadem Delfina jest plaża Sobachyy. Jeśli szukasz miejsca spokojnego, dzikiego, mniej zatłoczonego, to powinieneś wybrać się właśnie tu. Na plaży nie ma praktycznie żadnej infrastruktury, co odstrasza część nieco bardziej wygodnickich plażowiczów. Co ważne, Sobachyy jest również dostępna dla czworonogów.

Otrada

Zarówno turyści, jak i mieszkańcy Odessy chętnie odpoczywają na plaży Otrada. Znajduje się jakieś 15 min spacerem na południe od ścisłego centrum. Jest piaszczysta, wstęp na nią jest darmowy. Dostaniesz się tam albo pieszo, pokonując schody, albo korzystając z kolejki linowej łączącej ją z Bulwarem Francuskim. Z jej kolorowych wagoników będziesz mógł podziwiać piękną panoramę Morza Czarnego.

Langeron

W północnej części miasta znajdziesz plażę Langeron. Większość osób zagląda tu z powodu działającego tuż obok delfinarium. Jeśli tego typu rozrywki Cię do siebie nie przekonują, to sama plaża na pewno Ci się spodoba. Choć i tu musisz się liczyć ze sporymi tłumami.

Odessa pewnie bardziej kojarzy Ci się z wyższą kulturą – operą, teatrem, baletem czy muzyką klasyczną. Ale w trakcie pobytu w niej szybko się zorientujesz, że miasto słynie też z licznych, dużych i gwarnych klubów. Niektórzy ich klimat porównują do dyskotek ze Złotych Piasków czy Słonecznego Brzegu w Bułgarii.

Ibiza Beach Club

Ibiza Beach Club na plaży Arcadia jest jednym z najbardziej znanych klubów Odessy. To miejsce dla tych, którzy chcą zaistnieć w śmietance towarzyskiej miasta. Jest drogo, jest lekkie zadęcie, ale za to poziom klubu jest naprawdę światowy. Nagłośnienie, światło, wystrój – na naprawdę duży plus. Ibiza Beach Club działa od 1 maja do końca września.

Itaka Beach Club

Również na plaży Arcadia działa Itaka Beach Club. Swoim wyglądem nawiązuje do antycznej Grecji. Amfiteatr, kolumny, pomniki –  będziesz miał wrażenie, że przeniosłeś się w czasie i przestrzeni. Odbywa się tam sporo koncertów lokalnych, jak i zagranicznych gwiazd. Na pewno możesz tam liczyć na jedne z bardziej epickich imprez w mieście.

Night Club True Man

Jeśli szukasz klubu na naprawdę wysokim poziomie, wtedy odwiedź True Man, przy plaży Delfin. Miejsce to zachwyci Cię szeroką gamą imprez muzycznych, doskonałym wyborem drinków i doborowym towarzystwem. Tu nie ma zadęcia, nie trzeba udawać kogoś, kim się nie jest. Będziesz mógł być sobą i bawić się do białego rana.

Morgan Club

W centrum Odessy działa natomiast Morgan Club (Zhukovs’koho St, 30). To tak naprawdę koktajl bar i klub taneczny w jedny. Posiada ok. 120 miejsc siedzących i ok. 500 miejsc na parkiecie. Wybór drinków jest ogromny, choć praktycznie nie uświadczysz tu lokalnych alkoholi. Ceny są dość wysokie, ale do przyjęcia.

Ресторан Buffalo 99

Również w centrum znajdziesz pub Ресторан Buffalo 99 (Rishelievska St, 7). Dobry wybór, jeśli chcesz posiedzieć przy kuflu zimnego piwa, pogadać ze znajomymi i przy okazji obejrzeć jakieś sportowe wydarzenia.

Shkaff

Innym miejscem, znajdującym się w obrębie centrum i godnym polecenia, jest Shkaff (Hrets’ka St, 32). Tu na pewno będziesz mógł spróbować lokalnych alkoholi. Do tego wybór drinków jest naprawdę imponujący. Nieco spokojniejsza atmosfera bardziej sprzyja relaksowi.

Пивоварня Трубадур

Na kraftowe piwo wybierz się koniecznie do Пивоварня Трубадур (Browar Trubadur, Zhukovs’koho St, 13). W menu znajdziesz całkiem sporo “trunku z pianką”, zarówno klasycznych lagerów, jak i nieco bardziej wymyślnych kompozycji smakowych. Do tego na miejscu serwowane jest naprawdę smaczne jedzenie.

Zobacz także

Ukraina
Co zwiedzić na Ukrainie?
Najpiękniejsze plaże na Ukrainie
Ukraina
Miejsca na imprezę na Ukrainie
Ukraina
Aktywnie na Ukrainie
Ukraina
Poza szlakiem na Ukrainie
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon