Poczajów

SPOKO

Poczajów to niewielka, dość niepozorna miejscowość zachodniej Ukrainy. Mimo wszystko stanowi bardzo ważny punkt na mapie tego kraju. A wszystko za sprawą Ławry Zaśnięcia Matki Bożej. Jest to jedna z trzech Ławr na Ukrainie, uznawana za najważniejszy ośrodek religijny tego państwa. Położona jest w samym sercu miasteczka, na malowniczym wzgórzu. Pierwsza świątynia powstała tu już w XII wieku.

Ławra Poczajowska

Ławra Poczajowska, Ukraina – © Shutterstock

Obecnie, jest to duży kompleks klasztorny, na który składają się między innymi sobór Zaśnięcia Matki Bożej w stylu rokoko oraz sobór Trójcy Świętej, który jest jednym z najważniejszych zabytków modernizmu rosyjskiego. Na terenie znajduje się też wiele ciekawych cerkwi, imponująca dzwonnica monasterska oraz Grota Hioba Poczajowskiego. Bielone mury świątyń i złote kopuły, a między nimi brukowane uliczki, dodają klimatu temu miejscu. Najważniejsze przedmioty kultu to Poczajowska Ikona Matki Bożej, kamień z odbitą stopą Matki Bożej, oraz liczne relikwie Hioba Poczajowskiego. Choć Ławra jest obiektem kultu prawosławnego, to pielgrzymują tu również grekokatolicy oraz katolicy obrządku łacińskiego.

Dla kogo?

Nawet jeśli nie jesteś prawosławnego wyznania, to wizyta w Poczajowie może być dla Ciebie ciekawym doświadczeniem. Zarówno pod kątem kulturowym, jak i historycznym. Dodatkowo znajdziesz tu wspaniałą, ciekawą i różnorodną architekturę, która zachwyca kunsztem.