Zbaraż

3.10       Zobacz opinie (10)

Nazwa Zbaraż na pewno obiła Ci się o uszy. To niewielkie miasto leży na wschód od Lwowa, w obwodzie Tarnopolskim. Słynie przede wszystkim z zamku, który wielokrotnie był najeżdżany. Najpierw w XV i XVI wieku atakowali go Tatarzy. Wtedy twierdza była drewniana i po każdym ataku albo ulegała całkowitemu, albo częściowemu zniszczeniu. W XVII wieku zdecydowano by twierdzę odbudować, ale tym razem z wykorzystaniem kamienia, a nie drewna. I była to bardzo dobra decyzja!

Zbaraż
Zbaraż, Ukraina - © Zielonamapa

W tym samym stuleciu doszło do znanej z kart “Ogniem i mieczem” obrony Zbaraża. Zamku bronił oddział składający się z ok. 14 tys. polskich żołnierzy pod wodzą Jeremiego Wiśniowieckiego. Natomiast atakująca go armia kozacka liczyła (według różnych danych)…od 100 do 300 tys. zbrojnych. W następnych stuleciach zamek popadał w ruinę. Pod koniec XX wieku w Zbarażu utworzono skansen historyczny, obejmujący warownię, cerkiew oraz klasztor i otaczające je tereny.

Dla kogo?

Jeśli jesteś fanem historii, to wizyta w Zbarażu będzie dla Ciebie nie lada gratką. Zamek został zrekonstruowany i większość jego terenu jest udostępniona zwiedzającym. W muzealnych salach będziesz mógł choć odrobinę zgłębić dzieje tego miejsca. Oprócz tego, odwiedź Zbaraż jeśli fascynuje Cię proza Henryka Sienkiewicza. Zbaraż stanowi dość ważny element jego słynnej Trylogii.

Zdjęcia

  • Zbaraż
  • Zbaraż
  • Zbaraż
  • Zbaraż
  • Zbaraż
  • Zbaraż
  • Zbaraż
  • Zbaraż
  • Zbaraż
  • Zbaraż
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zbaraż może być celem krótkiej wycieczki. Oprócz zamku nie ma tam zbyt wiele do zwiedzania. Możesz się tam udać w ramach krótkiego wypadu ze Lwowa lub pobliskiego Tarnopola. Raczej zaplanuj wizytę latem, gdy pogoda będzie sprzyjać spacerom na świeżym powietrzu. Bowiem teren otaczający zamek jest całkiem ładny.

Główną atrakcją Zbaraża jest oczywiście zamek. To on przyciąga tu turystów, głównie z Polski, którzy wyruszają śladami Wołodyjowskiego czy Zagłoby.

Zamek

Pierwsze wzmianki na temat zamku pochodzą z XVIII wieku. Początkowo była to budowla drewniana, którą po kolejnych atakach Tatarów odbudowano jako kamienną, mocno ufortyfikowaną twierdzę. Posiadał wysokie na 12 metrów mury i 40-metrowe fosy. Przydały się podczas słynnego oblężenie, w trakcie którego kilkutysięczna armia Jeremiego Wiśniowieckiego stawiła czoła dużo liczniejszym wojskom kozackim. Niestety XVII wiek to koniec świetności zamku. Przez kolejne wieki budowla popadała w ruinę. Gwoździem do trumny była I i II wojna światowa, podczas których budowlę sukcesywnie niszczono. Dopiero pod koniec XX wieku podjęto decyzję, by zamek odbudować i wraz z pobliskim zabytkami wciągnąć go w granice skansenu historycznego. Obecnie w zbaraskiej twierdzy działa muzeum historyczne.

Klasztor bernardynów

Inną atrakcją Zbaraża jest klasztor bernardynów. Po raz pierwszy wzniesiony został w XVII wieku, ale swój obecny kształt zawdzięcza odbudowie mającej miejsce w XVIII wieku. Na klasztorny kompleks składa się przede wszystkim kościół pod wezwaniem św. św. Antoniego i Jerzego. Przylega do niego budynek należący do klasztoru, w którym znajdują się cele zakonników, natomiast obok wznosi się dzwonnica.

 

Zobacz także

Ukraina
Co zwiedzić na Ukrainie?
Najpiękniejsze plaże na Ukrainie
Ukraina
Miejsca na imprezę na Ukrainie
Ukraina
Aktywnie na Ukrainie
Ukraina
Poza szlakiem na Ukrainie
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon