Zbaraż

ŚREDNIO

Nazwa Zbaraż na pewno obiła Ci się o uszy. To niewielkie miasto leży na wschód od Lwowa, w obwodzie Tarnopolskim. Słynie przede wszystkim z zamku, który wielokrotnie był najeżdżany. Najpierw w XV i XVI wieku atakowali go Tatarzy. Wtedy twierdza była drewniana i po każdym ataku albo ulegała całkowitemu, albo częściowemu zniszczeniu. W XVII wieku zdecydowano by twierdzę odbudować, ale tym razem z wykorzystaniem kamienia, a nie drewna. I była to bardzo dobra decyzja!

Wiśniowiec

Wiśniowiec, Ukraina – © Shutterstock

W tym samym stuleciu doszło do znanej z kart “Ogniem i mieczem” obrony Zbaraża. Zamku bronił oddział składający się z ok. 14 tys. polskich żołnierzy pod wodzą Jeremiego Wiśniowieckiego. Natomiast atakująca go armia kozacka liczyła (według różnych danych)…od 100 do 300 tys. zbrojnych. W następnych stuleciach zamek popadał w ruinę. Pod koniec XX wieku w Zbarażu utworzono skansen historyczny, obejmujący warownię, cerkiew oraz klasztor i otaczające je tereny.

Dla kogo?

Jeśli jesteś fanem historii, to wizyta w Zbarażu będzie dla Ciebie nie lada gratką. Zamek został zrekonstruowany i większość jego terenu jest udostępniona zwiedzającym. W muzealnych salach będziesz mógł choć odrobinę zgłębić dzieje tego miejsca. Oprócz tego, odwiedź Zbaraż jeśli fascynuje Cię proza Henryka Sienkiewicza. Zbaraż stanowi dość ważny element jego słynnej Trylogii.