Zofiówka

ŚWIETNIE

Park Zofiówka znajdziesz w ukraińskim mieście Humań. Jest to jedno z piękniejszych założeń parkowych w tej części Europy. Powstanie Zofiówki zainicjowane zostało w 1802 roku. Była formą całkiem pokaźnego prezentu od Stanisława Szczęsnego Potockiego dla jego trzeciej żony – Zofii Potockiej. Wcześniej, teren ten był praktycznie pozbawiony drzew, a na potrzeby parku zmieniono też jego ukształtowanie. Powstały dwa wielkie, sztuczne stawy, połączone ze sobą kaskadami, wodospadami, a nawet podziemną rzeką.

Zofiówka

Zofiówka, Ukraina – © Zielonamapa

Park wstępnie zajmował powierzchnię 160 hektarów i skomponowany był w stylu romantycznym. Zbudowano wiele altan, mostków, grot czy rzeźb. Fontanna Żmija była nawet przez pewien czas jedną z największych fontann w Europie. Trzeba przyznać, że Stanisław Szczęsny Potocki musiał bardzo kochać swoją żonę. Bo na jej prezent wydał 20 milionów złotych. Już wtedy była to zawrotna kwota. Obecnie parkiem zarządza Akademia Nauki Ukrainy, która dba o niego i ciągle go rozwija. W tym momencie Zofiówka może poszczycić się ponad 2000 gatunkami drzew i krzewów, które mieszczą się na 180 hektarach. Park jest udostępniony zwiedzającym i stanowi jedną z większych atrakcji regionu. Między innymi z tego powodu został wpisany na listę 7 Cudów Ukrainy.

Dla kogo?

Odwiedź Zofiówkę, jeśli bardzo cenisz miejsca wypełnione piękną roślinnością. Jest to też idealny cel rodzinnych spacerów lub bardziej romantycznych wypadów we dwoje. Zofiówka jest również bardzo fotogenicznym miejscem, więc jeśli planujesz sesję zdjęciową lub po prostu lubisz fotografować, to na pewno Ci się tam spodoba.