Cardiff

4.20       Zobacz opinie (5)

Cardiff to największe miasto w Walii, a zarazem jej stolica od 1955 roku. Dzisiejsze centrum miasta praktycznie w całości powstało w XIX wieku. Z tego względu trudno znaleźć średniowieczne elementy, choć kilka z nich się zachowało. Większość zabudowy pochodzi z okresu wiktoriańskiego i edwardiańskiego. Kilkaset budynków zostało wpisanych na listę dziedzictwa narodowego, jako zabytki I i II klasy.

Cardiff, Walia - © Zielonamapa

Obecnie Cardiff jest ośrodkiem uniwersyteckim i jednym z najszybciej rozwijających się miast Wielkiej Brytanii. Zwróć uwagę, że kawałek od centrum znajdują się typowe osiedla z niską zabudową, więc nie czuć tu klimatu dużej metropolii.

Dla kogo Cardiff?

Cardiff to idealne miasto na weekend, więc jeśli nie masz dużo czasu na podróżowanie, a chcesz dokładnie zwiedzić okolice, przyjedź do Cardiff. Na pewno, jeśli lubisz imprezy i dobre piwo, to odnajdziesz się w Cardiff. W pobliżu stolicy Walii warto odwiedzić Bristol.

Zdjęcia

  • Cardiff
  • Cardiff
  • Cardiff
  • Cardiff
  • Cardiff
  • Cardiff
  • Cardiff
  • Cardiff
  • Cardiff
  • Cardiff
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Cardiff najlepiej odwiedzić od maja do września, kiedy pogoda jest najlepsza. W tym czasie Zatoka Cardiff tętni życiem. Od listopada do lutego może być zimno i wietrznie. Z kolei w okresie od 15 listopada do 23 grudnia organizowany jest targ bożonarodzeniowy. Z pewnością w każdym z tych okresów Cardiff wygląda wyjątkowo.

Cardiff na spokojnie możesz zwiedzić w 2-3 dni. Miasto jest bogate w zabytki, parki i muzea, które z pewnością pozwolą Ci dowiedzieć się czegoś więcej o Cardiff i Walii.

Zamek Cardiff

Jest to największa atrakcja w mieście i znajduje się w samym centrum. Nie jest to typowo średniowieczny zamek, a bardziej kompleks historyczny. Otoczony jest długimi murami, które przypominają fort z IV-wieku. Fortyfikacje odbudowali dopiero pod koniec XIX wieku. Na prawo od głównej bramy zobaczysz pozostałości po oryginalnych murach rzymskich. Zachowały się jedynie pojedyncze fragmenty, które są oddzielone linią z czerwonej cegły.

Na terenie zamku zobaczysz ruiny średniowiecznej wieży oraz średniowieczną rezydencję, którą całkowicie przebudowano w drugiej połowie XIX wieku. Kolejną atrakcją są fragmenty dawnego muru. W czasach normańskich przydzielał wewnętrzną i zewnętrzną część zamku. Koniecznie zwiedź Muzeum Żołnierzy Walijskich oraz korytarze, które w trakcie II wojny światowej służyły jako schron przeciwlotniczy. Na zwiedzanie zamku przeznacz około 3 godziny. Warto wiedzieć, że niektóre pomieszczenia w neogotyckiej rezydencji możesz zwiedzić jedynie z przewodnikiem.

Mur Zwierząt

Wybierając się na zamek, nie przegap Muru Zwierząt. Jest to fragmentu muru ozdobionego rzeźbami zwierząt w różnych pozach. Obiekt znajdziesz przy zachodniej stronie ulicy Castle Street. Zwróć uwagę na pelikana, małpy, lwa, fokę czy hienę. Niektóre z nich wyglądają bardzo groźnie i realistycznie. Pomysłodawcą projektu był architekt William Burges, który niestety nie dożył ukończenia prac.

Centrum Cardiff

Centrum miasta rozciąga się od dworca kolejowego do murów Zamku Cardiff. Duża część dostępna jest jedynie dla ruchu pieszego. Główną ulicą jest St Mary Street, która wypełniona jest barami, restauracjami i sklepami z pamiątkami. Z pewnością ta część miasta przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz typowo brytyjską zabudowę i charakterystyczne fasady. Tutaj raczej nie znajdziesz zbyt wielu zabytków i atrakcji, ponieważ centrum wypełnione jest pubami i tawernami.

Kościół parafialny św. Jana

Jest to jeden z najstarszych budynków w Cardiff i jedyny (wraz z zamkiem) zachowany w średniowiecznej strukturze w mieście. Na początku działalności kościoła w 1180 roku, był zaledwie jedną z kaplic przynależnych do kościoła św. Marii. Dzisiejszy kościół św. Jana jest efektem XV-wiecznej przebudowy. Następnie powstała nawa główna, a wysoką wieżę dodano 30 lat później. Rozejrzyj się w środku, aby zobaczyć kolumnę z XIII wieku.

Muzeum Cardiff Story

Muzeum znajduje się w budynku Starej Biblioteki z 1882 roku. Koncepcja Cardiff Story występuje również w innych miastach w Wlk. Brytanii. Obiekt nie jest zbyt duży, ale poznasz historię miasta z perspektywy mieszkańców. Duży nacisk położono na część portową oraz pracę górników w kopalniach węgla kamiennego. Muzeum cały czas przyjmuje pamiątki od mieszkańców, więc kolekcja stale się powiększa. Nawet jeśli nie jesteś fanem muzeum, odwiedź budynek Starej Biblioteki. Na pewno Twoją uwagę zwróci “korytarz płytek”, który swoim wyglądem przypomina portugalskie azulejos.

Stadion Millennium

Jednym z największych skarbów Cardiff jest Stadion Millennium. Może pomieścić 75 000 tysięcy widzów i został oddany do użytku w 1999 roku. Powstał z myślą o walijskiej drużynie rugby i jest własnością narodowego związku rugby. Aby zwiedzić obiekt, należy wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny, a zobaczyć możemy pomieszczenia dostępne jedynie dla zawodników.

Ratusz

Perłą w koronie Parku Cathays jest bogato zdobiony ratusz, który jest wizytówką miasta. Budynek został zbudowany z wapienia portlandzkiego, a charakterystycznym punktem jest wieża zegarowa i kopuła z licznymi zdobieniami. Obok ratusza zobaczysz obelisk, który jest hołdem dla polskich żołnierzy, pilotów i marynarzy z II wojny światowej. Zwiedzając ratusz, zajrzyj koniecznie do Sali marmurowej. Zobaczysz rzeźby przedstawiające postaci zasłużone w historii Walii. Następnie wybierz się do Sali Posiedzeń i Sali Zgromadzeń.

Muzeum Narodowe

Walijskie Muzeum Narodowe funkcjonuje od 1927 roku. Podzielone jest na dwie części – Narodowe Muzeum Sztuki oraz Muzeum Historii Naturalnej. Na spokojnie obiekt zwiedzisz w około 2 godziny. Zwróć uwagę na wystawy czasowe, niektóre z nich mogą być dodatkowo płatne.

Park Bute

Z pewnością Park Bute i okoliczne parki miejskie to zielone płuca Cardiff. Zespół parkowy rozciąga się na ponad dwa kilometry, który rozdziela rzeka Taff. Obecnie jest to ulubione miejsce do odpoczynku studentów i mieszkańców. Przez park przebiega popularna ścieżka spacerowa, ciągnąca się aż do Uniwersytetu. W samym parku zwróć uwagę na domek parkowy z charakterystyczną drewnianą fasadą. Po zachodniej stronie rzeki Taff rozciągają się dwa parki: Park Sofii i  Caeau Pontcanna Fields. Pomiędzy nimi zobaczysz stadion oraz centrum krykieta.

Jeśli chcesz spróbować walijskiego piwa, rozglądaj się za nazwą Brains i czerwonym charakterystycznym logo z walijskim smokiem. Na pewno warto skosztować lekkiego stouta Brains Black. Jest to odpowiednik irlandzkiego Guinessa.

The Goat Major

Jest to najstarszy pub w mieście, który powstał w 1813 roku. Do 1995 roku nosił nazwę Blue Bell. Zwróć uwagę na charakterystyczną fasadę pubu. W środku możesz wypić pintę i zjeść lokalne ciasta w różnych odsłonach.

Mocka Lounge Cardiff

Jest to jeden z popularniejszych barów koktajlowych. Skosztuj wielokrotnie nagradzanych koktajli na bazie wódki, ginu i tequilli. Wybór jest ogromny, a przyjazna obsługa zawsze doradzi w wyborze pysznego drinka.

The Cambrian Tap

W tym miejscu jest duży wybór piw i cydrów. Możesz zamówić piwo w trzech szklankach – ⅓ kufla, aby skosztować więcej rodzajów trunków. Na miejscu znajdziesz planszówki, jeśli masz ochotę zagrać przy okazji degustacji piwa.

Fly By Night

W tym lokalu skosztujesz przepysznego wina. Personel zna się na rzeczy i zawsze doradzi w wyborze wina. Możliwa jest również degustacja poszczególnych smaków.

Zobacz także

Walia
Co zwiedzić w Walii?
Walia
Plaże w Walii
Walia
Życie nocne w Walii
Walia
Obiekty przyrody w Walii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon