Aggtelek

SPOKO

Aggtelek, czyli Park Narodowy Krasu Węgierskiego, to teren, na którym znajduje się ponad 200 różnych jaskiń. Dzięki unikalnemu krajobrazowi, zarówno nad ziemią jak i pod nią, region ten razem z przyległym Słowackim Krasem, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Główną atrakcją parku jest słynna Jaskinia Baradla, której rozległe korytarze osiągają w sumie długość 25 km.

Aggtelek

Aggtelek, Węgry – © Shutterstock

Z racji ogromnych rozmiarów i wielu ciekawych podziemnych komnat na turystów czekają tu różne warianty zwiedzania. Najpopularniejsze są krótkie wycieczki po w pełni przygotowanych i oświetlonych trasach, które trwają ok. godzinę. Dla bardziej wymagających są też warianty, w których zwiedzanie trwa nawet 5 godzin i odbywa się przy świetle czołówek. Dodatkowo, na obszarze parku znajdują się jeszcze trzy, inne ciekawe jaskinie udostępnione turystom, czyli Jaskinia Pokoju, Rakoczego oraz Imre Vassa. Okolica, dzięki zróżnicowanym krajobrazom, jest doskonała również na wycieczki piesze, rowerowe czy konne. Na terenie parku wyznaczone są liczne szlaki turystyczne. Warto zajrzeć również do największych miejscowości regionu, czyli Aggtelek oraz Josvafo, które oferują dobrą infrastrukturę turystyczną.

Dla kogo?

Jeśli interesuje Cię speleologia lub po prostu lubisz eksplorować jaskinie, to z pewnością nie możesz pominąć regionu Aggtelek podczas wizyty na Węgrzech. Chciałbyś spróbować swoich sił w bardziej wymagającej wyprawie w głąb ziemi? Zdecyduj się na dłuższy wariant zwiedzania jaskini Baradla. Będziesz mógł podziwiać naturalne piękno jaskini przy świetle czołówek. Jeśli podczas podróży przez Węgry zmęczą Cię letnie upały, to wycieczka do jaskini będzie świetną opcją.