Budapeszt

4.66       Zobacz opinie (53)

Budapeszt znajduje się w czołówce europejskich stolic idealnych na city break. Wszystko za sprawą tanich linii lotniczych oraz dogodnych połączeń kolejowych. Jadąc z Polski samochodem, dotrzesz tam bez trudu w ciągu jednego dnia. Na miejscu czeka na Ciebie moc atrakcji. Bo Budapeszt aż kipi od zabytków, muzeów, pięknych, spacerowych miejsc czy zachwycających widoków. Węgierska stolica dwukrotnie wpisywana była na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Budapeszt

Budapeszt, Węgry - © Zielonamapa

Ochroną objęte są m.in. brzegi Dunaju w centralnej części miasta, aleja Andrássy oraz położony na wzgórzu zamek. Zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami czy w nocy nie będziesz miał tu nawet krótkiej chwili na nudę. Oprócz możliwości zwiedzania, zakosztujesz też w węgierskim życiu nocnym, które nie zaczyna się i nie kończy jedynie na sączeniu wina Egri Bikaver.

Dla kogo?

Budapeszt może być dość uniwersalnym celem podróży. Oczywiście spodoba Ci się w nim, jeśli lubisz intensywnie zwiedzać. Zabytków i muzeów jest tu bowiem pod dostatkiem. Budapeszt to także całkiem imprezowe miasto, w którym bez trudu znajdziesz mnóstwo klimatycznych pubów oraz klubów. A jeśli zmęczy Cię zwiedzanie i nocne pląsy, będziesz mógł zrelaksować się w którymś z parków lub wybrać się w rejs po Dunaju.

Zdjęcia

  • Budapeszt
  • Budapeszt
  • Budapeszt
  • Budapeszt
  • Budapeszt
  • Budapeszt
  • Budapeszt
  • Budapeszt
  • Budapeszt
  • Budapeszt
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Turyści odwiedzają węgierską stolicę praktycznie przez cały rok. Wbrew pozorom, najlepszą porą na eksplorowanie miasta może być jesień i zima. Owszem, dzień będzie krótszy, ale i tak znacząca większość budapesztańskich atrakcji znajduje się pod dachem. Latem musisz się liczyć ze sporymi upałami, które nie zawsze sprzyjają intensywnemu zwiedzaniu.

Na zwiedzanie Budapesztu warto poświęcić przynajmniej dwa dni. W węgierskiej stolicy znajdziesz bowiem pokaźną ilość zabytków, atrakcji czy miejsc spacerowych. W efekcie, szybko się zorientujesz, że lepiej dysponować większą ilością czasu na ich gruntowne poznanie. Na pewno warto odwiedzić dwie, zabytkowe dzielnice miasta, czyli Budę oraz Peszt.

Buda

Buda znajduje się na prawym brzegu Dunaju. Starówka rozciąga się na wzgórzu, więc przyszykuj się na sporo chodzenia zarówno pod górę, jak i w dół. Tutejsze zabytki prezentują kilka stylów architektonicznych. Do najważniejszych atrakcji należą kościół Macieja, zamek czy kilka, całkiem ciekawych muzeów.

Kościół Macieja

Jednym z bardziej rozpoznawalnych zabytków Budy jest na pewno kościół Macieja (Mátyás Templom, Szentháromság tér). Tak naprawdę, świątynia jest pw. Marii Panny. Jednak swoją nazwę zawdzięcza królowi Maciejowi Korwinowi, który wziął w nim ślub. Budowa kościoła zaczęła się w XIII wieku. W XVI wieku został natomiast przekształcony na meczet, gdy miasto przejęli Turkowie. Zniszczyli freski, a kandelabry przenieśli do stambulskiej Hagii Sofii.

Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zwiedzania świątyni? Przede wszystkim na piękny portal mariacki, prowadzący do jej wnętrza. W środku, będziesz mógł podziwiać ciekawy ołtarz główny, który ukazuje losy Marii Panny. Po bokach znajdziesz też kaplice, m.in. św. Trójcy, św. Emeryka czy Władysława.

Baszta Rybacka

Baszta Rybaków, zbudowana w XX wieku, wznosi się zaraz obok kościoła Macieja. Stanowi jeden z popularniejszych punktów widokowych. Jednak prawda jest taka, że sporo darmowych, punktów widokowych znajdziesz na terenie całej Budy. Więc niekoniecznie musisz wydawać pieniądze za wejście na basztę.

Budapeszt
Baszta Rybacka, Budapeszt, Węgry - © Zielonamapa

Zamek

Sporą część Budy zajmuje zamek. Tylko przez krótki czas, a mianowicie między XIV a XV wiekiem, pełnił bardziej reprezentatywne funkcje. Później był magazynem czy stajnią. Gwoździem do trumny dla zamku był pożar oraz fakt jego późniejszego splądrowania. W XIX wieku Habsburgowie postanowili go nieco odbudować i stworzyć tam pałac. Posiada trzy dziedzińce, a w jego obrębie działa Węgierska Galeria Narodowa, Biblioteka Narodowa i Muzeum Historyczne.

Budapeszt
Budapeszt, Węgry - © Zielonamapa

Labirynt

Podczas pobytu w Budzie nie zapomnij o wizycie w Labiryncie (Budavári Labirintus, Úri u. 9). Pod nazwą tą kryją się podziemia starówki. Powstały już w średniowieczu i pełniły rolę schronu dla lokalnej ludności. Podczas zwiedzania będziesz mógł pokonać 1,5 km podziemnych korytarzy.

Góra Gellérta

Po tej samej stronie co Buda, ale na południe od niej, wznosi się Góra Gellérta. Ma 130 m n.p.m.. Na jego szczycie Austriacy w XIX wieku zbudowali cytadelę. Ma 220 m długości i 60 m szerokości. W jej obrębie działa m.in. muzeum czy restauracja. Zwróć też uwagę na imponujący Pomnik Wolności, który wznosi się obok cytadeli, mający 40 m wysokości.

Kościół w Skale

Schodząc ze wzgórza w stronę Dunaju, koniecznie zajrzyj do uroczego kościoła w Skale (Sziklatemplom). Znajduje się na wysokości zielonego mostu (Szabadság híd). Kościółek zbudowano w grocie w XX wieku. Podobno inspiracją było francuskie Lourdes. Obok postawiono klasztor, do którego sprowadzono częstochowskich paulinów. Co istotne, znajduje się tam kaplica jasnogórska i polski ołtarz (w kształcie orła). W efekcie, kościółek cieszy się sporą popularnością wśród Polaków.

Łaźnie Gellérta

Po sąsiedzku znajdują się łaźnie Gellérta (Gellért Gyógyfürdő és Uszoda), które stanowią część zabytkowego hotelu o tej samej nazwie. W basenach wykąpiesz się w termalnych wodach, w otoczeniu pięknej, secesyjnej architektury. Bywalcy tego typu miejsc uznają budapesztańskie termy za jedne z najpiękniejszych na świecie!

Budapeszt
Łaźnie Gellerta, Budapeszt, Węgry - © Zielonamapa

Peszt

Dzielnica Peszt położona jest na przeciwległym brzegu Dunaju niż Buda. Najbardziej znamienitym obiektem w tej części Budapesztu jest bez wątpienia parlament. Jednak znajdziesz tu też kilka innych, ciekawych atrakcji.

Parlament

Większości osób Budapeszt kojarzy się właśnie z gmachem parlamentu (Országház, Kossuth Lajos tér 1-3). Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, według projektu Imre Steindla. Budynek ma 268 m długości, 123 m szerokości, kopułę wysoką na 96 m oraz powierzchnię 18 000 m². Utrzymany jest w secesyjnym stylu. W szczególności widać to z zewnątrz. Fasada parlamentu jest bardzo bogato zdobiona. Znajduje się na niej 88 rzeźb! Na pewno zainteresuje Cię fakt, że parlament można zwiedzać. Warto zajrzeć do jego równie imponującego wnętrza, gdyż kryje się tam wiele, niesamowitych i pięknych pomieszczeń.

Budapeszt
Parlament, Budapeszt, Węgry - © Zielonamapa

Muzeum Etnograficzne

Sąsiadem parlamentu jest Muzeum Etnograficzne (Néprajzi Múzeum, Kossuth Lajos tér 12), które mieści się w dawnym gmachu Sądu Najwyższego. Budynek ten jest doskonałym przykładem węgierskiego eklektyzmu. Samo muzeum jest bardzo ciekawe. Przybliża bowiem dzieje węgierskiej wsi. Pobyt tam będzie więc swoistą podróżą w czasie i okazją do lepszego poznania lokalnych tradycji i obyczajów.

Bazylika św. Stefana

Bazylika św. Stefana (Szent István Bazilika, Szent István tér 1) to jeden z najważniejszych kościołów tej części miasta. Powstał w II połowie XIX wieku i może się poszczycić naprawdę imponującą bryłą. Ma bowiem 85 m długości, 55 m szerokości, a jego kopuła ma 95 m wysokości. Architektonicznie zachwyca tak z zewnątrz, jak i od środka. Po bokach głównego wejścia wznoszą się zdobione wieże.

Wewnątrz bazyliki, w ołtarzu głównym znajduje się figura przedstawiająca św. Stefana. Zresztą, w jednej z kaplic przechowywany jest relikwiarz z prawicą tego świętego. Podczas zwiedzania nie zapomnij także zajrzeć do kościelnego skarbca. Przy dobrej pogodzie będziesz też mógł wdrapać się na kopułę, by podziwiać rozległą, miejską panoramę.

Most Łańcuchowy

Podczas pobytu w Budapeszcie koniecznie zajrzyj także na Most Łańcuchowy (Széchenyi Lánchíd), będący najstarszym mostem całego miasta. Powstał w XIX wieku, a jego budowa trwała 10 lat. Rozciąga się z niego fenomenalna panorama miasta, w tym przede wszystkim parlamentu.

Budapeszt
Most Łańcuchowy, Budapeszt, Węgry - © Zielonamapa

Lasek Miejski

Jeśli zapragniesz odpocząć od zgiełku centrum, odwiedź Lasek Miejski (Városliget). Znajduje się na północny-wschód od Pesztu. Ale nic się nie martw, również i tu czeka na Ciebie moc atrakcji. Na terenie lasku działa przepiękne zoo z zabytkowymi budynkami palmiarni czy ptaszarni. Niepodal znajdziesz też gmach Wielkiego Cyrku oraz lunapark. Działa tu również kąpielisko - Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda, zbudowane na początku XX wieku. W obrębie parku, nad jeziorem, wznosi się inna, ciekawa budowla.

Jest nią zamek Vajdahunyad. To bez wątpienia jeden z bardziej malowniczych obiektów Budapesztu. Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy zbudowano go pod koniec XIX wieku z… dykty i gipsu. Miał bowiem stanowić jedynie przestrzeń dla wystawy poświęconej najważniejszym, architektonicznym, węgierskim dziełom. Szybko się jednak okazało, że budowla tak bardzo się podoba, iż zbudowano ją od podstaw z normalnego budulca. Na terenie zamku działa m.in. Muzeum Rolnictwa.

Wyspa św. Małgorzaty

Innym, idealnym miejscem na relaks jest Wyspa św. Małgorzaty (Margitsziget). Znajduje się bezpośrednio na Dunaju, w bardzo bliskim sąsiedztwie centrum. Ma podłużny kształt. Ciągnie się na długości 2,5 km. Oferuje wspaniałe tereny rekreacyjne - trasy spacerowe i rowerowe, boiska do gier zespołowych czy korty tenisowe. Możesz tu liczyć na sporo zieleni, która pozwoli Ci uciec od letnich, wysokich temperatur. Pamiętaj jednak, że na wyspę nie wjedziesz samochodem. Ruch aut jest tu bowiem zakazany. 

Na nocne życie Budapesztu składają się zarówno klimatyczne puby, jak i imponujące, pełne efektownych detali kluby. Bez względu na to, jaką formę wieczorowego spędzania czasu preferujesz, węgierska stolica zapewni Ci naprawdę dobrą rozrywkę.

Akvárium Klub

Jednym z bardziej efektownych, znanych i cenionych klubów Budapesztu jest bez wątpienia Akvárium Klub (Erzsébet tér 12). Obejmuje spory teren w centrum stolicy. W ciągu dnia możesz wpaść tu na kawę czy drinka. Natomiast późniejszym popołudniem i wieczorem organizowane są koncerty. Rozstrzał muzyki jest spory, ale dzięki temu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nazwa klubu nawiązuje do sporego basenu z przeszklonym dnem, który stanowi sufit dla jednej z klubowych sal. Akvárium jest jednym z ważniejszych miejsc w Budapeszcie, w którym po prostu trzeba bywać.

A38

Pod nazwą A38 ( Petőfi híd) kryje się klub, który działa na pokładzie dawnej, ukraińskiej barki, zacumowanej przy brzegu Dunaju. Przede wszystkim możesz w nim liczyć na perfekcyjne widoki na miasto i rzekę. Występują tu liczni, znani DJ-e, którzy dbają o naprawdę świetne, taneczne imprezy.

360 Bar

360 Bar (Andrássy út 39) będzie idealną propozycją, jeśli cenisz widokowe miejsca, które jednocześnie oferują smaczne jedzenia, ciekawą kartę dań oraz sporo, różnorodnych drinków. Wybierz się tam na randkę lub spokojniejszą kolację ze znajomymi.

Rácskert

Rácskert (Dob u. 40-42) jest wyjątkowym miejscem na imprezowej mapie Budapesztu. Klub stworzony został na… parkingu. Jeśli szukasz nieco bardziej alternatywnych klimatów i oprócz drinków wieczorami lubisz też coś przekąsić, to na pewno Rácskert będzie dobrym wyborem.

Mazel Tov

W Mazel Tov (Akácfa u. 47) można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Nie jest to tętniący mocnymi bitami klub, a miejsce, w którym będziesz mógł zrobić epickie foty na swojego Instagrama. Chcesz się oświadczyć w romantycznych okolicznościach – Mazel Tov będzie perfekcyjnym tłem dla tak ważnego wydarzenia. Niesamowity dziedziniec, piękne oświetlenie, arabska i marokańska kuchnia. Warto wcześniej zarezerwować stolik.

Doboz

Doboz (Klauzál u. 10) to klub, który zaskakuje dość nietypowym wystrojem wnętrz. Ale w tym szaleństwie jest metoda! W efekcie, jest to jeden z bardziej zatłoczonych klubów Budapesztu. W ciepłe dni parkiet znajduje się na podwórzu. Jego centralnym punktem jest drzewo, na którym umiejscowiona jest imponująca rzeźba czegoś, co przypomina robota. Klubowe zakamarki sprawiają wrażenie niekończącego się labiryntu. Ale dzięki temu, na każdym kroku będziesz zaskakiwany przez Doboz.

Black Swan

Black Swan (Klauzál u. 32) to bar, który słynie z doskonałego wyboru drinków. Posiada nieco mroczny klimat, który jednak idealnie wpisuje się w koncepcję całego miejsca. Spędzisz tu miło czas, jeśli chcesz się zrelaksować, porozmawiać z drugą połówką i znajomymi oraz zakosztować w naprawdę świetnych koktajlach.

Zobacz także

Węgry
Co zwiedzić na Węgrzech?
Węgry
Plaże na Węgrzech
Węgry
Życie nocne na Węgrzech
Węgry
Uzdrowiska na Węgrzech
Węgry
Poza szlakiem na Węgrzech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon