Debreczyn

3.56       Zobacz opinie (9)

Choć Debreczyn nie jest najpiękniejszym, węgierskim miastem, to mimo wszystko powinieneś rozważyć choćby krótką wizytę w nim. Przede wszystkim położony jest we wschodniej części kraju, tuż obok Parku Narodowego Hortobagy. Może więc stanowić niezłą bazę wypadową do wycieczek po puszcie. Debreczyn posiada też przyjemną starówkę.

Debreczyn
Debreczyn, Węgry - © Zielonamapa

Jednak największą atrakcją miasta jest park leśny Nagyerdő. W jego obrębie znajduje się m.in. Aquaticum, czyli aquapark utrzymany w śródziemnomorskim stylu. Będziesz mógł popływać w basenach z termalną wodą, pozjeżdżać na zjeżdżalniach czy zrelaksować się w strefie SPA. Sam park leśny oferuje przepiękne tereny spacerowe. Debreczyn, choć na pierwszy rzut oka jest spokojnym miastem, oferuje też pokaźną ilość świetnych restauracji i pubów. Skosztujesz w nich typowych, węgierskich dań, ale przede wszystkim wybornego, lokalnego wina.

Dla kogo?

Debreczyn jest drugim, największym miastem Węgier. Ale nie oznacza to, że jest tak zatłoczony, jak Budapeszt. Wręcz przeciwnie! Dlatego jeśli szukasz kameralnego, ciekawego i przyjemnego miasta do zwiedzania, to Debreczyn będzie dobrym wyborem. Dodatkowo, będziesz mógł się tam zrelaksować - albo w aquaparku, albo podczas spacerów po leśnych ścieżkach.

Zdjęcia

  • Debreczyn
  • Debreczyn
  • Debreczyn
  • Debreczyn
  • Debreczyn
  • Debreczyn
  • Debreczyn
  • Debreczyn
  • Debreczyn
  • Debreczyn
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Generalnie Debreczyn najlepiej prezentuje się późną wiosną i latem. Wtedy, przy dobrej aurze pogodowej, będziesz mógł eksplorować zarówno jego teren, jak i jego malowniczą okolicę.

Debreczyn nie ma może tak pokaźnej ilości zabytków i atrakcji jak Budapeszt, ale na pewno jest tu co robić. Koniecznie wybierz się do parku Nagyerdő oraz na spacer po zabytkowym centrum.

Wielki Zbór Kalwiński

W sercu Debreczyna znajdziesz jego symbol, czyli imponujący budynek Wielkiego Zboru Kalwińskiego (Debrecen-Nagytemplomi Református Egyházközség, Kossuth tér 1). Wzniesiony został w stylu klasycystycznym na początku XIX wieku. W jego wnętrzu może pomieścić się 3 tys. wiernych! Kościół jest bardzo ważnym miejscem dla Węgrów. Bo właśnie tu, 14 kwietnia 1849 roku Lajos Kossuth proklamował niepodległość kraju.

Muzeum Kolegium Kalwińskiego

Po sąsiedzku względem zboru, tyle że po drugiej stronie placu z pomnikami, wznosi się Muzeum Kolegium Kalwińskiego (Református Kollégium Múzeum, Kálvin tér 16). Budynek pochodzi z XVI wieku. Przez 450 lat kształcili się w nim przyszli pastorzy. Obecnie, działa tam muzeum przybliżające historię kolegium oraz kalwińską sztukę sakralną. Oprócz tego mieści się w nim Wielka Biblioteka, posiadająca największe w kraju, protestanckie księgozbiory.

Déri Múzeum

Innym, godnym uwagi miejscem jest Déri Múzeum (Déri tér 1). To niepozorne na pierwszy rzut oka miejsce, jest naprawdę szalenie ciekawe i różnorodne. W trakcie wizyty będziesz mógł zapoznać się z ekspozycją poświęconą archeologii, etnografii czy sztuce (w tym sztuce Egiptu czy Dalekiego Wschodu).

Muzeum Poczty

W Debreczynie znajdziesz również całkiem interesujące Muzeum Poczty (Delizsánsz Kiállítóterem, Múzeum u.3). Pierwsza, muzealna wystawa powstała już pod koniec XIX wieku. Podczas zwiedzania będziesz mógł obejrzeć ekspozycję telegraficzną, poświęconą działaniu poczty oraz ogromny zbiór znaczków.

Nagyerdő

Jedną z wizytówek Debreczyna jest bez wątpienia park leśny Nagyerdő, czyli Wielki Las. Rozciąga się na północ od ścisłego centrum. Na jego terenie, oprócz licznych alejek spacerowych, działa: lunapark, ogród botaniczny, ogród zoologiczny, centrum naukowe Agora czy kompleks basenów Aquaticum. Ten ostatni cieszy się ogromną popularnością. Latem dostępne są zarówno baseny zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Podczas zimniejszych miesięcy tylko te znajdujące się pod dachem. Na kompleks składają się baseny z termalną wodą, zjeżdżalnie, wodne place zabaw, sauny i strefa SPA.

Powiedzmy sobie szczerze, Debreczyn nie jest najbardziej imprezowym punktem na mapie Europy. Ale jeśli szukasz kameralnych, klimatycznych pubów czy klubów, to na pewno je tutaj znajdziesz.

Pince Café & Music Club

W sercu starówki działa Pince Café & Music Club (Piac u. 38). Słynie przede wszystkim z organizowanych tu koncertów. Oferuje przyjemne, eleganckie wnętrza oraz niezbyt wygórowane ceny. Świetne miejsce na romantyczny wypad we dwoje lub spokojniejsze spotkanie ze znajomymi.

Roncsbár

Roncsbár (Csapó u. 27) jest jednym z bardziej znanych barów w Debreczynie. Działa nieprzerwanie od 2012 roku. Mieści się w budynku o mocno industrialnym charakterze. Posiada ciekawie zaaranżowane przestrzenie. W ciągu dnia warto tu wstąpić na kawę. Natomiast po zmroku, Roncsbár zamienia się w miejsce wypełnione muzyką i sporą ilością gości. Stali bywalcy cenią go za różnorodność i nieco bardziej alternatywny klimat.

Chicago Club

Klub Chicago (Csapó u. 27) utrzymany jest w stylu retro. To dobre miejsce, jeśli chcesz potańczyć, napić się niezbyt drogich drinków i spędzić miło czas. W weekendy zwykle czynny jest do godziny 4.00.

Mokka Drinks Bar

Mokka Drinks Bar (Hal köz 3) będzie również dobrym wyborem, by w niezobowiązującej atmosferze spędzić wieczór w Debreczynie. Jedyny problem polega na tym, że jest tu drogo, w szczególności, jeśli porównasz sobie ceny w innych barach w mieście. Ale na pewno warto tu zajrzeć. Choćby na jednego drinka.

Zobacz także

Węgry
Co zwiedzić na Węgrzech?
Węgry
Plaże na Węgrzech
Węgry
Życie nocne na Węgrzech
Węgry
Uzdrowiska na Węgrzech
Węgry
Poza szlakiem na Węgrzech
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon