Eger

SPOKO

Eger nazywany jest często “perłą północnych Węgier”. Miasto słynie z produkcji wina, a także z gorących źródeł. Aby odkryć smaki tutejszych trunków, wybierz się do słynnej Doliny Pięknej Pani (Szepasszony-volgy), gdzie w wulkanicznych skałach wydrążonych jest około 200 piwnic. Część z nich do dziś wykorzystywana jest do przechowywania wina Egri Bikaver. W pozostałych działają liczne winiarnie i restauracje, w których możesz skosztować węgierskiej kuchni i alkoholi.

Eger

Eger, Węgry – © Shutterstock

Kolejną atrakcją miasta, oraz regionu, są baseny termalne zasilane przez naturalne, gorące źródła. Jedno z większych i ciekawszych kąpielisk na całych Węgrzech znajduje się w samym centrum Egeru, tuż przy historycznej starówce miasta. Oferuje aż 13 basenów i moc atrakcji wodnych dla dorosłych i dzieci. W mieście znajduje się również ciekawa łaźnia turecka. Kilka kilometrów od centrum miasta mieści się natomiast Park Egerszalok, gdzie znajduje się unikalna góra solna z naciekami, które przypominają słynne tureckie Pamukkale. Zajrzyj także na starówkę Egeru, którą wypełnia spora ilość zabytków. M.in. XIII-wieczny zamek czy bazylika z XIX – druga co do wielkości świątynia Węgier. Ciekawostką jest również to, że w mieście działa muzeum poświęcone zespołowi “The Beatles”. Podsumowując, w trakcie wizyty w Egerze nie będziesz miał czasu na nudę!

Dla kogo?

Jeśli lubisz wino, a także interesują Cię tajniki wytwarzania tego trunku, to musisz udać się do Doliny Pięknej Pani. Tam skosztujesz lokalnych wyrobów – od alkoholi przez węgierskie potrawy. Eger to też dobry kierunek na relaks. A wszystko za sprawą termalnych basenów. Miasto spodoba się też fanom zabytkowej architektury.