Gyor

SPOKO

Gyor (Győr) jest bez wątpienia ciekawym punktem na mapie Węgier. W szczególności, jeśli szukasz dużej ilości zabytków. Tam znajdziesz ich pod dostatkiem. Gyor jest bowiem określany mianem barokowego miasta. Oczywiście przez wzgląd na to, że barok dominuje w miejskiej architekturze. Gyor nazywany jest również miastem czterech rzek. Na jego terenie spotyka się Dunaj Moszoński, Rabca, Raba i Marcal. Dzięki temu może się poszczycić naprawdę malowniczymi krajobrazami.

Gyor

Gyor, Węgry – © Shutterstock

Ale to nie widoki są tym, co sprawdza do Gyor turystów. Większość z nich chce przespacerować się po zabytkowej, pięknie zachowanej starówce. Przede wszystkim jednak, przybywają tu, by zobaczyć najważniejszą atrakcję miasta, czyli hermę św. Władysława. Relikwia ta przechowywana jest w katedralnej kaplicy. Wykonana ze złota, w kształcie popiersia króla, na każdym robi ogromne wrażenie! Natomiast jeśli zapragniesz się zrelaksować, to w Gyor znajdziesz termalne baseny.

Dla kogo?

Odwiedź Gyor jeśli lubisz zwiedzać. To miasto jest wprost wymarzonym kierunkiem podróży dla fanów historii i zgłębiania dawnych dziejów. Już sam spacer po zabytkowych uliczkach starówki będzie swoistą formą podróży w czasie.