Hajduszoboszlo

2.62       Zobacz opinie (13)
We wschodniej części Węgier leży miejscowość Hajduszoboszlo. W 1925 r. podczas poszukiwań ropy naftowej natrafiono tam na coś zupełnie innego. W trakcie wykonywania odwiertu zamiast ropy wytrysnęła woda o temperaturze powyżej 70°C. Szybko odkryto, że ma ona właściwości lecznicze. Dzięki temu Hajduszoboszlo mogło stać się uznanym uzdrowiskiem. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród Węgrów, ale również Polaków. Miasto słynie z kompleksów basenów, które stanowią idealne miejsce wypoczynku dla każdego, bez względu na wiek.
Hajduszoboszlo

Hajduszoboszlo, Węgry - © Shutterstock

Dla kogo?

Jeśli poszukujesz miejsca, w którym będziesz mógł popływać, zrelaksować się i przy okazji zadbać o zdrowie, to wybierz się do Hajduszoboszlo. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę, że w szczycie letniego sezonu będziesz wypoczywać w sporym tłumie. Hajduszoboszlo to także idealne miejsce dla osób starszych, chcących poddać się kuracjom leczniczym, jak i dla dzieci, ze względu na sporą ilość atrakcji dostosowanych do ich potrzeb.

Zdjęcia

  • Hajduszoboszlo
  • Hajduszoboszlo
  • Hajduszoboszlo
  • Hajduszoboszlo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Hajduszoboszlo to przede wszystkim kompleks zewnętrznych basenów połączonych z parkiem wodnym. Dlatego najwięcej osób odwiedza to węgierskie miasto latem, czyli od czerwca do początku września. Jednak od 2010 r. Hajduszoboszlo posiada również kompleks zadaszonych basenów, dzięki czemu w leczniczej wodzie można wymoczyć się bez względu na pogodę czy temperatury.

99% osób odwiedza Hajduszoboszlo ze względu na kompleksy basenów zewnętrznych i wewnętrznych. Jednak warto również przespacerować się po samym mieście, by zobaczyć kilka znajdujących się tu zabytków.

Kąpielisko lecznicze (SPA)

W 1927 r. w Hajduszoboszlo otworzono pierwsze uzdrowisko. Zadaszona łaźnia termalna (Hungarospa Gyógyfürdő zwane po prostu SPA) działa przez cały rok. Oferuje 3 baseny lecznicze o różnej temperaturze wody, a także dzięki nie tak dawnej rozbudowie również 4 baseny zewnętrzne. Kąpiele pomagają w pozbyciu się chorób reumatycznych, a także np. wspomagają leczenie chorób kobiecych. Woda posiada w swoim składzie sól, czyli po prostu chlorek sodu, a także chlorki amonu, brom, lit czy żelazo. Kąpielisko lecznicze, poza możliwością wymoczenia się w wodzie, oferuje także 40 różnych terapii od masaży przez różnego rodzaju maseczki lecznicze, które mają wspomóc proces rekonwalescencji.

Aquapark

Nieco młodsi goście Hajduszoboszlo wybierają raczej pobyt na kąpielisku plażowym, czyli po prostu w Aquaparku. Funkcjonuje od 1 maja do 30 września. Obejmuje obszar 30 ha, na którym znajduje się aż 13 basenów (w tym basen ze sztucznymi falami), plaże, zjeżdżalnie wodne, place zabaw dla dzieci czy boiska do różnych dyscyplin sportowych. A wszystko to w otoczeniu zieleni. Oprócz tego aquapark posiada niezłą bazę gastronomiczną. W efekcie można spędzić tam cały dzień bez wychodzenia poza jego teren.

Dzwonnica

Tuż obok kompleksu basenów wznosi się współcześnie zbudowana dzwonnica (Harangház). Ta ażurowa, zadaszona konstrukcja mieści w sobie 50 dzwonów, zwanych Dzwonami Pokoju. Każdy z nich ma nieco inny dźwięk i różni się od siebie wielkością.

Muzeum Regionalne

Jeśli chciałbyś poznać historię i kulturę tego zakątka Węgier, to odwiedź całkiem interesujące Muzeum Regionalne (Bocskai István Museum, ul.  Bocskai 12). Posiada trzy, stałe wystawy. Historyczna przybliża dzieje miasta od czasów pierwszej, udokumentowanej wzmianki z XI w.. Etnograficzna przybliża sztukę ludową, używane dawniej narzędzia czy maszyny rolnicze. Trzecia wystawa to Międzynarodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej założone przez Josepha Kadara, urodzonego w Hajduszoboszlo, ale mieszkającego na stałe w Paryżu. Udostępnił on swoją prywatną kolekcję dzieł takich artystów, jak  Le Corbusier, Picasso czy Victor Vasarely. Uwaga: całe muzeum jest nieczynne w poniedziałki.

Kościół św. Władysława

W bliskim sąsiedztwie muzeum wznosi się kościół św. Władysława (Szent László-templom, ul.  Bocskai 1). Ta utrzymana w barokowym stylu świątynia powstała w XVIII w. Później, bo w latach 30. XX w. jej wnętrze zostało ozdobione bardzo ciekawymi freskami autorstwa Istvána Takácsa. Ukazują one m.in. odkrycie tutejszych termalnych wód.

Oprócz wypoczynku na basenach, warto również wygospodarować nieco czasu na aktywne eksplorowanie okolicy. Największą atrakcją tej części Węgier jest bez wątpienia Park Narodowy Hortobágy.

Park Narodowy Hortobagy

Park Narodowy Hortobagy (Hortobágyi Nemzeti Park) znajduje się na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, na północny wschód od Hajduszoboszlo. Jest to pierwszy, założony na terenie tego kraju park narodowy. Swą ochronę obejmuje teren puszty, czyli stepu. Bezkresne, łąkowe tereny są wprost wymarzone do rowerowych przejażdżek czy rodzinnych spacerów. Z miejscowości Hortobagy organizowane są również wycieczki konnymi powozami, w trakcie których można zrelaksować się oglądając  tutejsze krajobrazy. Co ważne, od 1999 r. park znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz także

Węgry
Życie nocne na Węgrzech
Węgry
Co zwiedzić na Węgrzech?
Węgry
Uzdrowiska na Węgrzech
Węgry
Plaże na Węgrzech
Węgry
Poza szlakiem na Węgrzech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon