Hajduszoboszlo

Hajduszoboszlo, Węgry - © Shutterstock
Dla kogo?
Jeśli poszukujesz miejsca, w którym będziesz mógł popływać, zrelaksować się i przy okazji zadbać o zdrowie, to wybierz się do Hajduszoboszlo. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę, że w szczycie letniego sezonu będziesz wypoczywać w sporym tłumie. Hajduszoboszlo to także idealne miejsce dla osób starszych, chcących poddać się kuracjom leczniczym, jak i dla dzieci, ze względu na sporą ilość atrakcji dostosowanych do ich potrzeb.Zdjęcia
Kiedy odwiedzić?
Hajduszoboszlo to przede wszystkim kompleks zewnętrznych basenów połączonych z parkiem wodnym. Dlatego najwięcej osób odwiedza to węgierskie miasto latem, czyli od czerwca do początku września. Jednak od 2010 r. Hajduszoboszlo posiada również kompleks zadaszonych basenów, dzięki czemu w leczniczej wodzie można wymoczyć się bez względu na pogodę czy temperatury.
Atrakcje Hajduszoboszlo
99% osób odwiedza Hajduszoboszlo ze względu na kompleksy basenów zewnętrznych i wewnętrznych. Jednak warto również przespacerować się po samym mieście, by zobaczyć kilka znajdujących się tu zabytków.
Kąpielisko lecznicze (SPA)
W 1927 r. w Hajduszoboszlo otworzono pierwsze uzdrowisko. Zadaszona łaźnia termalna (Hungarospa Gyógyfürdő zwane po prostu SPA) działa przez cały rok. Oferuje 3 baseny lecznicze o różnej temperaturze wody, a także dzięki nie tak dawnej rozbudowie również 4 baseny zewnętrzne. Kąpiele pomagają w pozbyciu się chorób reumatycznych, a także np. wspomagają leczenie chorób kobiecych. Woda posiada w swoim składzie sól, czyli po prostu chlorek sodu, a także chlorki amonu, brom, lit czy żelazo. Kąpielisko lecznicze, poza możliwością wymoczenia się w wodzie, oferuje także 40 różnych terapii od masaży przez różnego rodzaju maseczki lecznicze, które mają wspomóc proces rekonwalescencji.
Aquapark
Nieco młodsi goście Hajduszoboszlo wybierają raczej pobyt na kąpielisku plażowym, czyli po prostu w Aquaparku. Funkcjonuje od 1 maja do 30 września. Obejmuje obszar 30 ha, na którym znajduje się aż 13 basenów (w tym basen ze sztucznymi falami), plaże, zjeżdżalnie wodne, place zabaw dla dzieci czy boiska do różnych dyscyplin sportowych. A wszystko to w otoczeniu zieleni. Oprócz tego aquapark posiada niezłą bazę gastronomiczną. W efekcie można spędzić tam cały dzień bez wychodzenia poza jego teren.
Dzwonnica
Tuż obok kompleksu basenów wznosi się współcześnie zbudowana dzwonnica (Harangház). Ta ażurowa, zadaszona konstrukcja mieści w sobie 50 dzwonów, zwanych Dzwonami Pokoju. Każdy z nich ma nieco inny dźwięk i różni się od siebie wielkością.
Muzeum Regionalne
Jeśli chciałbyś poznać historię i kulturę tego zakątka Węgier, to odwiedź całkiem interesujące Muzeum Regionalne (Bocskai István Museum, ul. Bocskai 12). Posiada trzy, stałe wystawy. Historyczna przybliża dzieje miasta od czasów pierwszej, udokumentowanej wzmianki z XI w.. Etnograficzna przybliża sztukę ludową, używane dawniej narzędzia czy maszyny rolnicze. Trzecia wystawa to Międzynarodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej założone przez Josepha Kadara, urodzonego w Hajduszoboszlo, ale mieszkającego na stałe w Paryżu. Udostępnił on swoją prywatną kolekcję dzieł takich artystów, jak Le Corbusier, Picasso czy Victor Vasarely. Uwaga: całe muzeum jest nieczynne w poniedziałki.
Kościół św. Władysława
W bliskim sąsiedztwie muzeum wznosi się kościół św. Władysława (Szent László-templom, ul. Bocskai 1). Ta utrzymana w barokowym stylu świątynia powstała w XVIII w. Później, bo w latach 30. XX w. jej wnętrze zostało ozdobione bardzo ciekawymi freskami autorstwa Istvána Takácsa. Ukazują one m.in. odkrycie tutejszych termalnych wód.
Aktywnie w Hajduszoboszlo
Oprócz wypoczynku na basenach, warto również wygospodarować nieco czasu na aktywne eksplorowanie okolicy. Największą atrakcją tej części Węgier jest bez wątpienia Park Narodowy Hortobágy.
Park Narodowy Hortobagy
Park Narodowy Hortobagy (Hortobágyi Nemzeti Park) znajduje się na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, na północny wschód od Hajduszoboszlo. Jest to pierwszy, założony na terenie tego kraju park narodowy. Swą ochronę obejmuje teren puszty, czyli stepu. Bezkresne, łąkowe tereny są wprost wymarzone do rowerowych przejażdżek czy rodzinnych spacerów. Z miejscowości Hortobagy organizowane są również wycieczki konnymi powozami, w trakcie których można zrelaksować się oglądając tutejsze krajobrazy. Co ważne, od 1999 r. park znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobacz także




