Pecz
Położony na południu Węgier Pecz (Pécs), określany jest mianem “węgierskiego Wiednia”. To stosunkowo rzadko przez turystów odwiedzane miasto, zachwyca wspaniałą architekturą, imponującymi zabytkami i bardzo malowniczą okolicą. Spacer eleganckimi ulicami Peczu, w słoneczny, letni dzień będzie czystą formą relaksu. Co warto zobaczyć w trakcie pobytu w tym węgierskim mieście? Na pewno Muzeum Porcelany, w którym obejrzysz wiele, niesamowitych eksponatów wykonanych z tego delikatnego materiału.

Pecz, Węgry - © Zielonamapa
Koniecznie przejdź się w okolice katedry oraz placu Széchenyi, na którym stoi kościół wyglądający jak meczet. W mieście znajdziesz też zabytki z listy UNESCO. Są nimi wczesnochrześcijańskie krypty ozdobione wspaniałymi i nieźle zachowanymi freskami. Po najlepsze widoki wybierz się w niewielkie pasmo gór Mecsek, w obrębie którego wznosi się wieża telewizyjna.
Dla kogo?
Jeśli lubisz intensywnie zwiedzać, to Pecz będzie dla Ciebie wymarzonym miejscem. Miasto oferuje naprawdę pokaźną ilość zabytków oraz muzeów. W trakcie wizyty w mieście będziesz mógł także zgłębić historię Węgier, cofając się w czasie aż do IV wieku!
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Pecz?
Każda pora jest dobra, by odwiedzić Pecz. Jednak miasto najlepiej zwiedza się przy ładnej pogodzie. Dlatego wybierz się tam raczej w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Latem musisz jednak wziąć pod uwagę, że może być bardzo upalnie.
Zwiedzanie Peczu
Na zwiedzanie Peczu poświęć przynajmniej jeden, cały dzień. O ile zabytkowe centrum nie jest bardzo duże i dość szybko je obejdziesz, o tyle kryje w sobie sporą ilość ciekawych muzeów. Najwięcej z nich mieści się przy ulicy Káptalanej.
Zsolnay Múzeum
Zsolnay Múzeum (Káptalan utca 2), czyli Muzeum Porcelany, jest jedną z popularniejszych atrakcji Peczu. Mieści się w zabytkowej kamienicy, która na przełomie XIX i XX wieku była domem słynnej rodziny Zsolnay, która stworzyła znaną fabrykę porcelany. Na wystawę składają się przede wszystkim dzieła stworzone z porcelany oraz pamiątki przybliżające historię tej węgierskiej familii.
Vasarely Múzeum
Innym, ciekawym muzeum przy ulicy Káptalanej (pod numerem 3) jest Vasarely Múzeum. Na jego ekspozycję składają się dzieła Victora Vasarely – twórcy op-artu. W trakcie wizyty obejrzysz ok. 150 jego prac. Pobyt w muzeum będzie nie lada gratką dla fanów sztuki.
Janus Pannonius Museum
Idąc dalej ulicą Káptalan na zachód, trafisz do budynku pod numerem 5, w którym działa Janus Pannonius Museum. Posiada ciekawą i bogatą wystawę archeologiczną, na którą w dużej mierze składają się znaleziska pochodzące z tej części Węgier. Propozycja raczej dla fanów wykopalisk i historii.
Katedra
Przy końcu ulicy Káptalanej, na placu Katedralnym, wznosi się Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Powstała już w XI wieku, jednak przez kolejne stulecia była albo przebudowywana, albo popadała w ruinę (jak choćby za czasów panowania tureckiego). Swój obecny wygląd zawdzięcza ostatnim zmianom, jakie wprowadzono pod koniec XIX wieku. Budowla posiada cztery, smukłe i strzeliste wieże. Wewnątrz na uwagę zasługują secesyjne freski. W bliskim sąsiedztwie katedry znajdziesz barbakan oraz pałac biskupi z XVIII wieku. Natomiast pod placem Katedralnym zlokalizowany jest Grobowiec Piotra i Pawła oraz tzw. Krypta z Dzbanem.
Széchenyi tér
Jednym z ważniejszych placów Peczu jest bez wątpienia Széchenyi tér. Znajduje się na południe od ulicy Káptalanej. Wznosi się na nim Pécs-Belvárosi templom (Dzsámi). Pod tą dość skomplikowaną nazwą kryje się kościół katolicki. Jednak jego bryła słusznie przywodzi na myśl meczet. Bowiem za czasów, gdy Pecz znajdował się pod władaniem tureckim, w mieście postawiono meczet. Później, gdy jezuici przejęli miasto, zamienili go na świątynię. Zburzono jednak minaret. Nie zmienia to faktu, że z zewnątrz kościół cechuje typowa, turecka architektura.
Zsolnay-kút
W południowej części placu Széchenyi, znajdziesz niezbyt imponującą, ale za to intrygującą fontannę – Zsolnay-kút. Jest ona dziełem Vilmosa Zsolnay (jednego z rodu posiadającego fabrykę porcelany). Fontanna powstała w 1900 roku. Woda tryska z pysków 4 byków.
Wczesnochrześcijańskie mauzoleum
Nieco bardziej na zachód od placu położony jest jeden z ważniejszych zabytków Peczu, a mianowicie Ókeresztény temetőkápolna és sírok. Jest to wczesnochrześcijańskie mauzoleum z IV wieku! Podczas wizyty będziesz mógł zobaczyć komorę grobową pokrytą freskami czy marmurowy sarkofag. Ze względu na ilość niesamowitych, ściennych malowideł i ich znaczenie historyczne, mauzoleum, wraz z kryptą spod placu Katedralnego, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wieża telewizyjna
Jeśli szukasz najlepszego punktu widokowego w okolicach Peczu, to koniecznie odwiedź Tv-torony, czyli wieżę telewizyjną. Znajduje się na północnych obrzeżach miasta, na szczycie Misinatető. Wieżę zbudowano w latach 70. ubiegłego stulecia. Ma 176 m wysokości. Windą możesz wjechać na platformę widokową, skąd rozpościera się rozległa panorama Peczu i wzgórz Mecsek. Na miejscu działa też restauracja.
Zobacz także




