Pecz

3.43       Zobacz opinie (7)

Położony na południu Węgier Pecz (Pécs), określany jest mianem “węgierskiego Wiednia”. To stosunkowo rzadko przez turystów odwiedzane miasto, zachwyca wspaniałą architekturą, imponującymi zabytkami i bardzo malowniczą okolicą. Spacer eleganckimi ulicami Peczu, w słoneczny, letni dzień będzie czystą formą relaksu. Co warto zobaczyć w trakcie pobytu w tym węgierskim mieście? Na pewno Muzeum Porcelany, w którym obejrzysz wiele, niesamowitych eksponatów wykonanych z tego delikatnego materiału.

Pecz, Węgry

Pecz, Węgry - © Zielonamapa

Koniecznie przejdź się w okolice katedry oraz placu Széchenyi, na którym stoi kościół wyglądający jak meczet. W mieście znajdziesz też zabytki z listy UNESCO. Są nimi wczesnochrześcijańskie krypty ozdobione wspaniałymi i nieźle zachowanymi freskami. Po najlepsze widoki wybierz się w niewielkie pasmo gór Mecsek, w obrębie którego wznosi się wieża telewizyjna.

Dla kogo?

Jeśli lubisz intensywnie zwiedzać, to Pecz będzie dla Ciebie wymarzonym miejscem. Miasto oferuje naprawdę pokaźną ilość zabytków oraz muzeów. W trakcie wizyty w mieście będziesz mógł także zgłębić historię Węgier, cofając się w czasie aż do IV wieku!

Zdjęcia

  • Pecz
  • Pecz
  • Pecz
  • Pecz
  • Pecz
  • Pecz
  • Pecz
  • Pecz
  • Pecz
  • Pecz
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Każda pora jest dobra, by odwiedzić Pecz. Jednak miasto najlepiej zwiedza się przy ładnej pogodzie. Dlatego wybierz się tam raczej w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Latem musisz jednak wziąć pod uwagę, że może być bardzo upalnie.

Na zwiedzanie Peczu poświęć przynajmniej jeden, cały dzień. O ile zabytkowe centrum nie jest bardzo duże i dość szybko je obejdziesz, o tyle kryje w sobie sporą ilość ciekawych muzeów. Najwięcej z nich mieści się przy ulicy Káptalanej.

Zsolnay Múzeum

Zsolnay Múzeum (Káptalan utca 2), czyli Muzeum Porcelany, jest jedną z popularniejszych atrakcji Peczu. Mieści się w zabytkowej kamienicy, która na przełomie XIX i XX wieku była domem słynnej rodziny Zsolnay, która stworzyła znaną fabrykę porcelany. Na wystawę składają się przede wszystkim dzieła stworzone z porcelany oraz pamiątki przybliżające historię tej węgierskiej familii.

Vasarely Múzeum

Innym, ciekawym muzeum przy ulicy Káptalanej (pod numerem 3) jest Vasarely Múzeum. Na jego ekspozycję składają się dzieła Victora Vasarely – twórcy op-artu. W trakcie wizyty obejrzysz ok. 150 jego prac. Pobyt w muzeum będzie nie lada gratką dla fanów sztuki.

Janus Pannonius Museum

Idąc dalej ulicą Káptalan na zachód, trafisz do budynku pod numerem 5, w którym działa Janus Pannonius Museum. Posiada ciekawą i bogatą wystawę archeologiczną, na którą w dużej mierze składają się znaleziska pochodzące z tej części Węgier. Propozycja raczej dla fanów wykopalisk i historii.

Katedra

Przy końcu ulicy Káptalanej, na placu Katedralnym, wznosi się Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Powstała już w XI wieku, jednak przez kolejne stulecia była albo przebudowywana, albo popadała w ruinę (jak choćby za czasów panowania tureckiego). Swój obecny wygląd zawdzięcza ostatnim zmianom, jakie wprowadzono pod koniec XIX wieku. Budowla posiada cztery, smukłe i strzeliste wieże. Wewnątrz na uwagę zasługują secesyjne freski. W bliskim sąsiedztwie katedry znajdziesz barbakan oraz pałac biskupi z XVIII wieku. Natomiast pod placem Katedralnym zlokalizowany jest Grobowiec Piotra i Pawła oraz tzw. Krypta z Dzbanem.

Széchenyi tér

Jednym z ważniejszych placów Peczu jest bez wątpienia Széchenyi tér. Znajduje się na południe od ulicy Káptalanej. Wznosi się na nim Pécs-Belvárosi templom (Dzsámi). Pod tą dość skomplikowaną nazwą kryje się kościół katolicki. Jednak jego bryła słusznie przywodzi na myśl meczet. Bowiem za czasów, gdy Pecz znajdował się pod władaniem tureckim, w mieście postawiono meczet. Później, gdy jezuici przejęli miasto, zamienili go na świątynię. Zburzono jednak minaret. Nie zmienia to faktu, że z zewnątrz kościół cechuje typowa, turecka architektura.

Zsolnay-kút

W południowej części placu Széchenyi, znajdziesz niezbyt imponującą, ale za to intrygującą fontannę – Zsolnay-kút. Jest ona dziełem Vilmosa Zsolnay (jednego z rodu posiadającego fabrykę porcelany). Fontanna powstała w 1900 roku. Woda tryska z pysków 4 byków.

 

Wczesnochrześcijańskie mauzoleum

Nieco bardziej na zachód od placu położony jest jeden z ważniejszych zabytków Peczu, a mianowicie Ókeresztény temetőkápolna és sírok. Jest to wczesnochrześcijańskie mauzoleum z IV wieku! Podczas wizyty będziesz mógł zobaczyć komorę grobową pokrytą freskami czy marmurowy sarkofag. Ze względu na ilość niesamowitych, ściennych malowideł i ich znaczenie historyczne, mauzoleum, wraz z kryptą spod placu Katedralnego, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wieża telewizyjna

Jeśli szukasz najlepszego punktu widokowego w okolicach Peczu, to koniecznie odwiedź Tv-torony, czyli wieżę telewizyjną. Znajduje się na północnych obrzeżach miasta, na szczycie Misinatető. Wieżę zbudowano w latach 70. ubiegłego stulecia. Ma 176 m wysokości. Windą możesz wjechać na platformę widokową, skąd rozpościera się rozległa panorama Peczu i wzgórz Mecsek. Na miejscu działa też restauracja.

Zobacz także

Węgry
Co zwiedzić na Węgrzech?
Węgry
Plaże na Węgrzech
Węgry
Życie nocne na Węgrzech
Węgry
Uzdrowiska na Węgrzech
Węgry
Poza szlakiem na Węgrzech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon