Sopron

SPOKO

Sopron, choć jest niewielkim miastem, to zaskakuje naprawdę ogromną ilością zabytków. Leży na pograniczu Austrii i Węgier. Do dziś zachował się tu oryginalny, średniowieczny układ ulic, fascynujących budowli. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem oraz symbolem miasta jest sześciesięcio metrowa Wieża Strażacka. Datowana jest na 1290 rok, a swój obecny, barokowy kształt uzyskała w XVII wieku.

Sopron, Węgry

Sopron, Węgry – © Shutterstock

Warto wdrapać się po 200 schodach na taras widokowy, który znajduje się na jej szczycie, aby móc podziwiać piękną panoramę miasta. Przemierzając klimatyczne uliczki starego miasta, otoczone bogato zdobionymi kamienicami, z pewnością bez trudu trafisz na główny plac, na którym znajduje się niesamowita XVIII-wieczna, barokowa Kolumna Trójcy Świętej. Warto zwrócić uwagę również na kościół benedyktyński, zabytkowy budynek ratusza, neogotycki kościół Najświętszej Marii Panny czy barokowy Dom Cezara. W Sopronie możesz też podziwiać dobrze zachowane fragmenty średniowiecznych murów miejskich. Znajdują się tu również liczne ciekawe muzea, np. Muzeum Farmacji. Okolica Sopronu znana jest również z produkcji wina Kekfrankos. Okazją do jego spróbowania będzie wizyta w jednej z lokalnych restauracji.

Dla kogo?

Jeśli cenisz klimat zabytkowych, średniowiecznych miast to oryginalna zabudowa miasta Sopron z pewnością przypadnie Ci do gustu. Pasjonatów historii na pewno zainteresują działające tam muzea. Dodatkowo, atutem Sopronu jest fakt, że zwykle nie jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Jeśli więc szukasz kameralnego i zarazem ciekawego punktu na mapie Węgier, to już wiesz, gdzie się udać.