Szeged

3.90       Zobacz opinie (10)

Szeged (Segedyn), trzecie co do wielkości miasto Węgier, w przeszłości przeżywał trudne chwile. Pod koniec XIX wieku miasto nawiedziła powódź, w wyniku której zniszczonych zostało ponad 5000 budowli, głównie tych zabytkowych. Szeged, dzięki wsparciu wielu, europejskich państw, nie poddał się. Udało się go odbudować, według planu stworzonego przez Lajosa Lechnera - wybitnego, węgierskiego urbanistę.

Szeged
Szeged, Węgry - © Zielonamapa

Spacerując po centrum Szegedu szybko dostrzeżesz charakterystyczne układ ulic, które rozchodzą się promieniście od rzeki Cisy. Węgrom miasto to kojarzy się także z dwoma, typowymi dla tego kraju przysmakami - salami i papryką. To właśnie w Szegedzie działa jedna z dwóch, najważniejszych, węgierskich firm produkujących salami i wyroby z papryki. Oprócz zwiedzania i smakowania lokalnych przysmaków, Szeged pozwala też na trochę relaksu. Zakosztujesz go nad brzegiem Cisy lub w aquaparku.

Dla kogo?

Odwiedź Szeged, jeśli lubisz zwiedzać. Choć część zabytków zniszczyła powódź, to nadal jest tu co oglądać. Miasto będzie też ciekawą propozycją dla tych, którzy chcą lepiej poznać Węgry, tak od strony historycznej, jak i kulinarnej. Szeged może być również dobrym wyborem, jeśli podróżujesz z dziećmi. Znajdziesz tu kilka atrakcji (m.in. zoo, aquapark), które mogą przypaść do gustu młodszym turystom.

Zdjęcia

  • Szeged
  • Szeged
  • Szeged
  • Szeged
  • Szeged
  • Szeged
  • Szeged
  • Szeged
  • Szeged
  • Szeged
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Niewątpliwie Szeged jest idealnym celem na jedno-dwudniowy city break. Aby w pełni skorzystać z turystycznego potencjału tego miasta, wybierz się tam w okresie od wiosny do jesieni.

W obrębie ścisłego centrum znajdziesz sporo, interesujących miejsc do odwiedzenia. Zabierz więc wygodne buty i aparat, bo na pewno spędzisz długie godziny spacerując po mieście i fotografując jego intrygujące zakamarki.

Szegedi Dóm

Jedną z bardziej imponujących budowli Szegedu jest neoromańska katedra wotywna (Szegedi Dóm, Dom tér 15). Zbudowana została w I połowie XX wieku. Co ciekawe, jest czwartym co do wielkości kościołem całych Węgier. W środku może pomieścić 5 tysięcy wiernych! Jej wnętrze jest bardzo bogato zdobione. Zobaczysz tu mozaiki, rzeźby czy piękne witraże. Na uwagę zasługują także ogromne organy.

Wieża Dömötör

Stojąca tuż obok katedry Wieża Dömötör (św. Demetriusza)  jest najstarszym  zabytkiem Szegedu. Łączy w sobie styl romański i gotycki. Przyjrzyj się dokładnie jej pięknie zdobionym, żelaznym drzwiom.

Plac Katedralny

Na uwagę zasługuje również sam plac, na którym wznosi się katedra i wieża. Otoczony jest budynkami należącymi m.in. do uniwersytetu. Warto się tam znaleźć o pełnej godzinie, by wysłuchać jedynego na Węgrzech, grającego zegara. Oprócz tego, każdego roku, na placu odbywa się Szegedi Szabadtéri Játékok – znany i ceniony festiwal muzyczny.

Móra Ferenc Múzeum

Na wschód od placu Katedralnego, nad brzegiem rzeki Cisy, wznosi się monumentalny gmach Móra Ferenc Múzeum (Roosevelt tér 1-3). Powinieneś go odwiedzić, jeśli chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na temat Szegedu i jego historii. Muzeum oferuje następujące wystawy: archeologiczną; poświęconą dziejom miasta pt. “Słynne miasto Szeged”; etnologiczną, a także posiada sporą kolekcję złota. Odbywają się w nim również wszelkiego rodzaju wystawy czasowe.

Regionalne Centrum Sztuki

Jednym z piękniejszych gmachów w mieście może się poszczycić Regionalne Centrum Sztuki (Regionális Összművészeti Központ, Magyar Ede tér 2). Mieści się w budynku stanowiącym doskonały przykład secesyjnej architektury. Samo regionalne centrum oferuje wystawy czasowe, głównie sztuki współczesnej.

Wieża Ciśnień

Wśród najciekawszych budowli Szegedu na uwagę zasługuje także wieża ciśnień (Víztorony, Szent István tér). Jest udostępniona zwiedzającym. Warto ją odwiedzić głównie po to, by spojrzeć na Szeged z góry.

Napfényfürdő Aquapolis

W przerwie od zwiedzania możesz zaplanować relaks w aquaparku Napfényfürdő Aquapolis. Znajduje się po przeciwnym brzegu Cisy niż starówka. Oferuje zarówno baseny zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wśród atrakcji znajdziesz m.in. 13 zjeżdżalni (9 wewnętrznych i 4 zewnętrzne) o łącznej długości 1000 m; kilka rodzajów saun; place zabaw dla dzieciaków; boiska do gier zespołowych.

Zoo

Inną atrakcją dla całych rodzin jest zoo (Szegedi Vadaspark, Cserepes sor 47). Znajdziesz go na zachodnich obrzeżach miasta. Obejmuje rozległy teren na świeżym powietrzu. Zwierzęta mają tu dużo przestrzeni, nie są ściśnięte w małych klatkach. W trakcie wizyty odbędziesz swoistą podróż po kontynentach. Bowiem wybiegi dla zwierząt rozmieszczone są zgodnie z tym, z jakiego zakątku globu pochodzą. Spokojnie będziesz mógł tu spędzić kilka godzin i ani przez moment nie będziesz się nudzić.

Zobacz także

Węgry
Co zwiedzić na Węgrzech?
Węgry
Plaże na Węgrzech
Węgry
Życie nocne na Węgrzech
Węgry
Uzdrowiska na Węgrzech
Węgry
Poza szlakiem na Węgrzech
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon