Tokaj

4.30       Zobacz opinie (10)

Tokaj wielu osobom kojarzy się w pierwszej kolejności z winem i regionem winiarskim. Dopiero na drugim miejscu przywodzi na myśli miasto o tej samej nazwie. Sam region obejmuje w sumie 27 miejscowości i ogromne połacie winnic, położonych na Pogórzu Tokajskim. Jego zdecydowana większość leży w granicach Węgier, ale niewielka część położona jest również na Słowacji.

Tokaj, Węgry

Tokaj, Węgry - © Zielonamapa

Winorośl była tu uprawiana już w średniowieczu i jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie powstaje naturalnie słodkie wino. Tokaj już w 1737 roku został ustanowiony zamkniętym regionem winiarskim. Dzięki swej długiej tradycji, cały obszar, już w 2002 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najpopularniejszym trunkiem od wieków jest słodkie, deserowe, białe wino, w kilku różnych odmianach. Wiele winnic oraz piwnic jest otwartych dla zwiedzających. W większości z nich dostępne są degustacje win lub wykwintne kolacje, przygotowywane wyłącznie z lokalnych produktów. W mieście Tokaj warto udać się do Muzeum Tokaju, oraz na główny plac z fontanną. Tuż obok niego znajduje się rodzinna piwnica Rakoczego, która ma aż półtora kilometra długości. Jeśli będziesz spragniony również pięknych pejzaży, wtedy wybierz się na punkt widokowy ponad miastem lub w rejs statkiem po rzece Cisie.

Dla kogo?

Jeśli uważasz się za znawcę wina lub po prostu lubisz je pić, to nie możesz pominąć Tokaju. W końcu, jest jednym z bardziej znanych regionów winiarskich na świecie. Gdy dodatkowo chciałbyś dowiedzieć się więcej o tradycji i historii wytwarzanych tu trunków, wtedy musisz wybrać się do Muzeum Tokaju. Oprócz tego, jeśli masz dość zwiedzania wielkich zatłoczonych miast, to z pewnością spodoba Ci się zarówno niewielkie miasto Tokaj, jak i inne klimatyczne miejscowości regionu.

Zdjęcia

  • Tokaj
  • Tokaj
  • Tokaj
  • Tokaj
  • Tokaj
  • Tokaj
  • Tokaj
  • Tokaj
  • Tokaj
  • Tokaj
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Region oraz miasto Tokaj najlepiej odwiedzić w terminie od początku maja do końca października. Nawet w środku sezonu letniego nie ma tutaj ogromnych tłumów turystów, a dobra pogoda zachęca do poznawania miasta, oraz winnic położonych dookoła. Aby najlepiej poczuć atmosferę Tokaju, najlepiej wybierz się tu podczas winobrania i festiwalu wina, który odbywa się co roku na początku października.

Zobacz także

Węgry
Co zwiedzić na Węgrzech?
Węgry
Plaże na Węgrzech
Węgry
Życie nocne na Węgrzech
Węgry
Uzdrowiska na Węgrzech
Węgry
Poza szlakiem na Węgrzech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon