Tokaj

SPOKO

Tokaj wielu osobom kojarzy się w pierwszej kolejności z winem i regionem winiarskim. Dopiero na drugim miejscu przywodzi na myśli miasto o tej samej nazwie. Sam region obejmuje w sumie 27 miejscowości i ogromne połacie winnic, położonych na Pogórzu Tokajskim. Jego zdecydowana większość leży w granicach Węgier, ale niewielka część położona jest również na Słowacji.

Tokaj, Węgry

Tokaj, Węgry – © Shutterstock

Winorośl była tu uprawiana już w średniowieczu i jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie powstaje naturalnie słodkie wino. Tokaj już w 1737 roku został ustanowiony zamkniętym regionem winiarskim. Dzięki swej długiej tradycji, cały obszar, już w 2002 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najpopularniejszym trunkiem od wieków jest słodkie, deserowe, białe wino, w kilku różnych odmianach. Wiele winnic oraz piwnic jest otwartych dla zwiedzających. W większości z nich dostępne są degustacje win lub wykwintne kolacje, przygotowywane wyłącznie z lokalnych produktów. W mieście Tokaj warto udać się do Muzeum Tokaju, oraz na główny plac z fontanną. Tuż obok niego znajduje się rodzinna piwnica Rakoczego, która ma aż półtora kilometra długości. Jeśli będziesz spragniony również pięknych pejzaży, wtedy wybierz się na punkt widokowy ponad miastem lub w rejs statkiem po rzece Cisie.

Dla kogo?

Jeśli uważasz się za znawcę wina lub po prostu lubisz je pić, to nie możesz pominąć Tokaju. W końcu, jest jednym z bardziej znanych regionów winiarskich na świecie. Gdy dodatkowo chciałbyś dowiedzieć się więcej o tradycji i historii wytwarzanych tu trunków, wtedy musisz wybrać się do Muzeum Tokaju. Oprócz tego, jeśli masz dość zwiedzania wielkich zatłoczonych miast, to z pewnością spodoba Ci się zarówno niewielkie miasto Tokaj, jak i inne klimatyczne miejscowości regionu.