Wyszegrad

3.57       Zobacz opinie (7)

Wyszegrad (Wyszehrad) to zabytkowe, nieduże miasto, które przez wiele wieków było stolicą Węgier. Z racji strategicznego położenia, nad zakolem Dunaju, już za czasów Cesarstwa Rzymskiego powstała w tym regionie twierdza przygraniczna. Później Król Karol Robert wybrał Wyszehrad jako nową siedzibę królów Węgier i zainicjował budowę nowego pałacu. To właśnie tu odbywały się słynne zjazdy wyszehradzkie, podczas których zapadło wiele ważnych decyzji dla Węgier, Czech, a także Polski.

Wyszegrad Węgry

Wyszegrad, Węgry - © Zielonamapa

Obecnie, jedną z większych atrakcji są ruiny cytadeli, z których roztacza się piękny widok na Dunaj. Odrestaurowane zostały niektóre skrzydła mieszkalne dawnej fortecy i organizowane są tutaj liczne wystawy oraz historyczne inscenizacje. W samym mieście zajrzyj również do wspomnianego wcześniej Pałacu Królewskiego, który odkryty na nowo został dopiero kilkadziesiąt lat temu. Od tamtego czasu trwa powolna jego rekonstrukcja i obecnie możesz podziwiać kaplicę pałacową, Lwią Fontannę, oraz odbudowane wnętrza i wyposażenie. Kolejnymi atrakcjami miasta są odrestaurowana wieża obserwacyjna, Pałac Palffych czy pozostałości średniowiecznego kościoła z XI wieku. Przy drodze prowadzącej do górnego zamku rozciągają się tereny spacerowe z licznymi punktami widokowymi. Dodatkowo, na zboczu jednego z okolicznych wzniesień działa również wyciąg narciarski oraz całoroczny tor bobslejowy.

Dla kogo?

Jeśli interesujesz się historią, to Wyszegrad będzie idealnym miejscem do jej zgłębiania. Duch przeszłości unosi się nad miastem, stwarzając doskonałe warunki do zagłębienia się w dzieje Węgier, ale również i Polski. Wyszegrad spodoba Ci się również wtedy, gdy lubisz sporo spacerować i podczas podróży poszukujesz świetnych punktów widokowych. Tu znajdziesz ich pod dostatkiem.

Zdjęcia

  • Wyszegrad
  • Wyszegrad
  • Wyszegrad
  • Wyszegrad
  • Wyszegrad
  • Wyszegrad
  • Wyszegrad
  • Wyszegrad
  • Wyszegrad
  • Wyszegrad
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wyszegrad można odwiedzać przez cały rok. Jednak miasto jest najbardziej atrakcyjne latem, gdy w obrębie cytadeli odbywają się liczne pokazy, historyczne inscenizacji czy imprezy kulturalne. Zimą natomiast w Wyszegradzie będziesz mógł skorzystać z niewielkiego stoku narciarskiego i później pochwalić się przed znajomymi, że byłeś na nartach na Węgrzech.

Zobacz także

Węgry
Co zwiedzić na Węgrzech?
Węgry
Plaże na Węgrzech
Węgry
Życie nocne na Węgrzech
Węgry
Uzdrowiska na Węgrzech
Węgry
Poza szlakiem na Węgrzech
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon