Amalfi

3.92       Zobacz opinie (12)

Wybrzeże Amalfi jest zaliczane do najpiękniejszych miejsc na świecie, co tylko potwierdza umieszczenie go na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachwyca swoim położeniem, niesamowitymi widokami, pięknymi plażami i urokliwymi miasteczkami. Do najpopularniejszych należy jeden z najstarszych włoskich portów - Amalfi. Poza nim urokiem zachwycają: kolorowe Ravello i eleganckie Positano. 

Amalfi
Amalfi, Włochy - © Zielonamapa

Wizyta na wybrzeżu Amalfi jest spełnieniem marzenia o wakacyjnych wędrówkach między skałami, ochłodzie w krystalicznie czystym Morzu Śródziemnym i przemierzaniu otoczonych autentyczną atmosferą uliczek włoskich miejscowości.

Dla kogo?

Wybrzeże Amalfi da ci mnóstwo powodów do aktywnego spędzenia czasu. Wystarczy, że wybierzesz się do usianych wysokimi schodami miasteczek. Jedź tam również, jeżeli preferujesz leniwy wypoczynek. Czekają na ciebie piękne, choć kamieniste, plaże.  

Zdjęcia

  • Amalfi
  • Amalfi
  • Amalfi
  • Amalfi
  • Amalfi
  • Amalfi
  • Amalfi
  • Amalfi
  • Amalfi
  • Amalfi
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepsza pogoda panuje na Amalfi od kwietnia do października. Temperatury pozwalają wtedy na korzystanie ze wszystkich atrakcji regionu.

Jak dojechać?

Podróż do Amalfi będzie miała co najmniej dwa etapy. Do miejscowości nie dotrze się ani drogą lotniczą ani kolejową. Najlepiej wylądować w Neapolu i stamtąd ruszyć w dalszą trasę autobusem. Z Sorrento oraz Salerno można dopłynąć również łodzią.

Amalfi

Zwiedzanie Amalfi najlepiej rozpocząć od Piazza del Duomo - głównego placu miasta z urzekającą fontanną w centrum oraz licznymi kawiarniami i restauracjami wokół. Poza tym warto zajrzeć do Katedry św. Andrzeja Apostoła, której wnętrze urzeka harmonijnym połączeniem elementów stylu romańskiego, barokowego i rokoko. Tam na szczególną uwagę zasługuje Klasztor Raju (Chiostro del Paradiso) z pięknym ogrodem. Ciekawym punktem na mapie miasta jest także Muzeum Papieru funkcjonujące od 1969 r. w miejscu dawnej drukarni. Można w nim podziwiać eksponaty związane z produkcją papieru.

Amalfi
Amalfi, Włochy - © Zielonamapa

Positano

Positano ulokowało się wygodnie pomiędzy dwoma klifami, aby zachwycić turystów niezwykłą scenerią. Trzeba przyznać, że doskonale mu się to udaje, zwłaszcza gdy spojrzy się na nie z perspektywy plaży - widok zapiera dech w piersiach.

Amalfi
Positano, Amalfi, Włochy - © Zielonamapa

Positano jest modnym, podszytym luksusem miastem, w którym roi się od bogatych turystów, ekskluzywnych hoteli i eleganckich restauracji. Nie ma tam natomiast wielu zabytków. Do najokazalszych należy kościół Santa Maria Assunta.

Ravello

Pełne bujnych ogrodów i kolorowej architektury Ravello bezsprzecznie należy do najpiękniejszych zakątków wybrzeża. W sezonie turystycznym rytm toczącemu się tam życiu wyznacza muzyka. W mieście odbywa się bowiem najstarszy festiwal muzyczny w Europie oraz wiele innych koncertów.

Wybrzeże Amalfi usiane jest małymi plażami w zatokach, u stóp klifów. Do większości z nich nie można się dostać inaczej niż łodzią.

Baia di Ieranto

Wymarzone miejsce dla wszystkich miłośników obcowania z naturą. Ta plaża jest nieco oddalona od Amalfi, ale za to znajduje się w niezwykle malowniczym otoczeniu. Nie trzeba się tu obawiać tłoku. Można spokojnie odpocząć i napawać się widokami.

Marina di Praia Beach

Malownicza plaża położona w zatoczce otoczonej skałami. Gwarantuje zapierające dech w piersiach widoki i kąpiel w krystalicznie czystej wodzie. Po opalaniu można posilić się obiadem w jednej z pobliskich restauracji.

Fornillo

Spod krystalicznej wody wygląda kamieniste dno. Plaża Fornillo posiada piękny widok na port. To miejsce, w którym można spokojnie odpocząć i napić się wyśmienitych drinków serwowanych w pobliskich pubach.

Marina Grande w Positano

Marina Grande to elegancka plaża w jeszcze bardziej eleganckim mieście. Świetne miejsce, aby zrelaksować się z drinkiem w dłoni, spoglądając na niesamowitą scenerię Positano.

Marina di Vietri

Przybycie na plażę Vietri sul Mare jest jak znalezienie igły w stogu siana. To bowiem jedna z nielicznych piaszczystych plaż na całym wybrzeżu Amalfi. Duża i łatwo dostępna przyciąga szczególnie rodziny z dziećmi.

Plaża Duoglio

Jedna z najlepiej ukrytych i kameralnych plaż na wybrzeżu Amalfi. Najwygodniej dopłynąć do niej z miasta Amalfi. Gdy woda przybierze wyjątkowo krystaliczny odcień, najprawdopodobniej będziesz na miejscu. Plaża słynie bowiem z najczystszego morza. Poza tym jest usiana kamieniami na długości 170 m. 

Valle delle Ferriere

Valle delle Ferriere to wyjątkowy rezerwat przyrody, w którym można podziwiać dziewiczą naturę z dala od tłumów turystów. Miejsce jest nieco oddalone od miasta, ale zdecydowanie warto się tam wybrać. To przestrzeń pełna ukrytych skarbów przyrody, wśród których największe wrażenie robią zachwycające wodospady.

Szmaragdowa Grota

Grota odkryta przypadkiem przez jednego z miejscowych rybaków. Jej nazwa wzięła się od szmaragdowych refleksów, które rozświetlają taflę wody. Do jaskini można dopłynąć łodzią w ramach wycieczki zorganizowanej.

Amalfi zachęca nie tylko do biernego wypoczynku. Skaliste wybrzeża doskonale nadają się do długich spacerów, a na zwolenników sportów wyczynowych czekają sporty wodne i wyjątkowe trasy biegowe.

Amalfi Positano UltraTrail

To wyjątkowy coroczny bieg, pozwalający sportowcom zmierzyć się na czterech dystansach. Najdłuższy z nich wynosi aż 50 km! Każdej trasie towarzyszą niesamowite widoki, które nieco uprzyjemniają pokonywanie kolejnych kilometrów.

Regaty morskie

Amalfi co cztery lata jest gospodarzem widowiskowych regat morskich. To wspaniała tradycja, która sięga 1955 roku.

Windsurfing & kitesurfing

Jeśli uprawiasz windsurfing lub kitesurfing, Amalfi zapewni ci ku temu doskonałe warunki. Lokalni surferzy najczęściej spotykają się na plaży w miejscowości Cetara, aby zmierzyć się z falami.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon