Bergamo

3.85       Zobacz opinie (13)

Bergamo wielu osobom kojarzy się z międzynarodowym lotniskiem, na które m.in. z Polski dolecieć można tanimi liniami lotniczymi. Oprócz tego, to włoskie miasto jest świetnym węzłem komunikacyjnym, z którego bez trudu dostać się można praktycznie we wszystkie zakamarki kraju. Czy jednak warto zatrzymać się w nim na dłużej, by również pozwiedzać?

Bergamo

Bergamo, Włochy - © Zielonamapa

Okazuje się, że tak. Bergamo ma turystom do zaoferowania całkiem sporą ilość zabytków. Jasne, nie ma ich tu może tak dużo, jak w Rzymie, ale również jest w czym wybierać. Oczywiście najwięcej ciekawych i atrakcyjnych miejsc skoncentrowanych jest w obrębie położonej na wzgórzu starówki otoczonej murami (zwanej Górnym Miastem - Città Alta). Bergamo jest również całkiem widokowym miasta. A co najważniejsze, jeśli będzie pierwszym punktem na Twojej trasie zwiedzania, to od razu będziesz mógł tu zakosztować we włoskim luzie i atmosferze.

Dla kogo?

Planujesz lot do Bergamo? Wygospodaruj też czas na zwiedzanie miasta. Wystarczy pół dnia, by zwiedzić jego największe atrakcje. A z racji dobrego skomunikowania, będziesz mógł później przenieść się do oddalonego o ok. 60 km Mediolanu czy innych, włoskich miast. Bergamo będzie też dobrą propozycją, jeśli cenisz miasta, które nie są aż tak zadeptane przez turystów i udało im się zachować odrobinę więcej autentyczności.  

Zdjęcia

  • Bergamo
  • Bergamo
  • Bergamo
  • Bergamo
  • Bergamo
  • Bergamo
  • Bergamo
  • Bergamo
  • Bergamo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Tak naprawdę miasto dobrze się zwiedza o każdej porze roku. Choć na wiosnę oraz jesienią panująca tam atmosfera oraz temperatury będą najbardziej sprzyjać spacerom oraz zaglądaniu do tamtejszych zabytków.

Na zwiedzanie Bergamo warto przeznaczyć przynajmniej pół dnia. Aczkolwiek najlepiej dysponować całym dniem, by przy okazji jeszcze spróbować wybornej, włoskiej kuchni i niespiesznie przespacerować się po mieście.

Funicolare Città Alta

Główną atrakcją Bergamo jest stare miasto, zwane też Górnym Miastem. Możesz się do niego dostać z niżej położonych dzielnic na dwa sposoby. Przede wszystkim pieszo. Ale wtedy musisz liczyć się z tym, że czeka Cię spacer pod górę. Jeśli nie lubisz się męczyć, wtedy możesz skorzystać z Funicolare Città Alta. Dolna stacja tej kolejki znajduje się przy Viale Vittorio Emanuele II 62. W weekendy oraz dni wolne od pracy musisz pamiętać, że kolejka szynowa jest oblegana, a czas oczekiwania na przejazd bywa bardzo długi.

Porta San Giacomo

Decydując się na spacer do Górnego Miasta w pierwszej kolejności przejdziesz najprawdopodobniej przez bramę – Porta San Giacomo. Jej okolice są również doskonałym punktem widokowym, z którego będziesz mógł podziwiać mury okalające starówkę. Zwane są Murami Weneckimi (Mura Vente). Spacer wzdłuż nich może być ciekawym pomysłem na zwiedzanie Górnego Miasta oraz podziwianie panoramy Bergamo.

Górne Miasto

Górne Miasto, czyli Città Alta, to główny, turystyczny wabik Bergamo. Jego największym atutem jest położenie na wzgórzu. Dzięki temu gwarantuje naprawdę przepiękne widoki na różne części miasta. W obrębie starówki znajdziesz najważniejsze zabytki Bergamo ze słynną bazyliką Santa Maria Maggiore na czele.

Bazylika Santa Maria Maggiore

Najbardziej rozpoznawalnym i znanym zabytkiem Bergamo jest bazylika Santa Maria Maggiore (Basilica di Santa Maria Maggiore, Piazza Duomo). Świątynia, której budowa rozpoczęła się w XII wieku, z zewnątrz prezentuje styl romański, zaś od środka barokowy. Będąc przed świątynią koniecznie zwróć uwagę na Portal Czerwonych Lwów oraz Portal Białych Lwów. W środku największy podziw budzą arrasy.

Wieża Miejska

Innym, ważnym i rzucającym się w oczy zabytkiem jest Wieża Miejska (Campanone, Piazza Vecchia, 8A). Zbudowana została na przełomie XI i XII wieku. Początkowo miała 38 m wysokości, ale po licznych przebudowach osiągnęła 52,76 m. W ten sposób stała się najwyższą wieżą w mieście. Można wejść na jej szczyt, pokonując 230 stopni, by podziwiać piękną panoramę starówki oraz Bergamo. Jest też opcja wjechania windą. Wieża pełni również funkcję dzwonnicy (znajduje się w niej największy dzwon Lombardii) oraz wieży zegarowej (na jej fasadzie jest zegar).

Muzeum Nauk Przyrodniczych

Na starówce znajduje się również bardzo ciekawe Muzeum Nauk Przyrodniczych (Museo Civico di Scienze Naturali E. Caffi, Piazza della Cittadella, 10). Spodoba Ci się tu przede wszystkim wtedy, gdy interesuje Cię historia naturalna. Podczas zwiedzania będziesz miał szansę obejrzeć zrekonstruowanego mamuta, który nawiązuje do faktu, że zwierzęta te przemierzały niegdyś tereny współczesnego Bergamo. Oprócz tego muzeum koncentruje się na gatunkach, które albo wyginęły, albo są bliskie wyginięciu.

Klasztor św. Franciszka i Muzeum Fotografii

Na pewno warto także zajrzeć do klasztoru św. Franciszka (Convento di San Francesco, Piazza Mercato del Fieno, 6/a). Stanowi doskonały przykład średniowiecznej, klasztornej architektury. Będziesz mógł się tam zachwycić krużgankami oraz pięknym widokiem na dwie doliny w pobliżu Bergamo, czyli Brembanę i Serianę. Oprócz tego, na terenie klasztoru działa Muzeum Fotografii Sestini (Museo della fotografia Sestini). Podzielone jest na dwie sekcje – historyczną i naukową. Muzeum przeprowadza przez fascynujący świat fotografii od połowy XIX wieku.

Ogród Botaniczny Lorenzo Rota

Jeśli znudzi Ci się spacerowanie wśród miejskich murów, wtedy koniecznie zajrzyj do założonego w latach 70. Ubiegłego stulecia Ogrodu Botanicznego Lorenzo Rota (Orto Botanico di Bergamo “Lorenzo Rota”, Scaletta Colle Aperto). Znajduje się na wale na północny zachód od XVII-wiecznych Murów Weneckich. To iście zielona oaza. Na powierzchni 2400 m² zgromadzono 1200 różnych gatunków roślin, w tym lotosy rosiczkę czy kaktusy.

Pałac i ogrody Moroni

Ciekawą propozycją jest również Pałac i ogrody Moroni (Palazzo e Giardini Moroni, Via Porta Dipinta, 12). Budowla pochodzi z XII wieku, natomiast rodzina Moroni, któremu kompleks zawdzięcza nazwę, mieszkała tu od XVII wieku. Ogród, w dużej mierze warzywny, jest niesamowicie zadbany. Sam pałac pozwala na swoistą podróż w czasie, aby móc przyjrzeć się, jak niegdyś mieszkały tu nieco bardziej zamożne rody.

Rocca di Bergamo

Jednym z ważniejszych zabytków Górnego Miasta jest także Rocca di Bergamo, czyli średniowieczny fort (Piazzale Brigata Legnano, 16). Obecnie na jego terenie działa Muzeum Historyczne. Prawda jest jednak taka, że zdecydowana większość turystów odwiedza fort, by podziwiać wspaniałą panoramę 360 stopni, jaka rozciąga się z jednej z jego wież.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon