Bomarzo

3.67       Zobacz opinie (9)

Dlaczego potwory z Bomarzo nie są ubrane. Bo marzną! Parco dei Mostri został wzniesiony w 1552 roku i jego celem było zaszokowanie zwiedzającego. Wszystko za sprawą szalonego księcia Vicino. Po wielu wojnach i przeżyciach postanowił zbudować Ogród Cudów. Zatrudnił kolesia który dokańczał budowę Bazyliki św. Piotra w Rzymie (po Michale Aniele) i wzięli się do pracy. Rezultatem jest ogród usiany kamiennymi rzeźbami, o naprawdę upiornych sylwetkach. Najciekawszą z nich są Usta Piekła, do których można wejść. Więc czego się spodziewać w Bomarzo? Najpewniej nigdy nie dotarłby do niego żaden turysta, gdyby nie zlokalizowany na jego obrzeżach Park Potworów. To jedyny w swoim rodzaju ogród, usiany ogromnych rozmiarów rzeźbami wykutymi w skale. Mimo że powstało niespełna 5 wieków temu, nadal przeraża, zaskakuje, zachwyca. 

Dla kogo?

Do Parku Potworów powinien dotrzeć każdy, kto stroni od utartych szlaków, znanych, turystycznych atrakcji i wielkich przykładów architektury. Ogród Bomarzo jest przedsięwzięciem na niespotykaną skalę, o której rzadko jednak wspominają przewodniki. Klimat jak z horroru, w sam raz dla osób o mocnych nerwach. Zapowiada się ciekawa przygoda...nie tylko dla dorosłych. Dzieci wracają z parku zachwycone!

Zdjęcia

  • Bomarzo
  • Bomarzo
  • Bomarzo
  • Bomarzo
  • Bomarzo
  • Bomarzo
  • Bomarzo
  • Bomarzo
  • Bomarzo
  • Bomarzo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Park Potworów jest otwarty przez cały rok. Najlepiej udać się tam przy okazji dłuższego pobytu w Rzymie. Bomarzo leży 100 km od Wiecznego Miasta. Można do niego dojechać pociągiem.

Park Potworów

Trudno wyobrazić sobie zażyłość, jaka musiała łączyć księcia Orsiniego z jego żoną, skoro po śmierci ukochanej nakazał wyrzeźbić na jej cześć gigantyczne stwory z kamienia. Dzisiaj już tylko można pogratulować mu pomysłu, a Pirro Ligorio, autorowi dzieła, talentu. Ogromne rzeźby przedstawiające głównie postaci mitologiczne robią także i dzisiaj niesamowite wrażenie. Wśród nich można zobaczyć m.in. Proteusza, Cerbera Afrodytę. Prawdziwym symbolem parku i bodaj jego najbardziej przerażającą częścią jest jednak Brama Piekieł –  potworna twarz z otwartymi ustami, do których można wejść.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon