Cagliari

3.67       Zobacz opinie (6)

Cagliari, czyli stolica Sardynii, jest jednym z ważniejszych miejsc na terenie tej wyspy. Nie tylko dlatego, że pełni istotną, administracyjną rolę. Cagliari to przede wszystkim istotny węzeł komunikacyjny. Znajduje się tu międzynarodowe lotnisko (na które można dolecieć z Polski), a także kursują stąd liczne autobusy i pociągi, pozwalające na dotarcie w inne części Sardynii.

Cagliari

Cagliari, Włochy - © Zielonamapa

Turyści bardzo lubią Cagliari, głównie przez wzgląd na pewną pogodę. Słońce świeci tam praktycznie przez cały rok. Jednak czy są jeszcze jakieś powody, dla których warto odwiedzić to miasto? Na pewno warto zwiedzić stare miasto, zobaczyć imponujący Bastione di Saint Remy oraz katedrę. Bliskie okolice Cagliari obfitują również w cudowne plaże, do których można dotrzeć miejskimi autobusami, na rowerze lub w ramach niezbyt wymagających spacerów.

Dla kogo?

Jeśli planujesz pobyt na Sardynii, to na 100% trafisz do Cagliari. Wygospodaruj przynajmniej jeden dzień na poznanie tego przyjemnego miasta. Cagliari przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz zwiedzać. Będzie także dobrym wyborem, gdy Twoje plany koncentrują się przede wszystkim na relaksie. W mieście i jego bliskim sąsiedztwie będziesz mógł odkrywać piękne plaże.

Wyspa Sardynia

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Sardynię na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Cala GoloritzePelosaCagilariLa MaddalenaPorto CervoCastelsardoGrota Neptuna.

Zdjęcia

 • Cagliari
 • Cagliari
 • Cagliari
 • Cagliari
 • Cagliari
 • Cagliari
 • Cagliari
 • Cagliari
 • Cagliari
 • Cagliari
 • Cagliari
 • Cagliari
 • Cagliari
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Cagliari ma to szczęście, że praktycznie przez cały rok jest tu słonecznie i dość ciepło. Dlatego na pewno możesz rozważyć wizytę w tym mieście poza szczytem letniego sezonu. Unikniesz tłumów i będziesz mógł eksplorować Cagliari i jego okolicę w kameralnej atmosferze.

Cagliari posiada całkiem przyjemne i zadbane centrum. Jego najważniejszą część stanowi stare miasto, w obrębie którego znajdziesz kilka naprawdę ciekawych zabytków. Zwiedzanie nie zajmie Ci więcej niż 3-4 godziny. Resztę czasu będziesz mógł przeznaczyć na relaks. Dodatkowo, niewątpliwym atutem starówki jest to, że położona jest na wzgórzu, oferując liczne, świetne punkty widokowe.

Katedra

Pobyt w Cagliari warto rozpocząć od wizyty w katedrze (Cattedrale di Santa Maria Assunta e Santa Cecilia, Piazza Palazzo, 4/A). To jeden z bardziej imponujących i znaczących zabytków miasta. Ta monumentalna budowla powstała w XIII wieku. Warto jednak dodać, że i tak w XVII wieku została nieco zmniejszona, by mogła wpisywać się w ówczesne trendy. Posiada trzy nawy, sześć kaplic, a ołtarze utrzymane są w typowym dla baroku stylu. W katedralnej krypcie znajduje się Sanktuarium Męczenników. Znajduje się tam 179 nisz, w których umieszczono relikwie pochodzących z Cagliari męczenników. Natrafiono na nie podczas prac prowadzonych w XVII wieku nieopodal bazyliki San Saturnino.

Palazzo Regio

Bliskim sąsiadem katedry jest Palazzo Regio (Piazza Palazzo, 1). Pałac królewski stanął w tym miejscu już w XIV wieku, jednak cztery stulecia później dokonano jego najbardziej gruntownej przebudowy. Pałac, a raczej jego fragment, udostępniony jest zwiedzającym. Warto do niego zajrzeć, ponieważ ma naprawdę cudowne, pełne fresków i wspaniałych dekoracji wnętrza.

Torre dell’Elefante

Jednym z lepszych punktów widokowych w obrębie starego miasta jest wieża – Torre dell’Elefante (Via Santa Croce). Zbudowana została w XIV wieku, a jako budulec użyto białego wapienia. Nazwę zawdzięcza rzeźbie słonika, jaką zobaczyć można na jej fasadzie. Wieża ma ok. 35 m wysokości i oferuje przepiękną panoramę miasta.

Anfiteatro Romano

Na terenie Cagliari znaleźć też można antyczne ruiny. Jednym z ciekawszych miejsc jest Anfiteatro Romano. Pochodzi z II wieku i zajmuje całkiem rozległy teren w obrębie niewielkiego wzniesienia. W bliskim sąsiedztwie ruin działa Muzeum Archeologiczne (Museo archeologico nazionale, Piazza Arsenale, 1), które przybliża bogatą historię tych ziem.

Bastione di Saint Remy

Bastione Saint Remy to jeden z symboli Cagliari. Bastion nie jest jednak bardzo wiekowy, bowiem powstał na przełomie XIX i XX wieku. Postawiono go na pozostałościach antycznych murów. Do jego budowy wykorzystano biały i żółty wapień. Generalnie od początku miał pełnić bardziej funkcję dekoracyjną niż obronną. Ma tarasową budowę, a w jego obrębie podziwiać można kolumny korynckie. Najwyższy z tarasów pozwala podziwiać rozległą panoramę.

Basilica paleocristiana di San Saturnino

Innym, ważnym zabytkiem Cagliari jest bazylika San Saturnino (Basilica paleocristiana di San Saturnino, Piazza S. Cosimo). Jest najstarszym kościołem na terenie miasta, zbudowanym w stylu bizantyjsko-protoromańskim na przełomie V i VI wieku. Na jego terenie pochowany został męczennik – Saturnin, któremu świątynia zawdzięcza swą nazwę. Powstał na planie krzyża i posiada centralną kopułę oraz mocno ascetyczne wnętrze.

Viale Europa i punkty widokowe

Na spacer, w szczególności o zachodzie słońca, poleca się ulica Viale Europa. Znajdziesz przy niej kilka punktów widokowych, które pozwolą Ci cieszyć się piękną panoramą miasta i morza. Przy Viale Europa wznosi się także bardzo charakterystyczny pomnik św. Franciszka z Asyżu (Statua di San Francesco d’Assisi).

Położenie Cagliari ma wiele zalet. Znajduje się w południowej części wyspy, idealnie na wprost brzegów Afryki. Pogoda sprzyja tu plażowaniu przez wiele miesięcy w ciągu roku. Znajdziesz tu sporo, ładnych plaż, a samo wybrzeże jest bardzo malownicze.

Spiaggia del Poetto

Najważniejszą, najpiękniejszą i położoną najbliżej centrum Cagliari plażą jest Spiaggia del Poetto. Ciągnie się na wschód od miasta, wzdłuż rozległej zatoki. Ma aż 8 km długości i oferuje miękki piasek. Dno morskie opada tu łagodnie, stąd stanowi popularny cel wypoczynku, nie tylko wśród rodzin z dziećmi. Wzdłuż plaży działają liczne bary i restauracje, gwarantujące zarówno smaczne posiłki, jak i drinki oraz dobrą zabawę.

La Maddalena Spiaggia

Na zachód od Cagliari znaleźć możnę plażę – La Maddalena Spiaggia. Robi może ciut słabsze wrażenie niż Poetto, bo jest odrobinę mniej zadbana. Również jest piaszczysta, jednak dno morskie usiane jest drobniejszymi kamieniami. Jej plusem jest to, że zwykle jest tu mniej ludzi.

Spiaggia di Is Mortorius

Ciekawą propozycją może być Spiaggia di Is Mortorius. Znajduje się w niewielkiej zatoce na wschód od Poetto, na terenie dawnej jednostki wojskowej. Częściowo jest skalista, a jej atutem jest niesamowita roślinność porastająca jej okolice. Można tu np. podziwiać dorodne kaktusy. A gdy znudzi Ci się leżenie bądź pływanie, będziesz mógł udać się na spacer, by zajrzeć do dawnych, wojskowych obiektów.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon