Capri

3.50       Zobacz opinie (12)

Capri jest malowniczą włoską wyspą położoną w Zatoce Neapolitańskiej na Morzu Tyrreńskim. To miejsce o zachwycających plażach i krystalicznie czystej wodzie należy do najdroższych wysp na świecie. Od wieków stanowi synonim luksusu, który przyciąga możne i sławne osoby. W starożytności chętnie odwiedzali ją cesarze rzymscy, a dzisiaj można się tam natknąć na znane gwiazdy show-biznesu.

Capri, Włochy

Capri, Włochy - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jedź na Capri, jeśli chcesz zaznać luksusu w otoczeniu bajkowej scenerii. Wyspa urzeka turystów, którzy lubią wypoczywać na skalistych plażach i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Nie pozwala też się nudzić fanom zwiedzania i imprezowania. 

Zdjęcia

 • Capri
 • Capri
 • Capri
 • Capri
 • Capri
 • Capri
 • Capri
 • Capri
 • Capri
 • Capri
 • Capri
 • Capri
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wyjazd na Capri najlepiej zaplanować między kwietniem a listopadem. Wówczas panują najwyższe temperatury, a woda znakomicie nadaje się do pływania. Jeśli jednak nie zależy ci na zwiedzaniu, równie dobrze możesz się tam udać w grudniu, styczniu lub lutym. Temperatura powietrza oscyluje wokół kilkunastu stopni Celsjusza. Poza tym jest wtedy taniej i mniej tłoczno.

Jak dojechać?

Najłatwiejszym sposobem dotarcia na Capri będzie podróż samolotem do Neapolu, a stamtąd rejs promem na wyspę.

Willa Damecuta

Willa Damecuta jest największą z dwunastu willi Tyberiusza na Capri. Do dzisiaj zachowały się m.in. 80-metrowa loggia z portykiem i fragmenty rotundy.

Villa Jovis

Villa Jovis to jeszcze jedna warta uwagi willa cesarza Tyberiusza. Warto ją odwiedzić głównie ze względu na jej położenie na szczycie Monte Tiberio. Ruiny budynku stanowią znakomity punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę wyspy.

Kościół i pustelnia Cetrella

Kościół i pustelnia Cetrella to niezwykłe obiekty, które skłaniają do refleksji. Kościół powstał prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku, na planie kwadratu z dwiema nawami. Zadziwia przede wszystkim jego położenie na zboczu Góry Solaro. Na miejscu odbywają się wycieczki z przewodnikiem.

Latarnia morska Punta Carena

Latarnia znajduje się na południowo-zachodnim krańcu wyspy i oświetla zachwycającą zatokę Carena. Powstała w 1867 r. i jest drugim co do wielkości tego typu obiektem we Włoszech. 

Kartuzja San Giacomo

Kartuzja San Giacomo to imponujących rozmiarów średniowieczny klasztor powstały w 1371 r. Po licznych perypetiach i najazdach korsarzy klasztor zamknięto w 1808 r. Trzeba było czekać ponad sto lat, żeby budynek ponownie wrócił do użytku. Współcześnie znajduje się w nim Biblioteka Miejska, szkoła oraz muzeum.

Plac Umberto 1

Plac Umberto 1 stanowi samo serce Capri. Wiele osób określa go mianem Piazzetta. To miejsce, w którym można rozpocząć swoją niezwykłą podróż po wyspie. Zewsząd dochodzi aromat palonej kawy i apetyczny zapach regionalnych specjałów.

Anacapri

Na Capri znajdują się dwa miasta. Pierwsze, nosi to samo imię, co wyspa i jest mekką turystów. Natomiast drugie, nieco oddalone od niego, to Anacapri. Jest doskonałym miejscem dla wszystkich, którzy chcą uciec od tłumów i odczuć lokalny koloryt wyspy. Miasteczko znajduje się na szczycie wyspy i przecinają je zaledwie dwie, główne drogi. Przy jednej z nich znajduje się charakterystyczny czerwony dom. Poza tym warto zobaczyć kościół San Michele i ruiny zamku Barbarossa oraz wjechać na Monte Solaro.

Na Capri znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Można się tam opalić w otoczeniu pięknego krajobrazu, a następnie schłodzić się w zimnej, turkusowej wodzie.

Marina Piccola

Marina Piccola obejmuje zatokę, plażę oraz port rybacki. Widoczna jest stąd Skała Syren. Według legend była ona niegdyś miejscem zamieszkania tych mitologicznych stworzeń. Z plaży rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. To znakomite miejsce dla wielbicieli zarówno kąpieli słonecznych, jak i wodnych.

Marina Grande

Plaża Marina Grande jest największa na wyspie, położona w sąsiedztwie portu. Woda przy brzegu ma małą głębokość, co sprawia że chętnie spędzają tam czas rodziny z dziećmi.

Faraglioni

Faraglioni to skalista plaża z prestiżowymi klubami plażowymi. Pływanie w tym miejscu to propozycja dla doświadczonych osób. Chcąc się dostać do wody trzeba bowiem zejść po drabinie lub dać nura bezpośrednio z niewysokiej skały. Na plażę można się dostać z punktu widokowego Punta Tragara i wrócić łodzią obsługiwaną przez klub do Marina Piccola.

Qube Cafe

Przyjemne miejsce, z luźną atmosferą, w którym można odetchnąć od tłumów turystów. To idealna przestrzeń dla smakoszy dobrego piwa i amatorów rockowej muzyki.

El Merendero

Lokal, w którym można skosztować lokalnych specjałów ze świeżych produktów o niepowtarzalnym smaku. Menu jest bogate od chrupiących kanapek po owoce morza.

Vv Club Capri

Miejsce, w którym można się wyluzować, tańcząc w rytmie muzyki dyskotekowej. W lokalu organizowane są  popularne wieczory tematyczne, a prawdziwą furorę robią profesjonalnie przygotowane drinki.

Capri Rooftop

Fenomenalny lounge bar położony na dachu wybudowanego na klifie hotelu Luna. Smaku koktajlom dodaje zachwycający widok na Ogrody Augusta i Faraglioni

Każdy miłośnik przyrody z pewnością zakocha się w Capri. To miejsce, w którym żyje wiele wyjątkowych stworzeń, a roślinność zachwyca swoimi nasyconymi kolorami. Dziełem natury są np. niepowtarzalne groty.

Lazurowa Grota

To jedno z najpopularniejszych miejsc na Capri. Znakomitym pomysłem jest połączenie podziwiania groty wraz z rejsem dookoła wyspy. Taka wycieczka to doskonała okazja do zapoznania się z niesamowitymi formacjami skalnymi oraz przejrzystą, turkusową wodą.

Biała Grota

Jedna z najpopularniejszych grot znajdujących się na Capri. Nazwa pochodzi od wyjątkowego zabarwienia wody w jej wnętrzu. Za sprawą nietypowego stężenia minerałów woda przybrała kolor bieli.

Koralowa Grota

W jej wnętrzu można podziwiać kolonię czerwonych koralowców. To jedno z nielicznych tego typu miejsc znajdujących się na terenie Morza Tyrreńskiego.

Faraglioni

Formacje skalne o charakterystycznych ostrych kształtach. W pobliżu Capri z morza wyłaniają się trzy najbardziej znane skały, które posiadają nawet własne imiona. Nazwano je: Stella, Faraglione di mezzo oraz Scopolo. Skały są miejscem bytowania zagrożonej wyginięciem jaszczurki murowej.

Monte Solaro

Najwyższy szczyt Capri mierzy 589 m n.p.m. Może nie stanowi wyzwania dla traperów górskich, jest za to znakomitą wysokością dla wszystkich miłośników pięknych widoków. Na samej górze znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać roztaczający się wokół krajobraz.

Ogrody Augusta

Niepowtarzalne Ogrody Augusta są chlubą Capri. Zostały założone na początku XX w. przez niemieckiego przemysłowca Friedricha Kruppa. Obecnie jest to miejsce, w którym zebrano wiele cennych okazów flory i dziesiątki rzeźb. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na Faraglioni, legendarne skały przy brzegu wyspy.

Via Krupp

Przez niektórych określana jest mianem najpiękniejszej ścieżki na świecie. Nosi imię po swoim pomysłodawcy, którym był biolog morski Friedrich Alfred Krupp. Droga wiedzie pomiędzy Ogrodami Augusta, a Marina Piccola.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon