Cinque Terre

3.85       Zobacz opinie (20)

Cinque Terre to najpiękniejszy fragment riwiery liguryjskiej, którego nazwa w tłumaczeniu oznacza Pięć Krain. Każda z nich to jedno, urokliwe miasto z włoską atmosferą, ciekawymi zabytkami, zachwycającą scenerią i malowniczą plażą. Najlepiej zobaczyć je wszystkie, bo tylko w połączeniu są w stanie oddać piękno tego regionu, który nie ma sobie równych w całych Włoszech. Daj się zanurzyć w niezwykły krajobraz, jaki tworzą średniowieczna architektura, skaliste wzniesienia i piaszczysto-żwirowe wybrzeże.

Cinque Terre, Włochy

Cinque Terre, Włochy - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli zamiast wielkich miast wybierasz małe miasteczka z włoskim klimatem Cinque Terre to miejsce stworzone dla ciebie. Udaj się tam także, gdy będziesz szukać ciekawych rejonów na trekking. Lazurowy Szlak powinien cię zachwycić.

Zdjęcia

 • Cinque Terre
 • Cinque Terre
 • Cinque Terre
 • Cinque Terre
 • Cinque Terre
 • Cinque Terre
 • Cinque Terre
 • Cinque Terre
 • Cinque Terre
 • Cinque Terre
 • Cinque Terre
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszą porą na trekking i zwiedzanie Cinque Terre jest okres od połowy marca do połowy września. Z zamiarem plażowania zdecydowanie lepiej udać się tam między połową maja a wrześniem. Warto jednak pamiętać, że w połowie sierpnia ceny wzrastają i pojawia się więcej turystów, bo dla Włochów to czas urlopowy.

Jak dojechać?

Najlepszym sposobem na dotarcie do Cinque Terre jest przelot do Pizy, a następnie wyprawa pociągiem do któregoś z miast regionu lub podróż samolotem do Mediolanu i stamtąd przejazd wypożyczonym samochodem.

Monterosso al Mare

Monterosso al Mare bliżej do typowego kurortu turystycznego niż urokliwych miasteczek, które leżą w Cinque Terre. To największe i najstarsze miasto w tym rejonie riwiery. Dzieli się na dwie części, których granicę wyznaczają tunel i Wieża Aurora. Po jednej stronie znajduje się średniowieczne Stare Miasto z siecią wąskich uliczek i zabytkami. Wśród nich warto zobaczyć ruiny zamku, gotycki kościół św. Jana Chrzciciela i Kaplicę Mortis et Orationis o fasadzie przypominającej prążki zebry. Drugą część Monterosso al Mare stanowi nowoczesny ośrodek z luksusowymi hotelami i eleganckimi restauracjami.

Vernazza

Vernazza uchodzi za najpiękniejsze miasteczko w Cinque Terre. Urzeka położeniem nad samym morzem i zabytkową zabudową pochodzącą głównie z okresu średniowiecza. Spore wrażenie robi wybudowany na wzniesieniu zamek obronny A. Dorii z wieżą Belforte oraz pałac z wąskimi galeriami, gdzie chętnie spotykają się mieszkańcy całego regionu. Poza nimi na uwagę zasługują kościoły: św. Małgorzaty Antiocheńskiej, św. Franciszka i Czarnej Madonny z obrazem patronki. Po takim zwiedzaniu kawiarenki na placu nad morzem wydają się szczególnie kuszące.

Corniglia

Corniglia jako jedyna spośród miasteczek Cinque Terre jest pozbawiona bezpośredniego dostępu do morza. To najmniejsza i najwyżej położona miejscowość, trudno dostępna samochodem, łatwiej pieszo lub pociągiem. Nie warto jej pomijać, bo na miejscu czeka przepiękny kościół św. Piotra utrzymany w stylu gotyku liguryjskiego, ruiny zamku liguryjskiego i XVIII-wieczna kaplica biczowników św. Małgorzaty, zza której rozciąga się zachwycający widok na wybrzeże.

Manarola

Choć Manarola, podobnie jak inne miasta Cinque Terre, zachwyca w sezonie turystycznym, to jest jeden powód, dla którego warto się tam udać zimą. Otóż każdego roku w miasteczku powstaje największa na świecie szopka bożonarodzeniowa. W pozostałych porach roku warto skupić się czerpaniu z wyjątkowej atmosfery tego miejsca, bo za wyjątkiem kościoła św. Wawrzyńca i ruin średniowiecznej twierdzy, nie ma tam innych zabytków. Ciekawym pomysłem może być spacer do niedużej wioski Groppo słynącej z produkcji wina.

Riomaggiore

Kto rozpoczyna podróż po Cinque Terre od strony La Spezii, w pierwszej kolejności trafi do urokliwego Riomaggiore. Także tutaj na zapalonych zwiedzaczy czekają przede wszystkim świątynie: Bazylika św. Jana Chrzciciela, której wnętrze wypełniają dzieła sztuki oraz kościół Santa Maria Assunta z przełomu XV i XVI w. Po ich zwiedzeniu warto się jeszcze udać do zamku, na tyłach którego można podziwiać malownicze wybrzeże i Lazurową Ścieżkę.

Plaże w Monterosso

Monterosso słynie z najpiękniejszych plaż. Długie i piaszczyste kuszą leniwym wypoczynkiem w promieniach włoskiego słońca. Część z nich jest płatna. Strefy darmowe można znaleźć w pobliżu historycznej części miasta i na przeciwko dworca .

Plaże w Vernazzy

W Vernazzy znajdują się dwie plaże. Jedna, kamienista ukryła się w zatoce za klifem. Druga, piaszczysta, znajduje się w porcie, oferując przyjemne i kameralne warunki do kąpieli i opalania się.

Plaża w Cornigli

Jako że Corniglia znajduje się na wzniesieniu, z dala od morza, dotarcie na jej plażę nie jest zadaniem łatwym. Wartym jednak wysiłku, bo plaża zachwyca dziewiczym charakterem i położeniem u stóp klifu. Prowadzą do niej z miasteczka 343 stopnie schodów.

Plaża Riomaggiore

Plaża Riomaggiore jest rajskim zakątkiem dla poszukiwaczy intymnych warunków nad samym brzegiem morza. Plażę pokrywa żwir i kamienie, co wielu zniechęca do wypoczynku. A to daje szansę na przytulne, romantyczne warunki.

Plaża Levanto

Levanto nie leży co prawda w obrębie Cinque Terre, ale jest oddalone o zaledwie 3 minuty jazdy pociągiem od Monterosso. Za plażowaniem w tym miejscu przemawiają świetne warunki. Plaża jest długa, piaszczysta i świetnie zorganizowana ze strefami publicznymi i prywatnymi. Można się tam opalać, pływać, nurkować, a po aktywności przekąsić coś w barze.

Lazurowy Szlak Pieszy

To najpopularniejsza trasa trekkingowa w Cinque Terre, z której przejścia rezygnuje zaledwie 5% turystów. Szlak łączy wszystkie 5 miejscowości regionu i liczy 12 km. Jego pokonanie nie jest może dziecinnie proste, ale jeśli tylko zadba się o odpowiednie obuwie i zachowa podstawowe środki ostrożności, zamiast przysporzyć nadmiernych trudności pozwoli się cieszyć pięknymi widokami. Wejście na trasę jest płatne.

Ścieżka Miłości

Ścieżka Miłości to najkrótszy i bardzo popularny szlak w Cinque Terre. Biegnie przez urokliwy, spokojny  teren u stóp gór z Riomaggiore do Manaroli. Jego przejście nie powinno zająć dłużej niż pół godziny. Niestety najprawdopodobniej do 2021 ścieżka jest zamknięta. 

Dookoła Riomaggiore

Popularna trasa piesza wiedzie także wokół miasta Riomaggiore. Jej punktem kulminacyjnym jest świątynia Montenero, sprzed której rozciąga się niesamowita panorama riwiery. Szlak liczy 3,5 km, a jego część z miasteczka do świątyni prowadzi przez schodach. Kto nie chce się nadmiernie zmęczyć, niech obierze kierunek zgodny ze wskazówkami zegara.

Zobacz także

Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon