Etna

4.17       Zobacz opinie (6)

Etna (3326 m n.p.m.) jest bez wątpienia jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Sycylii. To wciąż czynny, najwyższy, europejski wulkan. Wzbudza tak podziw, jak i grozę. Bowiem wszyscy wiedzą, do czego Etna jest zdolna. Jej erupcje nie raz wystawiały na próbę mieszkańców miejscowości położonych u jej podnóża. Kiedy jednak Etna nie atakuje rzekami lawy, wtedy staje się ważnym, wycieczkowym celem.

Etna

Etna, Włochy - © Zielonamapa

Na wysokość ponad 1900 m n.p.m., po południowej stronie wulkanu, dotrzeć można szosą, po której kursują również autobusy z Katanii. Stamtąd zaczynają się szlaki wiodące na Etnę, a także znajduje się dolna stacja kolei linowej Funivia Dell’Etna, która wwozi na wysokość 2504 m n.p.m. Na sam szczyt wulkanu wejść można jedynie z przewodnikiem. Ale ogólnodostępny jest ogromny teren poniżej niego, gdzie samodzielnie można odwiedzić mniejsze kratery. Kiedy Etnę pokryje śnieg, na jej stoki przybywają narciarze. Działają tu dwa ośrodki narciarskie (Północny - 10 km tras i Południowy - 6 km tras). Wizyta na Etnie będzie niezapomnianym doświadczeniem, głównie przez wzgląd na niesamowite widoki.

Dla kogo?

Etnie jest jednym z obowiązkowych punktów pobytu na Sycylii. Z pewnością spodoba Ci się tu, jeśli cenisz aktywną turystykę. W wyższych partiach wulkanu poprowadzonych jest wiele szlaków, które pozwolą Ci dotrzeć do mniejszych kraterów oraz licznych punktów widokowych. Jeśli dodatkowo poszukujesz nietuzinkowych miejsc do szusowania na nartach, wtedy na pewno zachwycisz się Etną w zimowej szacie. Wulkan ten będzie też nie lada gratką dla fanów fotografii. Stanowi bowiem niewyczerpane źródło inspiracji.

Wyspa Sycylia

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Sycylię na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Etna, Caltabellotta, Taormina, Cefalu, Monreale, Palermo, Erice, San Vito.

Zdjęcia

  • Etna
  • Etna
  • Etna
  • Etna
  • Etna
  • Etna
  • Etna
  • Etna
  • Etna
  • Etna
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oczywiście najwięcej osób odwiedza Etnę w sezonie letnim. Dzięki znacznej wysokości będziesz w stanie odpocząć od upałów, jednak towarzyszyć Ci będą tłumy turystów. Dlatego warto rozważyć wizytę pod koniec maja/na początku czerwca lub we wrześniu, gdy powinno być ciut spokojniej. Natomiast, jeśli jesteś zapalonym narciarzem, wtedy koniecznie odwiedź Etnę w miesiącach zimowych.

Surowy krajobraz Etny, praktycznie pozbawiony roślinności, robi ogromne wrażenie. Pokazuje bowiem potęgę matki natury, która cały czas zmienia ten górski teren. Najważniejszymi, naturalnymi atrakcjami wulkanu są oczywiście jego kratery. Warto dodać, że od 2013 roku Etna znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Kratery szczytowe

W obrębie szczytu Etny znajdują się 4 kratery: Centralny, Zachodni, Północny i Południowo-Wschodni. Niestety dotarcie do nich możliwe jest podczas zorganizowanych wycieczek z przewodnikami. Należy się jednak liczyć z kosztem rzędu kilkudziesięciu euro, w zależności od tego, co obejmować będzie pakiet.

Torre Del Filosofo

Popularnym celem wycieczek jest Torre Del Filosofo (2920 m n.p.m.). To w jego okolicę docierają turyści decydujący się na przejazd koleją linową i busami. Oferuje przepiękny widok na krater centralny Etny. W obrębie Wieży Filozofa zobaczyć można fumarole, czyli wyziewy, jakie unoszą się z wulkanicznych szczelin. UWAGA! Ich długotrwałe wdychanie może być szkodliwe!

Cratere del Laghetto

Innym, łatwo dostępnym kraterem jest Cratere del Laghetto. Znajduje się tuż obok górnej stacji kolei linowej. Dojdziesz do niego w ramach przyjemnego, niewymagającego spaceru. A widoki jakie stamtąd się rozciągają również robią wrażenie!

Crateri Silvestri

Crateri Silvestri są jednymi z popularniejszych kraterów w niższych partiach Etny. Dotrzeć do nich można bezpośrednio z hotelu Rifugio Sapienza. Powstały pod koniec XIX wieku. Główną część tworzą dwa kratery. Stanowią wyjątkowo fotogeniczny fragment Etny.

Etna przyciąga przede wszystkim piechurów oraz narciarzy. Bo to na nich czeka tu najwięcej atrakcji. Jeśli jednak nie jesteś zbyt aktywną osobą, to nic się nie martw. W wyższe partie Etny będziesz mógł się wygodnie i bezpiecznie dostać koleją linową.

Trekkingi

W obrębie Etny poprowadzono wiele szlaków pieszych. Jednak największą popularnością cieszy się trasy wyznaczone z okolic hotelu/schroniska Rifugio Sapienza. Dzięki nim dotrzesz pod sam szczyt Etny. Dalsza wędrówka, pozwalająca dotrzeć do głównego krateru możliwa jest podczas zorganizowanych wycieczek pod opieką przewodnika. Jednak, jeśli nie zdecydujesz się na ten wydatek, to i tak czeka Cię moc atrakcji, zaczynając od widoków, a na mniejszych kraterach kończąc.

Kolej linowa Funivia Dell’Etna

Zdobywanie Etny może być całkiem proste, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z kolei linowej Funivia Dell’Etna. Kilkakrotnie w swej historii była niszczona przez lawę. Obecna wersja kolejki zaczyna się na wysokości nieco ponad 1900 m n.p.m. i kończy na wysokości 2504 m n.p.m., osiągając 2 km długości. Posiada jedną stację pośrednią. Przejazd nią kosztuje słono, ale na pewno warto.

Sporty zimowe

Etna to jedno z bardziej niesamowitych, narciarskich miejsc w Europie. W obrębie wulkanu znajdziesz dwa ośrodki sportów zimowych. Pierwszy zlokalizowany jest na północnym zboczu Etny i oferuje nieco ponad 10 km tras zjazdowych, obsługiwanych przez 4 wyciągi. Drugi natomiast znajduje się po południowej stronie wulkanu. Jest odrobinę mniejszy, dysponuje bowiem 6 km tras zjazdowych, obsługiwanych przez pięć wyciągów. W obu ośrodkach znajdziesz stoki o łatwym bądź średnim poziomie trudności. Bez wątpienia szusowanie po wulkanie będzie niezapomnianym doświadczeniem, które warto mieć na swoim sportowym koncie.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon