Ferrara

3.20       Zobacz opinie (5)

Ferrara położona jest w połowie drogi między Padwą a Bolonią. Zwykle turyści ją pomijają, skupiając się na dużo bardziej znanych miastach i atrakcjach Włoch. Jednak Ferrara powinna znaleźć się znaleźć w Twoich włoskich planach. Dlaczego? Ponieważ została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jako “Miasto Renesansu”.

Ferrara

Ferrara, Włochy - © Zielonamapa

Razem z nią ochroną objęta została położona na wschód od niej delta Padu. Ferrara bez wątpienia zachwyca spójną, renesansową architekturą. Do najważniejszych zabytków zaliczyć można zamek Este, otoczony imponującą fosą, a także katedra oraz miejski ratusz. Oczywiście to nie wszystkie atrakcje, jakie tam na Ciebie czekają. Ferrara posiada także przyjemne parki, w których będziesz mógł zrelaksować się w otoczeniu zadbanych terenów zielonych.

Dla kogo?

Wypad do Ferrary będzie ciekawą propozycją, jeśli lubisz zgłębiać historię. W mieście będziesz miał ku temu liczne okazje. Nie tylko podczas oglądania zabytków, ale również w trakcie wizyt w muzeach. Ferrara jest nie lada gratką dla entuzjastów renesansowej architektury oraz osób poszukujących miejsc spoza głównych, turystycznych szlaków.

Zdjęcia

  • Ferrara
  • Ferrara
  • Ferrara
  • Ferrara
  • Ferrara
  • Ferrara
  • Ferrara
  • Ferrara
  • Ferrara
  • Ferrara
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ferrara o każdej porze roku prezentuje się podobnie. Na pewno na wiosnę czy latem zwiedzanie jej będzie najbardziej komfortowe oraz pozwoli na długie spacery tak po starówce, jak i parkach.

Jeśli chcesz gruntownie zwiedzić Ferrarę, wtedy wygospodaruj przynajmniej jeden dzień. Jeśli natomiast planujesz zatrzymać się tam w drodze między Padwą/Wenecją i Bolonią, wtedy wystarczą Ci 2-3 godziny na spacer po ścisłym centrum.

Zamek Este

Bez wątpienia jednym z ważniejszych zabytków Ferrary oraz jej symbolem jest zamek Este (Castello Estense di Ferrara, L.go Castello 1). Jego budowa rozpoczęła się w XIV wieku. Zachwyca wspaniałą architekturą. W każdym jego narożniku wznosi się wieża. Całość otoczona jest fosą, po której można pływać łodziami. Turystom udostępnione są także zamkowe wnętrza, które zachwycają wspaniałymi freskami.

 

Rotonda Foschini

Bliską sąsiadką zamku jest Rotonda Foschini (Corso della Giovecca, 22). To popularne miejsce, w szczególności wśród osób szukających ciekawych kadrów na Instagrama czy Pinteresta. Niestety można tam zajrzeć tylko podczas organizowanych tam imprez, bowiem ten owalny plac stanowi integralną część budynku miejscowego teatru.

Katedra

Najbardziej imponującą budowlą Ferrary jest katedra – Cattedrale di Ferrara (Piazza della Cattedrale). Zbudowana została w XII wieku. Na uwagę zasługuje jej fasada, pełna wspaniałych zdobień. Można też odnieść wrażenie, że jej bryła jest odrobinę chaotyczna. Jeśli spojrzy się na nią z boku, można dostrzec niewielkie, kolorowe dobudówki. We wnętrzu warto przyjrzeć się wspaniałym freskom. Tuż obok katedry Muzeum Katedralne (Museo della Cattedrale). Mieści się w dawnym kościele San Romano. Obejrzeć tam można dzieła sztuki sakralnej.

 

Ratusz

Innym, ważnym obiektem Ferrary jest ratusz (Comune di Ferrara – Palazzo Municipale, Piazza del Municipio). Jego budowa rozpoczęła się w I połowie XIII wieku. Początkowo był siedzibą rodu Este, do którego należał niegdyś zamek. Zwróć uwagę na charakterystyczną klatkę schodową i piękną fasadę.

Mury miejskie

Będąc w Ferrarze warto zobaczyć pozostałości murów miejskich (Le Mura di Ferrara). Wzdłuż nich wiedzie trasa spacerowo-rowerowa mająca ok. 9 km długości. Przechadzka lub przejażdżka nią będzie idealną opcją na spędzenie popołudnia w Ferrarze.

 

Muzeum Casa Romei

Jeśli chciałbyś się przenieść w czasie, wtedy koniecznie odwiedź muzeum Casa Romei (Museo di Casa Romei, Via Savonarola). Mieści się w pięknej, renesansowej rezydencji. W trakcie zwiedzania będziesz mógł obejrzeć eleganckie, pełne fresków wnętrza. Jest tu też lapidarium oraz zadbany ogród.

Palazzo Schifanoia

Palazzo Schifanoia (Via Scandiana, 23) zbudowany został w XV wieku. W jego wnętrzach działa obecnie muzeum z ciekawą kolekcją obrazów. W pałacowym ogrodzie można zatrzymać się na dłużej, by zrelaksować się przy filiżance kawy.

 

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Jeśli chciałbyś zgłębić nieco bardziej odległe dzieje tego zakątka Włoch, wtedy koniecznie odwiedź Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico Nazionale, Via XX Settembre, 122). Mieści się w zabytkowym pałacu. Największym atutem tej placówki jest przybliżanie historii oraz cywilizacji Etrusków,

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon