Gargano

4.74       Zobacz opinie (34)

Park Narodowy Gargano (Parco Nazionale del Gargano) obejmuje swymi granicami półwysep o tej samej nazwie, znajdujący się w południowo-wschodniej części Włoch, powyżej Bari. Region ten nie jest aż tak oblegany przez turystów, dlatego może być idealnym kierunkiem, jeśli poszukujesz ciszy i spokoju.

Gargano

Gargano, Włochy - © Zielonamapa

Ale oprócz tego w Parku Narodowym Gargano odnajdziesz też wyjątkowo piękne i nietuzinkowe krajobrazy oraz liczne, urocze miasteczka. Do najładniejszych zalicza się Vieste - białe miasto położone nad brzegiem morza, częściowo ponad klifami, z gąszczem fotogenicznych, wąskich uliczek. Warto też zajrzeć do Peschici oraz do San Giovanni Rotondo, z którego pochodził Ojciec Pio. Oprócz możliwości zwiedzania, Park Narodowy Gargano pozwala także na podziwianie niezwykłych formacji skalnych oraz na wypoczynek na jednej ze wspaniałych plaż. Spokojnie możesz spędzić tu nawet tydzień i nie nudzić się ani przez chwilę!

Dla kogo?

Park Narodowy Gargano to przede wszystkim doskonała propozycja dla entuzjastów wspaniałych krajobrazów i przyrody. Jeśli lubisz zwiedzać, wtedy również znajdziesz tu dla siebie ciekawe miejsca do odwiedzenia. A gdy dodatkowo chciałbyś się też zrelaksować, to będziesz mógł się zaszyć na jednej z tamtejszych plaż.

Zdjęcia

 • Gargano
 • Gargano
 • Gargano
 • Gargano
 • Gargano
 • Gargano
 • Gargano
 • Gargano
 • Gargano
 • Gargano
 • Gargano
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Niewątpliwie ten zakątek Włoch najlepiej odwiedzić latem. Wtedy bowiem otwiera on przed turystami wachlarz możliwości. Od zwiedzania, przez kąpiele morskie i słoneczne. Dodatkowo, przy dobrej pogodzie będziesz mógł liczyć na najlepsze doznania estetyczne.

W obrębie Parku Narodowego Gargano znajdziesz przede wszystkim kilka, naprawdę interesujących miasteczek. Część z nich, jak choćby Vieste czy Peschici posiadają wyjątkowo malowniczą lokalizację i zachwycają architekturą.

Vieste

Bez wątpienia jednym z najbardziej znanych miast Gargano jest Vieste. Białe miasto to określenie, które idealnie do niego pasuje. W jego zabudowie dominują budynki o białych fasadach. Dodatkowo Vieste położone jest częściowo na klifach oraz wychodzącym w morze cyplu, co gwarantuje niezapomniane widoki. Ze względu na to, że znajduje się na wschodnim krańcu całego parku narodowego, może stanowić ostatni punkt podczas eksplorowania tego zakątka Włoch. Vieste oferuje uroczą starówkę z wąskimi, klimatycznymi uliczkami. Warto odwiedzić położony na krańcu cypla kościół św. Franciszka (Chiesa Rettoria di San Francesco) czy zamek – Castello Svevo Aragonese.

San Giovanni Rotondo

Chyba każdy słyszał kiedyś o San Giovanni Rotondo. To właśnie stąd pochodził i tu nauczał Ojciec Pio. Obecnie, to ważne miejsce, do którego pielgrzymują wierni z całego świata. Głównie po to, by odwiedzić znajdujące się tam sanktuarium oraz muzeum poświęcone ojcu. Samo miasto stanowi też doskonałą bazę wypadową do eksplorowania Parku Narodowego Gargano.

Peschici

Nadmorska miejscowość Peschici również zachwyca malowniczą lokalizacją. Miasteczko wznosi się bowiem na klifie, ponad morską tonią, oferująca spektakularne widoki. W obrębie Peschici znaleźć można ruiny średniowiecznego zamku (Castello Medioevale), uroczą starówkę z licznymi, wąskimi uliczkami, kryjącymi mnóstwo knajpek i sklepików z pamiątkami.

Monte Sant’Angelo

W obrębie Parku Narodowego Gargano znajduje się Monte Sant’Angelo. Miasteczko jest kolejnym, ważnym pielgrzymkowym celem. To tu, na wysokości 856 m n.p.m. znajduje się sanktuarium ku czci świętego Michała Archanioła. W miasteczku działa też całkiem ciekawe Muzeum Sztuki Popularnej i Tradycji Gargano. Warto też dodać, że dojazd do Monte Sant’Angelo jest doświadczeniem samym w sobie. W szczególności jeśli zdecydujesz się na pokonanie jednej z dwóch, całkiem widokowych dróg nr SP55 lub SS98.

Gargano to wymarzony kierunek dla plażowiczów. Wybrzeże jest tu wyjątkowo urozmaicone. Znajdziesz tu zarówno długie i szerokie plaże, jak i te nieco bardziej kameralne, skryte pomiędzy klifami.

Spiaggia di Marina di Peschici

Plaża ta położona jest tuż obok Peschici, na zachód od jego centrum. Pływając w morzu lub leżąc na piasku będziesz miał możliwość podziwiania wspaniałej panoramy miasteczka. Im dalej od miejskich zabudowań, tym mniej ludzi będziesz spotykać.

Spiaggia di Zaiana

W Spiaggia di Zaiana można się z miejsca zakochać. Choć sama w sobie jest niewielka, to znajduje się obok imponujących, białych klifów. Ze względu na wyjątkowe walory widokowe w sezonie letnim dość szybko wypełnia się urlopowiczami.

Spiaggia di Scialmarino

Spiaggia di Scialmarino to jedna z dłuższych plaż Gargano. Ma 3 km długości i pokrywa ją delikatny piasek. Dno morskie łagodnie tu opada, dzięki czemu stanowi idealne miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Na plaży tej bez trudu znajdziesz nieco bardziej zaciszne i odrobinę mniej oblegane przez innych turystów miejsca, by móc się naprawdę zrelaksować.

Spiaggia di Castello

Spiaggia di Castello zaczyna się przy południowych obrzeżach Vieste. Oferuje przepiękny widok na miasto oraz jego klify. To tu zobaczyć też można Pizzomunno – wapienny monolit o wysokości 25 m, z którym związane są miejscowe legendy.

Spiaggia di Vignanotica

Jedną z mniejszych plaż jest Spiaggia di Vignanotica. Jest żwirowa i niemal przyklejona do skalnego klifu. Miejsce to jest o tyle ciekawe, że skały oraz niewielkie groty oferują cień. Jeśli więc nie lubisz leżeć plackiem na słońcu, wtedy plaża ta przypadnie Ci do gustu.

Wnętrze półwyspu Gargano to zielona oaza. Znajdziesz tu wpisany na listę UNESCO Foresta Umbra. Natomiast wybrzeże półwyspu obfituje w liczne klify i niesamowite formacje skalne.

Foresta Umbra

Jednym z cenniejszych przyrodniczo miejsc Parku Narodowego Gargano jest bez wątpienia Foresta Umbra. Las ten, wraz z innymi, bukowymi, starożytnymi kompleksami leśnymi znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Foresta Umbra porasta sporą część centralnej części półwyspu. Ma nieco mroczny klimat, ale zachwyca dzikością natury. Przekonasz się o tym podczas wędrówki wyznaczonymi tam szlakami.

Pizzomunno

Pizzomunno to 25-metrowy ostaniec, symbol Vieste, wznoszący się na jego południowych obrzeżach. Ze skałą tą wiąże się miejscowa legenda. Opowiada ona o mężczyźnie o imieniu Pizzomunno, który żył tu w czasach, kiedy Vieste było małą, rybacką osadą. W tej samej wiosce mieszkała też dziewczyna o rzadkiej urodzie, z długimi włosami w kolorze słońca, zwana Cristaldą. Pizzomunno bardzo ją kochał, a ona jego. Codziennie wypływał w morze, gdzie wabiony był przez syreny. Jednak nie dawał się im omamić, co tylko rozwścieczyło morskie stwory. Postanowiły go ukarać i porwać jego ukochaną w morskie odmęty. Kiedy Pizzomunno się o tym dowiedział, skamieniał z żalu i tęsknoty.

Arco San Felice

Na południe od Vieste, na niewielkim cyplu, zobaczyć można Arco San Felice. Pod nazwą tą kryje się piękny, skalny łuk. Można się do niego dostać na dwa sposoby. Albo od strony morza, albo ścieżką poprowadzoną przez zalesiony teren. Widoki zachwycają!

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon