Como

3.60       Zobacz opinie (10)

Jezioro Como jest jednym z największych i najpiękniejszych włoskich jezior. Uroku dodaje mu bez wątpienia otoczenie majestatycznych Alp i sąsiedztwo urokliwych miasteczek z okazałymi willami. Posiadaniem tam swoich rezydencji szczycą się sławni artyści i bogaci biznesmeni. To m.in za ich sprawą Jezioro Como uchodzi za włoski synonim luksusu i elegancji. Como jest zdecydowanie mniejsze niż Jezioro Garda, przez co otaczające je góry wyglądają na jeszcze większe.

Como

Como, Włochy - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jezioro Como to kierunek dla bogatych i dla tych, którzy chcą poczuć się bogato. Tam za luksus w cieniu zachwycającej natury i perełek architektury płaci się wysoką cenę. I nie ma w tym stwierdzeniu żadnej metafory. To świetne miejsce na plażowanie, zwiedzanie i imprezy.   

Zdjęcia

 • Como
 • Como
 • Como
 • Como
 • Como
 • Como
 • Como
 • Como
 • Como
 • Como
 • Como
 • Como
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Z myślą o leniwym plażowaniu najlepiej rozważyć wyjazd nad Jezioro Como w okresie między połową czerwca a końcem sierpnia. Temperatura powietrza sięga wtedy 30 st. C. Na aktywny wypoczynek i zwiedzanie lepiej wybrać się w chłodniejszych miesiącach, np. w maju lub we wrześniu.

Jak dojechać?

Najprostszy dojazd nad Jezioro Como składa się z dwóch etapów. Pierwszy to lot do Mediolanu lub Bergamo, drugi przejazd pociągiem z jednego z tych miast do Como. Inną możliwością jest podróż samochodem z Polski. Jadąc z Warszawy, trzeba pokonać ok. 1400 km

Como

Como to największe miasto nad Jeziorem Como, które obfituje w ciekawe zabytki z różnych okresów. Najwcześniejsze pochodzą z epoki starożytnej – to ruiny łaźni publicznej z I w. n.e. oraz artefakty zgromadzone w Muzeum Archeologicznym. Znacznie więcej pamiątek pozostawiło po sobie średniowiecze: obronne mury miejskie z bramami, ruiny twierdzy Baradello i świątynie. Z V w. pochodzi romańska Bazylika św. Abundiusza,  z XIV w. – gotycka Katedra z elementami rokoko. Perełką miasta są także wille ciągnące się wzdłuż promenady Passeggiata Villa Olmo.

Bellagio

Bellagio to malownicze miasteczko, podzielone na część przybrzeżną, której ozdobą są ogrody przy Willi Melzi i zabytkową część górną. Sercem tej drugiej jest Plac Katedralny z romańskim kościołem św. Jakuba, fontanną i wieżą prochową z XI w.

Bellano

Jest przynajmniej jeden powód, dla którego warto zajrzeć do Bellano – to głęboki wąwóz Orrido di Bellano wytworzony przez rzekę Piovernę. Na terenie wąwozu zorganizowano platformy widokowe do obserwacji rzeki, niesamowitych formacji skalnych i ośmiobocznej wieży nazywanej Domem Diabła. Poza tym w Bellano warto zwrócić uwagę na świątynie: kościół św. Marty z naturalnej wielkości statuami i kościół św. Nazaro oraz Celso ozdobiony zabytkowymi freskami.

Varenna

Varenna jest jednym z najpiękniejszych miasteczek nad Jeziorem Como. Spacerując jego uliczkami, można się natknąć przede wszystkim na wille i średniowieczne świątynie. Wśród nich architektonicznymi perłami są Villa Monastero wybudowana na bazie klasztoru i XI-wieczny kościół św. Jana Chrzciciela w formie bazyliki z apsydą.

Tremezzo

Miasteczko Tremezzo może nie należy do najciekawszych, ale warto je odwiedzić ze względu na Villę Carlottę. To okazała rezydencja z XVII w., która już wtedy została okrzyknięta najpiękniejszym budynkiem nad Jeziorem Como. Atrakcyjności bez wątpienia dodają mu bujne, kolorowe ogrody. W samym wnętrzu można podziwiać rzeźby, obrazy, arrasy i meble z epoki.

Lenno

Lenno zapewne byłoby mało znanym, acz urokliwym, miasteczkiem nad Jeziorem Como, gdy nie to, że jego największy zabytek – Villa Balbianello – stał się miejscem akcji “Gwiezdnych Wojen” i filmów z Jamesem Bondem. Budynek urzeka przede wszystkim pięknymi ogrodami. Samo miasteczko, mimo sławy, wciąż pozostaje spokojniejsze i mniej zatłoczone od swoich sąsiadów. Warto przejść jego uliczkami i zrelaksować się w jednej z nielicznych kawiarenek.

Przy jeziorze Como znajdują się kamieniste, naturalne plaże. Można je znaleźć m.in. w miastach: Grento, Menaggio, Lenno. Największą popularnością cieszą się jednak dobrze zorganizowane plaże prywatne z mnóstwem udogodnień. Najłatwiej rozpoznać je po nazwach rozpoczynających się od słowa Lido. Oto kilka z nich.

Lido di Argegno

Prywatna, dobrze zorganizowana plaża. Można się tam opalać na zielonej trawie, popijając drinka z baru. Na miejscu jest dostępna wypożyczalnia leżaków i basen. Świetny punkt na wakacje z rodziną lub znajomymi.

Lido di Bellagio

Plaża jest malowniczo położona niedaleko ogrodów Villa Mezi. W ciągu dnia oferuje kąpiele słoneczne na leżakach, wieczorem spektakularne zachody słońca przy muzyce i koktajlach. Dobre miejsce na połączenie plażowania z imprezą w ekskluzywnych warunkach.

Lido di Cernobbio

Top miejsce nad Jeziorem Como, położone w jego najbardziej malowniczej części. Tam można pływać w dużym basenie z widokiem na potężne góry i wylegiwać się na leżakach, sącząc koktajle. Na miejscu dostępne jest solarium i restauracja. Pełen luksus.

Lido di Villa Geno

Nieduże, urokliwe kąpielisko, z którego rozciąga się widok na usiane neoklasycystycznymi willami zachodnie wybrzeże jeziora. Na amatorów kąpieli słonecznych czeka łąka do opalania, a na dzieci basen. Na miejscu można skorzystać z wypożyczalnia parasoli i rowerów oraz przekąsić coś w restauracji.

Lido di Menaggio

Najlepszy wybór na plażowanie z dziećmi. Na miejscu czekają piaszczysta plaża, 2 baseny i aktywne zajęcia dla małych wczasowiczów oraz boisko do siatkówki.

Lido di Bellano

Malownicza plaża z basenem i barami nad samym brzegiem jeziora Como. Przyjemność płynącą z wypoczynku podkreślają smaczne, włoskie dania z restauracji i pizzerii.

Rejs

Ciekawym sposobem na odkrycie uroków Jeziora Como jest spokojny rejs po jego wodach. Rejsy obsługuje głównie firma Navigazione Lago di Como. Na szerokie wody jeziora można wypłynąć m.in. z Como.

Trekking

Okolice Jeziora Como warto też poznawać na własnych nogach. Na ich terenie wyznaczono sieć szlaków pieszych, tzw. Zielone Trasy. Jedna z najbardziej malowniczych prowadzi z Griante do Menaggio.

Kolarstwo

Amatorzy kolarstwa mają nad Jeziorem Como duże pole do popisu. Na najbardziej wytrwałych czeka droga wokół jeziora, która liczy, bagatela, 160 km długości. Nie brakuje też wyzwań dla kolarzy górskich. Jedna z ciekawszych tras prowadzi przez wzniesienia przy jeziorze, z Dervio przez Caomaggiore do Bellano.

Sporty wodne

Wody Jeziora Como czekają na amatorów mocnych wrażeń. Można na nich uprawiać windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo. Przy jeziorze działają ośrodki oferujące wypożyczanie sprzętu i instruktaż, np. Windsurf Center Domaso.

Zobacz także

Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon