Neapol

3.32       Zobacz opinie (19)
Neapol jest malowniczym miastem, położonym nad Zatoką Neapolitańską, w południowej części Włoch. Opinie turystów na jego temat są skrajnie podzielone. Niektórych przytłacza chaos miasta, innych zachwyca nietypowy układ budynków i ciekawa architektura. Pewne jest, że to miejsce warte zobaczenia. Słynie przede wszystkim z historycznego Starego Miasta wpisanego na listę UNESCO, zabytkowych kościołów i pałaców oraz niepowtarzalnej atmosfery, którą buduje m.in. bliskość Pompejów, Wezuwiusza i wulkanicznych Pól Flegrejskich. W Neapolu nie zapomnij też posmakować słynnej pizzy neapolitańskiej. Palce lizać!
Neapol, Włochy

Neapol, Włochy - © Shutterstock

Dla kogo?

Neapol jest znakomitym miejscem dla miłośników włoskiej kuchni. Można rozsmakować się w tutejszej pizzy, makaronach, mozzarelli, a także kawie. Znajdziesz tam również sporo atrakcji, jeśli lubisz zwiedzać. W mieście zachwycają stare kościoły i tajemnicze katakumby. Neapol to świetna baza wypadowa na Capri, Amalfi, Wezuwiusza.

Zdjęcia

 • Neapol
 • Neapol
 • Neapol
 • Neapol
 • Neapol
 • Neapol
 • Neapol
 • Neapol
 • Neapol
 • Neapol
 • Neapol
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Odwiedzając Neapol od czerwca do września, ma się gwarancję dobrej pogody. Temperatura utrzymuje się powyżej 20 stopni Celsjusza i istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów.

Jak dojechać?

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Neapolu jest przelot samolotem. Bezpośrednie rejsy odbywają się m.in. z Warszawy, Katowic, Gdańska, Rzeszowa i Wrocławia.

Rytm życiu nocnemu w centrum Neapolu nadają przede wszystkim klimatyczne bary i puby. Ich duży wybór można znaleźć m.in. na Piazza San Domenico, Piazza Bellini lub w porcie. Próżno szukać tam jednak dyskotek. Kto chce w Neapolu potańczyć, powinien się udać do dzielnicy Bagnoli.

Arenile di Bagnoli

Latem parkiet na plaży pod gwiazdami, zimą zamknięty klub z koncertami i występami popularnych didżejów. Arenile di Bagnoli jest atrakcyjnym miejscem na imprezę szczególnie w sezonie, kiedy w przerwie od tańca można wylegiwać się na leżaku, sącząc drinka.

Nabilah

Nabilah nie ma sobie równych w Bagnoli. To nowoczesny klub plażowy, który przyciąga designerską aranżacją, popisami światowej sławy didżejów i możliwością kąpieli w basenie. Zapowiada się niezapomniana impreza.

Miami Bar Room

Elegancki club rodem z Florydy. Wyjątkowa atmosfera, świetna muzyka i bogate menu w barze czynią z Miami Bar Room popularne miejsce na elegancki wieczór w elitarnej dzielnicy Vomero.

Baik

A gdyby tak popijać wino, podziwiając widok ze wzgórza na nocny Neapol? Baik nie dość, że jest niesamowicie położony, to jeszcze serwuje świetne dania kuchni japońskiej.

Muzeum Archeologiczne

Nawet jeśli nie interesujesz się historią, nie pożałujesz wizyty w Muzeum Archeologicznym. To jedno z najważniejszych tego typu muzeów na świecie, w którym znajdziesz imponujący zbiór znalezisk z terenu Pompejów i Herkulanum: rzeźby, mozaiki dekoracje, przedmioty codziennego użytku. Na zwiedzanie warto poświęcić nawet 2-3 godziny.

Muzeum Capodimonte

W zielonym otoczeniu Wzgórza Capodimonte znajduje się Pałac Królewski, a w nim bogate w dzieła sztuki Muzeum Capodimonte. Kolekcja jest imponująca i obejmuje rzeźby, arrasy i obrazy reprezentujące różne epoki i prądy artystyczne, np. malarstwo sakralne czy art nouveau.

Palazzo Reale

Palazzo Reale jest jednym z czterech Pałaców Królewskich w Neapolu należących dawniej do dynastii Burbonów. Budynek łączy styl barokowy i neoklasycystyczny, co jest zauważalne zarówno w jego architekturze, jak i wystroju wnętrz. Obecnie w Pałacu mieści się Biblioteka Narodowa, duże muzeum i najstarszy teatr operowy we Włoszech – San Carlo.

Katedra

Katedra (Duomo) powstała w średniowieczu, ale jej wnętrze jest utrzymane w stylu barokowym. Turyści przychodzą tam, żeby zachwycić się jej pięknie zdobionym wystrojem, mieszkańcy, żeby pomodlić się do swojego patrona, św. Januarego, którego relikwie znajdują się w kościele. Można je zobaczyć w bogatej w pamiątki po Świętym Kaplicy del Tesoro.

Bazylika św. Klary

Bazylika św. Klary jest największą świątynią w Neapolu, w której można zobaczyć m.in. grobowiec Roberta Mądrego – króla Neapolu. Kościół stanowi część kompleksu klasztornego. Warto przejść się po jego krużgankach zdobionych płytkami ceramicznymi i freskami. Na miejscu otwarte jest także muzeum z eksponatami liturgicznymi.

Castel dell’Ovo

Średniowieczny zamek położony niedaleko centrum miasta. Zamek Jajeczny, bo tak jego nazwa brzmi w polskim tłumaczeniu, pochodzi z XII w. i znajduje się na niewielkiej wysepce, połączonej ze stałym lądem groblą. Położenie “na odludziu” tylko dodaje mu tajemniczości i monumentalności. To świetny punkt na sesje fotograficzne.

Kościół Santa Maria la Nova

Santa Maria la Nova to kościół wybudowany w miejscu dawnego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Ozdobą świątyni są  46-panelowe freski pochodzące z 1600 roku. Zachwycają bogatymi złoceniami oraz ilością szczegółów.

Pompeje

Miejsce, które zachwyca swoją niepowtarzalnością, a jednocześnie przeraża tym, do czego są zdolne siły natury. Pompeje zostały zniszczone przez erupcję wulkanu Wezuwiusz w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Dzisiaj można oglądać ich ruiny, które przybliżają codzienność dawnych mieszkańców miasta i oddają jego atmosferę sprzed wieków.

Katakumby San Gennaro

Neapol skrywa wiele tajemnic, a katakumby San Gennaro bez wątpienia są jedną z nich.  Powstały w II w. n.e. początkowo jako cmentarz dla pogan, później pierwszych chrześcijan. Na ich terenie odkryto ok. 300 grobów. Wizyta w tej wyjątkowej nekropolii jest dobrą okazją, aby poznać genezę jednego z największych świąt Neapolu – Cudu Świętego Januarego. Neapolitańczycy wierzą, że w ampułce znajduje się krew świętego, która na przestrzeni lat zmienia kolor, a także stan skupienia, co być wyznacznikiem przyszłych losów Neapolu.

Stare Miasto

Stare Miasto (Centro Storico) od 1995 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W zabudowaniach można znaleźć elementy stylu barokowego, renesansowego, a także gotyckiego. To właśnie z terenu Starego Miasta schodzi się do Podziemnego Neapolu, który przypomina drugą metropolię.

Szopka neapolitańska

Niezwykle popularne szopki bożonarodzeniowe, których scenerię stanowi Neapol i jego najbliższe okolice, można obejrzeć w poświęconym im muzeum. W ich poszukiwaniu warto odwiedzić również Via San Gregorio Armeno. To neapolitańska ulica pełna warsztatów, w których rzemieślnicy tworzą niesamowite figurki umieszczane następnie w szopkach. Można wśród nich odnaleźć tradycyjne rzeźby świętych i aniołów, a także znanych mieszkańców Neapolu.

Wulkan Wezuwiusz

Potężny Wezuwiusz jest dobrze znany każdemu mieszkańcowi Neapolu oraz wszystkim turystom. Był bowiem przyczyną wielu tragedii. To niesamowity i nieprzewidywalny wulkan, który góruje nad całym miastem i jest widoczny praktycznie z każdego jego miejsca. Przy dobrych warunkach atmosferycznych poszukiwacze przygód decydują się na zwiedzanie czaszy Wezuwiusza.

Parco Sommerso di Gaiola Area Marina Protetta

Parco Sommerso di Gaiola Area Marina Protetta to niezwykłe miejsce, które za sprawą swojego położenia w daleko poza centrum, jest często omijane przez turystów. Szkoda, bo zdecydowanie warto je odwiedzić. To niewielka plaża, która zachwyca malowniczymi widokami i czystością wody. Możliwe jest tu także nurkowanie, podczas którego dociera się do ruin starej willi. Tę atrakcję warto jednak zarezerwować przynajmniej na kilka dni przed planowanym przyjazdem.

Posillipo

Posillipo to przedmieścia Neapolu, które znakomicie nadają się na długi, nastrojowy spacer. Z wzniesień rozciąga się wyjątkowy, malowniczy widok. Można podziwiać panoramę miasta, ale również Zatokę Neapolitańską i Wezuwiusza.

Rejs kajakiem

Znakomita propozycja dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek. To także doskonała okazja na obejrzenie Neapolu z zupełnie innej strony. W czasie wycieczki kajakiem można podziwiać imponujące wille i architekturę miasta. Dla zakochanych niemałą atrakcją będzie rejs o zachodzie słońca albo przy pełni księżyca.

Plażowanie

Neapol posiada plaże, jednak znaczną część wybrzeża zajmuje port. To świetne miejsce na nastrojowy spacer. Można także znaleźć odpowiednie miejsce do kąpieli, jednak jeżeli marzy się o wygrzewaniu na słońcu, lepiej skierować się do okolicznych miejscowości. Dobrym pomysłem jest wyprawa na pobliskie wyspy, np. na Procidę albo Capri.

Zobacz także

Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon