Padwa

3.85       Zobacz opinie (13)

Jeśli mowa o Padwie, to jako pierwszy zwykle przychodzi na myśl św. Antoni. Nie bez przyczyny. To on jest patronem miasta, a w poświęconej mu bazylice spoczywają jego relikwie. Bazylika św. Antoniego bez wątpienia należy do najważniejszych obiektów sakralnych w mieście - odwiedzają ją zarówno pielgrzymi, jak i turyści niekoniecznie zainteresowani obiektami sakralnymi. Ci ostatni mogą czuć się przytłoczeni liczbą świątyń  - podobno jeden kościół przypada tam na 100 mieszkańców. Poza nimi warto zobaczyć jeszcze obiekty spoza sakralnego szlaku, m.in. najstarszy na świecie ogród botaniczny i jeden z najstarszych uniwersytetów.

Padwa, Włochy

Padwa, Włochy - © Zielonamapa

Dla kogo?

Padwę turyści częściej omijają, niż do niej zaglądają. Kto zatem lubi miejsca spoza szlaku, na pewno chętnie pochwali się wizytą w mieście św. Antoniego. Padwa zauroczy przede wszystkim miłośników historii i architektury. Jest tam wiele zabytków o dużej wartości, które wyróżniają wśród światowego dziedzictwa.

Zdjęcia

 • Padwa
 • Padwa
 • Padwa
 • Padwa
 • Padwa
 • Padwa
 • Padwa
 • Padwa
 • Padwa
 • Padwa
 • Padwa
 • Padwa
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Padwy najlepiej się udać wiosną lub jesienią. Dobrym momentem będzie kwiecień, maj lub październik, ewentualnie marzec i listopad. Temperatura oscyluje wtedy w granicach 20 st. C., nie trzeba się zatem obawiać męczących upałów.

Jak dojechać?

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest przelot do Wenecji lub Bolonii i stamtąd podróż pociągiem do Padwy.

Plac Prato della Valle

Plac Prato della Valle jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Padwy, ale przede wszystkim wynikiem ogromnego przedsięwzięcia osiemnastowiecznych inżynierów. Teren, na którym się obecnie znajduje był podmokłą, bagnistą przestrzenią, na co obecnie wskazuje jedynie przepływający kanał. Plac należy do największych w Europie. Jego szczególną ozdobą jest 78 posągów ustawionych wzdłuż kanału i przedstawiających znane postaci z XVIII w.

Ratusz Palazzo della Ragione

Palazzo della Ragione jest wyjątkowym miejscem na turystycznej mapie nie tylko Padwy, ale i całej Europy. Wszystko za sprawą rozwiązania konstrukcyjnego, jakie zastosowano w jednej z jego sal na piętrze. Pomieszczenie o imponującej powierzchni 2324 m kw. wieńczy strop niepodparty żadnym wspornikiem. Co ciekawe, nie jest to wcale pomysł współczesnych inżynierów, a średniowiecznych budowniczych z XIII w.!

Wieża Zegarowa

Wieża zegarowa została wzniesiona w XV w. na obecnym placu Piazza dei Signori i do dzisiaj pozostaje jednym z najbardziej charakterystycznych zabudowań Padwy. Jej dolną część wyznacza sklepienie łuku, szczyt – kopuła przypominająca zakończenie latarni morskiej. Wieżę zegarową warto zobaczyć ze względu na zawieszony na niej największy w Europie zegar astronomiczny, który od 5 stuleci odmierza czas mieszkańcom Padwy.

Katedra

Powód, dla którego warto zajrzeć do Katedry jest jeden – baptysterium z niesamowitymi freskami z XIV w., przedstawiającymi sceny z życia Jezusa. Poza tym trudno zachwycić się samą świątynią. Nie jest bowiem ani największym ani szczególnie bogato wyposażonym kościołem w Padwie. Uderza raczej surowością, bijącą z odnowionych ścian.

Muzeum Diecezjalne

Niedaleko Katedry, w dawnym Pałacu Biskupim znajduje się Muzeum Diecezjalne. Warto tam zajrzeć dla obrazów religijnych, a przede wszystkim pokrytej freskami, okazałej Sali Biskupa.  

Uniwersytet

Uniwersytet w Padwie znajduje się w Pałacu Bo i należy do najstarszych na świecie. Komu się wydaje, że jego zwiedzanie to nuda, niech nie sa się zwieść pozorom. W jego wnętrzu czekają bowiem niesamowite miejsca: trybuna, z której przemawiał Galileusz, sala medyczna z czaszkami wykładowców i Teatr Anatomiczny z XVI w.

Kaplica Scrovegni

Atrakcją jest w zasadzie nie sama kaplica, a znajdujące się na jej ścianach freski autorstwa Giotto. To jego pierwsze udokumentowane dzieło i jednocześnie najwybitniejsze. Artysta przedstawił na nim sceny z życia Joachima, Anny, Maryi i Jezusa. Największe wrażenie robi jednak technika malarska, w której malarz posłużył się iluzją i odtworzył za pomocą pędzla elementy architektoniczne, np. listwy, gzymsy.

Muzeum Eremitani

Muzeum Eremitani najpełniej prezentuje historię, sztukę i codzienność w Padwie na przestrzeni wieków. Stanowi ono bowiem połączenie kilku muzeów: Archeologicznego, Sztuki Średniowiecznej, Nowożytnej i Współczesnej oraz Sztuki Użytkowej. Prezentuje przede wszystkim znaleziska z okresu romańskiego oraz obrazy i rzeźby z okresu od XIII do XVIII w.

Bazylika św. Justyny

Turyści często pomijają Bazylikę św. Justyny, co nie znaczy, że nie warto do niej zajrzeć. Wręcz przeciwnie, to jeden z największych kościołów w Europie, którego wnętrze wypełniają liczne zabytki. Największe wrażenie robią bodaj pamiątki po świętych: szczątki św. Łukasza Ewangelisty, relikwie św. Justyny i św. Macieja Apostoła. Warto też zwrócić uwagę na misternie rzeźbione stalle, szafy organowe, studnię męczenników i wybitne dzieła malarskie.

Bazylika św. Antoniego

Bazylika św. Antoniego jest największym kościołem w Padwie. Powstała w średniowieczu, ale wielokrotnie przebudowywana zyskała na przestrzeni wieków różne style: romański, gotycki, barokowy. Jej największym skarbem są relikwie św. Antoniego Padewskiego złożone w kaplicy Santa Maria Mater Domini. Poza tym nie można przeoczyć dzieł wielkich, włoskich mistrzów: rzeźb Donatella, fresków Giotta i obrazów Tycjana.

Loggia i Odeon Cornaro

Loggia i Odeon Cornaro to dwa budynki, które przeżyły już czasy swojej świetności. Dzisiaj bije z nich pustka i klimat minionych wieków, ukryty w ozdobionych freskami pomieszczeniach. Przechodząc między nimi, możemy już tylko sobie wyobrażać przebieg występów artystycznych w Lodży i muzyczne spotkania w Odeonie.

Street Art

Padewski Street Art to propozycja dla tych, którzy nie zadowalają się popularnymi zabytkami. Artysta Kenny Random postanowił nadać koloru szarym i zniszczonym murom w różnych punktach miasta. Jego dziełem jest na przykład obraz całującej się pary i dziewczynka w otoczeniu ptaków. To tylko mały wybór z całego mnóstwa innych murali, których poszukiwanie może okazać się nie lada gratką.

Caffè Pedrocchi

Może Caffè Pedrocchi niezupełnie wpisuje się w życie nocne miasta, ale nie można o niej nie wspomnieć. Lokal jest bowiem najstarszą kawiarnią i barem w Padwie. Powstał w XVIII w. i do dziś zachował klimat tamtej epoki, kiedy przy aromatycznej kawie spotykali się studenci, artyści i intelektualiści. Nawet jeśli się nie jest smakoszem kawy, warto tam zajrzeć, aby zobaczyć przepięknie zdobione pomieszczenia.

Big Club

Big Club to lokal z niemal 50-letnią tradycją. Można tam posłuchać muzyki disco i pobawić się w latynoamerykańskich klimatach.

Zanellato Lounge Cafe

Zanellato Lounge Cafe to żywiołowe i popularne miejsce, chętnie odwiedzane przez studentów. Słynie z szalonych imprez, świetnych drinków i niepowtarzalnej atmosfery, co sprawia, że wieczorami pęka w szwach.

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny powstał przy Uniwersytecie w Padwie w połowie XVI w., co czyni go najstarszym tego typu ogrodem na świecie. Jest na tyle cenny, że został nawet wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwotnie miał służyć akademikom do nauki. Dzisiaj jest już tylko (albo aż) turystyczną atrakcją. Składa się z najstarszej części oraz nowoczesnych szklarni z roślinami z obu Ameryk.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon