Palermo

3.67       Zobacz opinie (6)

Palermo, czyli stolica Sycylii, jest miastem na wskroś fascynującym. Choć trzeba przyznać, że przez wielu turystów trochę niedocenianym. Wynika to z tego, że zdecydowana większość z nich, czy to podróżujących indywidualnie, czy ze zorganizowanymi wycieczkami, wpada tu na pół dnia lub cały dzień. A Palermo nie jest miastem, które można zwiedzać szybko i po łebkach. Je trzeba delektować, niczym najlepszą pizzę czy pastę.

Palermo, Włochy - © Zielonamapa

Stolica Sycylii jest gwarna, latem naprawdę upalna, a wieczorami buzująca pozytywnymi, imprezowymi klimatami. Palermo to też kawał historii, którą reprezentują liczne, niesamowite zabytki. Do najważniejszych należy oczywiście katedra, z której dachu będziesz mógł spojrzeć na miasto z góry. Warto także sfotografować słynną fontannę Pretoria, przespacerować się do portu czy zajrzeć do… Katakumb Kapucynów. Szybko przekonasz się, że w Palermo jest co robić. A dodatkowo będziesz mógł spróbować sycylijskiej kuchni w licznych, świetnych restauracjach rozsianych po terenie całego miasta.

Dla kogo?

Palermo to przede wszystkim doskonała propozycja dla fanów zwiedzania. W mieście jest sporo zabytków. Oprócz tego Palermo przypadnie Ci do gustu, jeśli cenisz całkiem bogatą ofertę życia nocnego.

Wyspa Sycylia

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Sycylię na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz EtnaCaltabellotta, TaorminaCefaluMonrealePalermoEriceSan Vito.

Zdjęcia

 • Palermo
 • Palermo
 • Palermo
 • Palermo
 • Palermo
 • Palermo
 • Palermo
 • Palermo
 • Palermo
 • Palermo
 • Palermo
 • Palermo
 • Palermo
 • Palermo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na pewno Palermo warto eksplorować podczas ładnej pogody. Jednak planując podróż zdecyduj się na bardziej wiosenny lub jesienny termin, by uniknąć największych upałów. A te potrafią być tam naprawdę nieznośne.

Na zwiedzanie Palermo warto przeznaczyć dwa dni. Bo choć większość zabytków znajduje się w bliskim swym sąsiedztwie, to dobrze jest się dać ponieść atmosferze miasta, powłóczyć bez celu wśród klimatycznych uliczek, zasiąść w pierwszej, lepszej kawiarni na kawę i obserwować miejską tkankę.

Katedra

Zwiedzanie Palermo najlepiej rozpocząć od jednego z jej najbardziej rozpoznawalnych zabytków, czyli katedry (Cattedrale di Palermo, Via Vittorio Emanuele). Budowla powstała w XII wieku i wciąż budzi podziw. Choć jej obecny wygląd to wynik licznych przebudów, jakie miały miejsca przez stulecia. Większość turystów zagląda tu przede wszystkim po to, by wejść na katedralny dach, który oferuje przepiękną panoramę miasta. Należy dodać, że świątynia, wraz z innymi zabytkami arabsko-normańskimi wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Museo Diocesano

Tuż obok katedry, w pałacu biskupim, działa od 1927 roku Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano, Via Matteo Bonello, 2). Na jego wystawę składają się dzieła sztuki, które przeniesione zostały ze zniszczonych, już nieistniejących kościołów, a także tych świątyń, które mogły być narażone na grabieże. Nie lada gratka dla koneserów sztuki sakralnej.

Quatro Canti

Jednym z bardziej charakterystycznych punktów Palermo jest Quatro Canti. Pod nazwą, którą przetłumaczyć można jako Cztery Rogi, kryje się skrzyżowanie dwóch ulic: Via Maqueda i Via Vittorio Emanuele. W każdym z czterech rogów wznoszą się reprezentacyjne, barokowe pałace. Fasady każdego z nich podzielone są na trzy części. Na każdym poziomie znajdują się posągi, a na najniższym dodatkowo umieszczona jest fontanna.

Fontanna Pretoria

Wśród ważnych symboli Palermo znajduje się także fontanna Pretoria, wznosząca się na placu o tej samej nazwie. Została zaprojektowana przez pochodzącego z Toskanii Francesco Camillianiego w XVI wieku. Początkowo miała zdobić ogród jednej z florenckich rezydencji. Ale ostatecznie przeniesiono ją właśnie do Palermo. Aby tego dokonać, rozebrano ją na 644 części! I choć fontanna sama w sobie robiła i robi wrażenie, to początkowo nie spodobała się wszystkim mieszkańcom. Głównie przez nagość umiejscowionych na niej postaci. M.in. z tego powodu plac, na którym wznosi się fontanna, był przez długi czas nazywany “Piazza della Vergogna” (Plac Wstydu).

Kościół San Cataldo

Na pewno warto też odwiedzić Kościół San Cataldo (Piazza Bellini, 1). Jest jednym z wielu przykładów arabsko-normańskiej architektury na terenie Palermo. Wraz z innymi tego typu zabytkami znalazł się na liście UNESCO. To dość potężna budowla, której wnętrze jest pozbawione jakichkolwiek ozdób. Za to na pewno zachwyca architekturą – kopułowym zwieńczeniem dachy oraz łukowym sklepieniem.

Kościół La Martorana

Po sąsiedzku znajduje się Kościół La Martorana (Chiesa di Santa Caterina d’Alessandria, Piazza Bellini, 33), który natomiast zachwyca przepięknymi freskami i mozaikami, które wypełniają każdy centymetr ścian wewnątrz świątyni. Od ilości kolorów, postaci i złoceń może się tam zakręcić w głowie.

Museo Palazzo Mirto

Muzeum mieszczące się w Palazzo Mirto (Via Merlo, 2) pozwala na swoistą podróż w czasie. Podczas wizyty będziesz mógł przekonać się jak żyli palermiańscy arystokraci. Obejrzysz kolekcje dzieł sztuki, meble, kolekcję instrumentów. Będziesz miał też okazję przyjrzeć się kilku architektonicznym stylom czy zajrzeć do chińskiego pokoju (moda na tego typu orientalne miejsca w pałacach panowała nie tylko na terenie Włoch, ale również w innych, europejskich krajach).

Międzynarodowe Muzeum Lalek

W Palermo na uwagę zasługuje także Międzynarodowe Muzeum Lalek (Museo internazionale delle marionette Antonio Pasqualino, Piazza Antonio Pasqualino, 5). Powstało ono dzięki Antonio Pasqualino, który był m.in. badaczem, który w XX wieku poświęcił się zanikającej formie sycylijskiego, tradycyjnego teatru lalek, jakim był Opera dei pupi. Na muzealną kolekcję składa się 5000 marionetek, lalek czy narzędzi wykorzystywanych przy tworzeniu scenografii. Wśród nich znajduje się największa i najbardziej kompletna kolekcja pupi z Palermo, Katanii i Neapolu, wykorzystywana w Opera dei pupi ogłoszonym przez UNESCO „Arcydziełem ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości” w 2001. Można tu również obejrzeć lalki z różnych stron świata, w tym Japonii, Korei czy Sri Lanki.

Katakumby Kapucynów

Katakumby Kapucynów (Catacombe dei Cappuccini, Piazza Cappuccini, 1) to atrakcja dla osób o raczej nieco mocniejszych nerwach, które nie okupią wizyty w nich sennymi koszmarami. Bowiem na ich terenie zgromadzono 8000 mumi. Najstarsze datowane są na XVI wiek, zaś najmłodsza na 1920 rok. Początkowo faktycznie byli tam chowani kapucyni. Później dołączyli do nich zamożniejsi mieszkańcy miasta. Mumie są ubrane i umieszczono je w katakumbach w najróżniejszych pozycjach (część z nich stoi, leży albo siedzi).

Według wielu osób najbardziej imprezowym punktem Sycylii jest właśnie Palermo. Bo rzeczywiście znajdziesz tu pokaźną ilość klubów i pubów, które zadbają o to, żebyś nie nudził się wieczorami i w nocy. Imprezy niejednokrotnie przenoszą się na ulice, gdzie przed knajpkami pije się wino, tańczy i zawiera nowe znajomości.

Taverna Azzurra

Na wino, albo coś mocniejszego, warto wpaść to Taverny Azzurra (Via Maccherronai 15). Świetna, niezobowiązująca, gwarna atmosfera. Najlepszą rekomendacją dla tego miejsca jest to, że przychodzą tu też mieszkańcy Palermo.

Malox

Na drinka poleca się pub Malox (Piazzetta della Canna, 8/9). Doskonały wybór koktajli i relatywnie niskie ceny. Odrobinę spokojniejsze miejsce, na spotkanie ze znajomymi lub drugą połówką.

Country DiscoClub

Jednym z lepszych klubów Palermo jest Country DiscoClub (Viale dell’Olimpo, 1/a). Znajduje się na obrzeżach miasta, na zachód od ścisłego centrum. Wielokrotnie nagradzany, działa od 1986 roku. Występowało tu wielu, światowej klasy DJ-ów oraz piosenkarzy.

Tatum Art jazzclub & restaurant

Tatum Art (Via dell’Università, 38) to idealne miejsce, jeśli chciałbyś zjeść smaczne danie i posłuchać muzyki na żywo. Klub może się też poszczycić świetnym, bardzo klimatycznym wystrojem wnętrz oraz niezłym wyborem alkoholi.

Qvivi Music Bar

Qvivi Music Bar (Piazza Rivoluzione, 5) to niezwykle przytulny i chętnie odwiedzany przez turystów oraz miejscowych pub. Słynie z ciekawego i bogatego wyboru przekąsek oraz koktajli. Dobry jako przystanek podczas imprezowego eksplorowania miasta, jak i główny cel wieczoru.

Bar Garibaldi

Na piwko lub coś z większą ilością procentów warto wpaść do Baru Garibaldi (Via Alessandro Paternostro, 46). Panuje tam niemal domowa atmosfera, która sprawia, że ciężko stamtąd wyjść. Jak raz tam zajrzysz, będziesz chciał wracać.

Monkey Pub

Jeśli podczas pobytu na Sycylii zatęsknisz za dobrym, beczkowym piwem, wtedy koniecznie wpadnij do Monkey Pub (Piazza Sant’Anna, 19). Znajduje się w centrum Palermo. Jego wnętrze nie jest za wielkie, ale za to oferuje sporo stolików na zewnątrz. W menu także smaczne kanapki i inne przekąski, a także mocniejsze alkohole. Miejscówka popularna wśród hipsterów.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon