Sardynia

3.15       Zobacz opinie (13)

Sardynia jest drugą co do wielkości włoską wyspą, która skupia w sobie piękno surowej i potężnej natury oraz cywilizacyjne bogactwo sprzed wielu wieków. Przez wielu bywa nazywana Wyspą szczęśliwości. I bardzo słusznie, bo czy można nie czuć się szczęśliwie w miejscu, które kąpie się w słońcu przez 300 dni w roku? Sekret Sardynii kryje się jednak nie tylko w jej klimacie, ale przede wszystkim naturalnym pięknie. Perełką wyspy są niesamowite formacje skalne i bajkowe plaże, usiane na 2 tys. km wybrzeża, którego najpiękniejszą część stanowią szmaragdowe wybrzeże Costa Smeralda i okolice miasteczka Villasimius.

Sardynia
Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Dla kogo?

Na Sardynii każdy znajdzie coś dla siebie. Chętnie zwiedzasz? Na wyspie urokliwych miast z zabytkami sprzed wieków jest bez liku. A może wolisz plażować? Tam znajdziesz najpiękniejsze, włoskie plaże, a przy nich groty i jaskinie, czyli to, co amatorzy surowej przyrody lubią najbardziej. Nie zabraknie też dla ciebie atrakcji, jeśli należysz do wytrwałych imprezowiczów.     

Wyspa Sardynia

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Sardynię na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Cala Goloritze, Pelosa, Cagilari, La Maddalena, Porto Cervo, Castelsardo, Grota Neptuna.

Zdjęcia

 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
 • Sardynia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wakacje na Sardynii najlepiej zaplanować między majem a październikiem. W miesiącach granicznych sezonu panuje przyjemna pogoda sprzyjająca zwiedzaniu i odkrywaniu przyrodniczych perełek wyspy. W szczycie lata zdecydowanie lepiej nastawić się na plażowanie – temperatura oscyluje wtedy w okolicach 30 st. C.

Sardynia
Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Najszybciej i najwygodniej na Sardynię można się dostać samolotem. Z Polski są dostępne  połączenia do Alghero i Calgari. Inną opcją jest przejazd samochodem do któregoś z włoskich portów, np. Civitavecchia, Livorno, La Spezia, Porto Torres i stamtąd rejs na wyspę. Zaletą tego sposobu podróżowania jest możliwość poruszania się po wyspie własnym samochodem.

Cagliari

Cagliari jest stolicą Sardynii i ważnym włoskim miastem portowym. Jego najważniejszą pod względem turystycznym część stanowi Stare Miasto, Castello, położone na wzniesieniu, z którego rozciąga się piękny widok na Cagliari i równinę Campidano. Pierwotnie miało ono charakter obronny, o czym świadczą pozostałości po fortyfikacji, w tym dwie wieże Torre dell’Elefante i Torre San Pancrazio. Poza tym w Cagliari warto pospacerować wąskimi i stromymi uliczkami Castello oraz zobaczyć najstarszą świątynię na Sardynii – kościół św. Saturnina z V w.

Cagliari
Cagliari, Włochy - © Zielonamapa

Alghero

W Alghero można się poczuć jak w hiszpańskiej Katalonii. Odkąd w XIV w. podbili je Katalończycy, na zawsze straciło swój w pełni włoski charakter. Nic zatem dziwnego, że i dzisiaj bywa nazywane Małą Barceloną. To, co w nim najciekawsze znajduje się przy przybrzeżnej promenadzie, na terenie Starego Miasta. Mowa głównie o zabudowaniach fortecznych: Bastionie Kolumba, Bastionie Marco Polo, różnego typu wieżach. Poza nimi na uwagę zasługują zabytki sakralne: Katedra Świętej Marii Panny i Świętego Franciszka.

Sardynia
Alghero, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Bosa

Nie ma na Sardynii bardziej kolorowego miasteczka niż Bosa. Wzdłuż wąskich, wspinających się po zboczach wzgórza, uliczek ciągną się rzędy małych domów i kamienic o wielobarwnych fasadach. Prowadzą na szczyt wzniesienia, skąd bacznie przygląda się miastu XII-wieczny zamek, Castello Malaspina. Z kolei ujego stóp znajduje się urokliwa starówka rybacka przy rzece Temo.

Sardynia
Bosa, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Su Nuraxi w Barumini

Zanim na Sardynii rozwinęła się cywilizacja starożytnych Rzymian, jej teren zamieszkiwały inne ludy. Kto nie wierzy, niech koniecznie jedzie do Su Nuraxi w Barumini, gdzie odnaleziono pozostałości po wiosce Nuragijczyków. Centralną częścią zabytkowego kompleksu jest wieża, tzw. nurag. Poza nią niewiele przetrwało do naszych czasów, głównie fundamenty i pojedyncze lepiej zachowane budowle.

Sardynia
Su Nuraxi, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Kościół Trinita di Saccargia

Kościół Trinita di Saccargia jest perełką architektury sakralnej na Sardynii. Jego nazwa w tłumaczeniu oznacza kościół św. Trójcy od Łaciatej Krowy, choć wyglądem bliżej mu do zebry. Wszystko za sprawą nietypowego ułożenia budulca, polegającego na przeplataniu jasnego wapienia z ciemnym bazaltem. Świątynia stoi samotnie w szczerym polu, a jej największym skarbem są cenne freski z XIII w.  

Sardynia
Trinita di Saccargia, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Tharros

Tharros jest pozostałością po fenickiej osadzie i należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w basenie Morza Śródziemnego. Jego charakterystycznym elementem są kopie dwóch kolumn korynckich. Poza nimi możemy zobaczyć jedynie fundamenty dawnych zabudowań, które tworzyły potęgę miasta w starożytności. Na Tharros warto także spojrzeć z nietypowej perspektywy, to znaczy z tarasu widokowego Wieży Hiszpańskiej na półwyspie Sinis.

Sardynia
Tharros, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Rosa

Piękna plaża przeznczona niestety wyłącznie do podziwiania. Zasłynęła dzięki różowemu paskowi, który czyni z niej wyjątkową ozdobę wyspy Budelli. Aby chronić jej piękno, wprowadzono zakaz wypoczynku na plaży, można ją jednak oglądać podczas rejsu. Widok zapiera dech w piersiach.

Sardynia
Rosa, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Spiaggia del Principe

Jedna z najpiękniejszych plaż wybrzeża Costa Smeralda. Urzeka delikatnym, jasnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Panują tam idealne warunki do uprawiania snorkelingu, podczas którego można zaobserwować przedstawicieli różnych gatunków ryb. Na plażę prowadzi skalista ścieżka, a na miejscu znajduje się bar.

Sardynia
Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Cala Brandinchi

Długa na 700 m Cala Brandinchi należy do najpiękniejszych, a przy tym najchętniej odwiedzanych plaż na Sardynii, szczególnie przez rodziny z dziećmi. Urzeka przede wszystkim wyjątkowym odcieniem wody, który zapewnił jej nawet przydomek Małego Taiti. Cala Brandinchi znajduje się niedaleko San Teodoro.

Sardynia
Cala Brandinchi, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Berchida

Piękna plaża w Zatoce Orosei, położona u stóp Góry Urcatu. Można tam nie tylko wypocząć, podobnie jak w innych miejscach wybrzeża Sardynii, na miękkim piasku i popływać w czystej wodzie Morza Tyrreńskiego, ale też podpatrzeć flamingi hodowane na graniczących z plażą lagunach. Warto pojawić się tam przed świtem, żeby przekonać się, że nad Berchidą słońce wschodzi najpiękniej.

Sardynia
Berchida, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Cala Goloritze

Cala Goloritze to jeden z symbolicznych obrazków Sardynii. Niezwykle piękna wymaga od swoich gości wysiłku. Niełatwo się bowiem do niej dostać. Drogi są dwie - przez góry lub drogą wodną. Wszystko dlatego, że skalne ściany odcięły plażę od wybrzeża, co tylko jeszcze bardziej działa na wyobraźnię turystów.

Cala Goloritze
Cala Goloritze, Włochy - © Zielonamapa

Tuerredda

Tuerredda jest jedną z najpopularniejszych plaż na południowym wybrzeżu Sardynii. Niemały wpływ ma na to jej położenie z widokiem na wyspę Tuerredda. Poza tym plaża kusi pięknymi widokami, dziewiczą naturą i świetnymi warunkami do uprawiania snorkelingu.

Sardynia
Tuerredda, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

La Pelosa

La Pelosa uchodzi za najpiękniejszą plażę nie tylko na Sardynii, ale w całych Włoszech. Przeczytasz o niej w odrębnym artykule.

La Pelosa
La Pelosa, Włochy - © Zielonamapa

Estasi

Renomowany klub na świeżym powietrzu położony na obrzeżach żywiołowego kurortu Santa Teresa Gallura. Na parkiecie pod gołym niebem potańczysz w rytmie muzyki house granej przez znanych didżejów i napijesz się drinka w klimatycznym barze.

Poco Loco

Lokal z duszą w Alghero. Przy wyśmienitym koktajlu można tam posłuchać bluesowych i jazzowych koncertów na żywo. Obowiązkowe miejsce dla tych, którzy od hałaśliwych dyskotek wolą spokojne wieczory przy drinku i muzyce.

Bal Harbour

Wizyta w Bal Harbour przy plaży w San Teodoro to prawdziwa uczta dla ciała i duszy. Dla ciała, bo tamtejsza restauracja serwuje najlepsze sushi i dania kuchni brazylijskiej. Dla ducha, bo koncerty na żywo koją zmysły, a imprezy z didżejem odrywają myśli od codzienności.

Billionaire

Trudno o bardziej adekwatną nazwę dla tego klubu i restauracji w Porto Cervo. To prestiżowy lokal klasy premium, którego  wnętrze ocieka luksusem i elegancją, a parkiet rozgrzewa najlepsza muzyka. Niezapomniane imprezy i fenomenalna kuchnia stanowią tam duet idealny, który gwarantuje wyjątkowe doświadczenia.

Phi Beach

Phi Beach to renomowany klub nad samym morzem, w którym najlepsze imprezy rozkręcają didżeje światowej klasy. Zacznij od eleganckiego aperitifu i przekąski w restauracji Michelin, a później wyjdź na plażowy parkiet, żeby bawić się do samego rana.

Park Narodowy Zatoki Orosei i Gór Gennargentu

Park Narodowy Zatoki Orosei i Gór Gennargentu skupia w sobie to, co natura może zaoferować najpiękniejszego: turkusowe wybrzeże morza i chylące się nad nim majestatycznie potężne klify. Najlepiej podziwiać je z perspektywy wody, podczas rejsu. Dzięki temu można odkryć niezwykłe groty wyrzeźbione w skale. Do najpiękniejszych miejsc należą m.in. Basen Wenus, plaża Cala Luna  z jaskiniami oraz inne zjawiskowe plaże.

Sardynia
Park Narodowy Zatoki Orosei i Gór Gennargentu, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Grota Neptuna

Jeśli natura jest artystką, to Grota Neptuna należy do jej najpiękniejszych dzieł. Wrażenie robią przede wszystkim stalagmity i stalaktyty o finezyjnych kształtach. Całości dodaje uroku niesamowita gra kolorów, w której czerwień skały miesza się ze złotem promieni słonecznych i błękitem jeziora. Nic dziwnego, że w sezonie ciągną tam nieprzerwane tłumy turystów.

Sardynia
Grota Neptuna, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Jaskinia Ispinigoli

Grota Ispinigoli wie, że najbardziej liczy się pierwsze wrażenie, dlatego już na wstępie serwuje swoim gościom spojrzenie w głęboką na 280 m otchłań. Potem doznania estetyczne już tylko narastają, aby osiągnąć punkt kulminacyjny przy największym w Europie stalagnacie o wysokości 38 m.

Sardynia
Ispinigoli, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Wąwóz Su Gorroppu

Su Gorroppu jest najgłębszym wąwozem w Europie, którego ściany sięgają nawet 500 m wysokości. Przejście nim jest doświadczeniem niesamowitym. Funduje spotkanie z dziewiczą i potężną naturą oraz pozwala zmierzyć się ze słabościami. Jego pokonanie nie jest bowiem zadaniem łatwym. Przeciskanie się przez szczeliny i kamienne zwaliska wymaga dobrej kondycji fizycznej. Trasa liczy 1,5 km i dzieli się na 3 części o rosnącym stopniu trudności. Do przebycia ostatniej potrzebne są profesjonalny sprzęt i towarzystwo przewodnika.

Sardynia
Su Gorroppu, Sardynia, Włochy - © Zielonamapa

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon