La Pelosa

3.67       Zobacz opinie (12)

Kiedy w 2013 r. Tripadvisor poprosił swoich użytkowników o wskazanie najpiękniejszych plaż we Włoszech, nie mogli oni pominąć La Pelosy. Plaża jest klejnotem w koronie nie tylko sardyńskiego, ale i całego włoskiego wybrzeża. Od tej pory zyskała na popularności - w sezonie odwiedza ją dziennie nawet kilka tysięcy osób. Na szczęście wciąż udaje jej się zachować autentyczny charakter. Jej drobny piasek i niepowtarzalny kolor wody przywołują na myśl karaibską scenerię, a całość urzeka wyjątkowym pięknem.

La Pelosa, Włochy

La Pelosa, Włochy - © Zielonamapa

Dla kogo?

La Pelosa jest obowiązkowym punktem dla osób, dla których plażowanie nie ogranicza się do przyjemnej aktywności, ale jest także przeżyciem estetycznym. La Pelosa stanowi uosobenie przyrodniczego piękna, jakie doceniają każdego dnia doceniają tysiące wczasowiczów. Jeśli gonisz zatem za miejscami must-see, koniecznie musisz się tam pojawić!

Wyspa Sardynia

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Sardynię na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Cala Goloritze, La Pelosa, CagilariLa MaddalenaPorto CervoCastelsardoGrota Neptuna.

Zdjęcia

 • La Pelosa
 • La Pelosa
 • La Pelosa
 • La Pelosa
 • La Pelosa
 • La Pelosa
 • La Pelosa
 • La Pelosa
 • La Pelosa
 • La Pelosa
 • La Pelosa
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

La Pelosa przeżywa największe oblężenie w lipcu i sierpniu. Temperatura powietrza osiąga wtedy ok. 30 st. C. Chcąc uniknąć tłumów, lepiej wybrać się tam w czerwcu, wrześniu lub październiku. Temperatura też jest wysoka, a plażowiczów jest nieco mniej.

Jak dojechać?

Na plażę kursują autobusy z oddalonego o 2 km Stintino. Do samego kurortu można się natomiast dostać samochodem z Sassari lub lotniska Fertilii, z portu promowego Porto Torres oraz z lotnisko lub portu w Olbii.

La Pelosa

Niełatwo znaleźć osobę, która byłaby na Sardynii i nie zdecydowała się zobaczyć La Pelosy. Z tego powodu w sezonie letnim na plaży bywa bardzo gęsto. Warto tam jednak pobyć choć przez chwilę, aby zachwycić się bielą i miękkością piasku pod stopami oraz krystaliczną czystością wody. Widok jest niepowtarzalny i rekompensuje wszelkie niedogodności związane ze zbyt dużą liczbą wczasowiczów.

Na plażę najlepiej przyjechać z samego rana, aby znaleźć dobre miejsce na płatnym parkingu. Na miejscu trzeba się zaopatrzyć w specjalną matę pod ręcznik, która zapobiega wynoszeniu nadmiernej ilości piasku przez turystów. Przy plaży znajdują się sklepy, restauracje i wypożyczalnia leżaków.

Snorkeling

Niektórzy twierdzą, że woda na La Pelosie jest czystsza niż w basenie. Tak dobre warunki sprawiają, że trudno sobie odmówić zanurkowania w jej głębinach, zamieszkałych przez różne gatunki ryb. To świetne miejsce do uprawiania snorkelingu.

Windsurfing & kitesurfing

La Pelosa może nie jest surfingową mekką, ale na pewno dobrym miejscem na stawianie pierwszych kroków w windsurfingu lub kitesurfingu. Mimo silnych wiatrów, morze jest tam zwykle spokojne.

Wieża Pelosa

Na wysepce przy wejściu do Cieśniny Asinara znajduje się Wieża Pelosa (Torre della Pelosa) –  część średniowiecznej fortyfikacji obronnej. Wieża ma kształt ściętego stożka i nie jest imponująca, ale widziana z plaży La Pelosa nadaje całej scenerii ciekawy charakter. Można do niej dotrzeć na własnych nogach przez płytką wodę.

Stintino

Gdy weźmie się pod uwagę sławę La Pelosy, spokój miasteczka Stintino zaskakuje. Warto się tam udać szczególnie wieczorem, kiedy kurort wyraźnie ożywa. Restauracje wypełniają się turystami, a z dyskotek zaczynają dochodzić dźwięku muzyki. W mieście nie ma zabytków, ale warto się udać na przechadzkę po uliczkach i do przystani jachtowej.

Isola Piana

Dawniej kolonia karna, dzisiaj oaza spokoju, do której można uciec łodzią z hałaśliwej i zatłoczonej La Pelosy. Wyspa leży kilka kilometrów od brzegów Sardynii, a jej teren został objęty ochroną. Na Isola Piana znajduje się nowoczesna rezydencja turystyczna z 200 domami i nieduża przystań do cumowania łodzi rekreacyjnych.

Asinara

Asinara to nieduża wyspa położona 40 km od La Pelosy. Jej teren w całości został objęty Parkiem Narodowym, utworzonym dla ochrony rzadkich roślin i zwierząt. Najciekawszym przykładem tych ostatnich jest osiołek albinos, od którego wyspa wzięła swoją nazwę (asino znaczy osioł). Asinara jest świetnym celem jednodniowej wycieczki. W jej trakcie można podziwiać oszałamiające widoki, plażować, uprawiać snorkelling i zgłębiać tajniki historii wyspy, będącej dawniej więzieniem.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon