Sycylia

3.53       Zobacz opinie (19)

Słoneczna Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Polacy ją uwielbiają, bo przez 300 dni w roku świeci na niej słońce, plaże przypominają karaibskie krajobrazy, urokliwe miasta zachwycają zabytkami, a wino nigdy się nie kończy. Poza napojem bogów wakacjom na Sycylii dodaje smaczku delikatne poczucie niepokoju płynące z potężnej Etny, którego wcale nie łagodzą opowieści o sycylijskiej mafii. Na wyspie atrakcje wydają się nie mieć końca, a jeden pobyt z pewnością nie wystarczy na poznanie jej w całości. Oto, co szczególnie warto zobaczyć!

Sycylia

Sycylia

Dla kogo?

Sycylia to wyspa dla każdego. Jeśli lubisz kąpać się w promieniach słońca, ciepłej wodzie i pięknej scenerii, plaże przyciągną cię na długie godziny. A może zamiast leniuchowania, wolisz intensywne zwiedzanie? Sycylia jest usiana pięknymi miasta z bogatą historią zaklętą w zabytkach. Są to zarówno miejsca z pierwszych stron przewodników, jak i zapomniane przez turystów. Wyspa pozwoli ci także odkrywać piękną naturę, a wieczorem bawić się w klubach do bladego świtu.

Wyspa Sycylia

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Sycylię na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz EtnaCaltabellotta, TaorminaCefaluMonrealePalermoEriceSan Vito.

Zdjęcia

  Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

  Od kwietnia do listopada na Sycylii panuje przyjemna pogoda. Jeśli myślisz o plażowaniu, udaj się tam między czerwcem a wrześniem. Na zwiedzanie zdecydowanie lepszym momentem będzie kwiecień, maj, październik lub listopad.

  Jak dojechać?

  Na Sycylię najlepiej dostać się samolotem do któregoś z dużych miast: Trapani, Katanii, Palermo. Na miejscu warto wypożyczyć samochód, aby móc zwiedzić jak największą część wyspy.

  Palermo

  Historia Palermo, stolicy Sycylii, sięga starożytności, co sprawia, że mieszają się w niej pozostałości po wielu epokach. To niesamowite połączenie skupia w sobie jak w soczewce Zamek Królewski, na którym kolejne wieki odcisnęły swój ślad w postaci różnych stylów architektonicznych. Charakterystycznym punktem na mapie miasta jest także Plac Bellini ze średniowiecznymi kościołami. Poza nimi na szlaku sakralnym nie sposób pominąć katedry w stylu katalońskiego gotyku. Warto też odwiedzić wiejące grozą Katakumby Kapucynów i odpocząć w Ogrodzie Botanicznym.

  Mondello

  Mondello jest najpiękniejszą plażą Palermo, a może i całej Sycylii. Turkusowa woda jak na Karaibach i złoty piasek łączą się ze sobą harmonijnie, przeciwstawiając swoją łagodność surowości otaczających je skał. Takiej scenerii towarzyszy dobra infrastruktura turystyczna, dostępna w sezonie letnim: wypożyczalnie leżaków, bary.

  Fontane Bianche

  Świetna plaża na wypoczynek z dziećmi. Wyróżnia się czystą, turkusową wodą i delikatnym białym piaskiem. W dodatku jest świetnie zorganizowana. Nie brakuje na niej sklepów, wypożyczalni leżaków, rowerów wodnych. Znajduje się 12 km od Syrakuz.

  Mercati Generali

  Są tacy, którzy uznają Mercati Generali za najlepszy klub na świecie. I trudno im zarzucić, że mijają się z prawdą. To elegancki lokal klasy premium, w którym występują znani didżeje i popularne zespoły muzyczne z całej Europy. Przy ich popisach można by przetańczyć całą noc z przerwami na wypicie wykwintnych drinków na porośniętym palmami tarasie. Klub znajduje się na przedmieściach Katanii.

  Discoteca Pay One

  Discoteca Pay One w Palermo udowadnia, że zabawa niejedno ma imię. Można tam wziąć udział w pokazach tanga argentyńskiego, potańczyć do muzyki dyskotekowej lub poimprezować w karaibskich rytmach. Świetne miejsce dla szukających nietypowych wrażeń.

  Blue Five Disco Club

  Wieczorem wszystkie drogi w San Vito Lo Capo prowadzą do klubu Blue Five. Lokal znajduje się na obrzeżach miasta, tuż przy plaży. Przyciąga przede wszystkim świetnym repertuarem muzycznym, który nie pozwala zejść ze skąpanego w niebieskim świetle parkietu.

  Etna

  Etna uświadamia potęgę przyrody. Pod jej majestatem kryje się bowiem niszczycielska natura. To aktywny wulkan, który od czasu do czasu daje o sobie znać. Mimo to nie brakuje śmiałków chcących do niego dotrzeć. Nie jest to zresztą trudnym zadaniem. Na Etnę kursują kolejki linowe. Z ich końca można się dostać na wyższe partie pieszo lub samochodem terenowym. Wycieczki z przewodnikiem kończą się niemal na samym szczycie wulkanu. 

  Wąwóz Alcantara

  25 km od Taorminy znajduje się zapierające dech w piersiach dzieło natury – Wąwóz Alcantara. Podobno tysiące lat temu wylewająca się z Etny lawa zastygła, tworząc kanion. Ta teoria wydaje się całkiem prawdopodobna, gdy patrzy się na jego poszarpane, jakby nieudolnie ulepione z plasteliny ściany. Pomiędzy nimi płynie rzeka, która zamienia zwiedzanie wąwozu w niezapomnianą przygodę. Przygotuj się na siłowanie się z nurtem i przeciskanie przez wąskie szczeliny.

  Zobacz także

  Włochy
  Co zwiedzić we Włoszech?
  Włochy
  Najpiękniejsze plaże we Włoszech
  Włochy
  Życie nocne we Włoszech
  Włochy
  Parki narodowe we Włoszech
  Włochy
  Aktywnie we Włoszech
  Włochy
  Poza szlakiem we Włoszech
  ©2021 Zielonamapa.pl
  facebook icon
  twitter icon
  youtube icon
  instagram icon
  telegram icon