Taormina

3.08       Zobacz opinie (12)

Taormina w sezonie letnim zamienia się w turystyczną stolicę Sycylii. Turyści tłumnie do niej ściągają, bo to synonim luksusu i wyznacznik wysokiego statusu społecznego. W dobrym tonie jest się tam pokazać, a później pochwalić zdjęciami na Instagramie. Stąd tak wiele w mieście hoteli z pięcioma gwiazdkami, prywatnych plaż, eleganckich butików i ekskluzywnych restauracji.

Taormina, Włochy

Taormina, Włochy - © Zielonamapa

Zza luksusu i snobistycznej atmosfery nieśmiało spozierają zabytki z różnych wieków - niemi świadkowie burzliwej historii miasta. To dzięki nim Taormina może się dzisiaj pochwalić jedną z najpiękniejszych starówek na Sycylii, której uroku dodaje położenie wysoko nad poziomem morza. Za jego sprawą miasto zamienia się w ogromny punkt widokowy na Morze Jońskie i majestatyczną Etnę.

Dla kogo?

Taormina to dobry kierunek dla osób, które lubią czasem się skusić na odrobinę luksusu na wakacjach. Na plażowiczów czekają piękne i eleganckie, chociaż żwirowe plaże. Znacznie więcej atrakcji znajdą dla siebie amatorzy zwiedzania i drogich zakupów. W Taorminie jest też co robić wieczorem. Częściej od głośnej dyskoteki trafi się jednak klimatyczny bar. Jeśli lubisz zatem łączyć zwiedzanie z wylegiwaniem się na plaży, a wieczorem odpocząć przy koktajlu, koniecznie rozważ wizytę w Taorminie.

Wyspa Sycylia

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Sycylię na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Etna, Caltabellotta, Taormina, Cefalu, Monreale, Palermo, Erice, San Vito.

Zdjęcia

  • Taormina
  • Taormina
  • Taormina
  • Taormina
  • Taormina
  • Taormina
  • Taormina
  • Taormina
  • Taormina
  • Taormina
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Od czerwca do września w Taorminie panują 30-stopniowe upały, które przyciągają na plaże, ale zniechęcają do zwiedzania. Na połączenie tych aktywności lepszym momentem będzie maj i październik. Komu nie przeszkadza chłodniejsza pogoda, śmiało może planować wyjazd przez cały rok. Temperatura powietrza nie spada poniżej 15 st. C.

Jak dojechać?

Najwygodniejsza podróż do Taorminy dzieli się na dwa etapy: przelot do Katanii i stamtąd przejazd autobusem do punktu docelowego. Z Katanii do Taorminy kursuje też pociąg, ale dworzec kolejowy znajduje się w dolnej części miasta i do centrum trzeba by się z niego dostać taksówką lub autobusem.

Corso Umberto

Corso Umberto jest główną ulicą miasta, której granice wyznaczają dwie bramy, prowadzące na teren historycznej Taorminy: Porta Messina i Porta Catania. Nie sposób ominąć tej alei, bo tuż przy niej i w niedużej odległości od niej znajdują się najważniejsze zabytki miasta pochodzące z różnych okresów od starożytności do baroku. Corso Umberto jest także komercyjnym centrum Taorminy z eleganckimi sklepami i butikami.

Pałac Corvaja

W niejednolitej architekturze Pałacu Corvaja jak w lustrze odbija się burzliwa historia miasta. Mauretańska wieża z Xw. jest pamiątką po arabskich podbojach Sycylii, a sala obrad normańskiego parlamentu przypomina o najeździe Normanów na wyspę. Z kolei okna i drzwi w stylu katalońskiego gotyku są dowodem panowania Katalończyków na tym terenie w czasach średniowiecza. Całość, mimo zróżnicowania architektonicznego, wydaje się tworzyć spójną całość.

Palazzo Duca di Santo Stefano

Podobne pomieszanie różnych wpływów architektonicznych można odnaleźć w konstrukcji Palazzo Duca di Santo Stefano. Budynek jest uznawany za arcydzieło gotyku z wyraźnymi elementami normańskimi, a także arabskimi i katalońskimi. Pałac stoi przy Bramie Catania i stanowił dawniej integralną część średniowiecznych murów miejskich. Przy zabytku znajduje się niewielki ogród ze studnią do zbierania wody deszczowej.

Teatr grecki

Grecki teatr jest najstarszym zabytkiem w Taorminie i drugim co do wielkości tego typu obiektem na Sycylii. Znajduje się 250 m n.p.m., co czyni z niego atrakcyjny punkt widokowy na miasto, Morze Jońskie i potężny wulkan Etna. Wrażenie robi również sam amfiteatr, który, mimo swojego wieku, wciąż jest wykorzystywany do organizacji wydarzeń kulturalnych. Na przestrzeni lat utracił sporą część widowni, ale zachował za to proscenium z tylną ścianą sceny. Niedaleko teatru znajdują się ruiny antycznej świątyni, a całość otaczają miejskie ogrody (Villa Comunale).  

Sanktuarium Madonny w Skale

Na szczycie 400-metrowej Góry Tauro znajduje się niewielki kościółek wykuty w skale wulkanicznej. Zobaczymy w nim jedynie skromne wyposażenie z ołtarzem i figurami. Sama świątynia robi jednak wrażenie niesamowitą konstrukcją. Chcąc ją zobaczyć, należy pokonać stromą i krętą ścieżkę, Salita Castello. Nazwa ścieżki nieprzypadkowo ma w swojej nazwie zamek. Ponad sanktuarium znajdują się ruiny Zamku Saracenów, niedostępne niestety dla zwiedzających.

Kościół św. Józefa

Kościół św. Józefa jest ozdobą głównego placu miasta – Placu IX Kwietnia. Został wzniesiony w stylu barokowym na przełomie XVI i XVII w. Jego fasada nie jest nadmiernie bogata – powstała z wielokolorowego marmuru, a jej charakterystycznym elementem są dwie kolumny. Z tego samego materiału został wykonany także ołtarz. Poza nim wnętrze kościoła wypełniają figury świętych i postaci biblijnych. Niestety nie zawsze jest ono otwarte dla zwiedzających.  

Wieża Zegarowa

Niedaleko kościoła znajduje się jeszcze jeden charakterystyczny punkt Placu IX Kwietnia –  Wieża Zegarowa. Powstała w XII w., ale jej obecna konstrukcja to efekt odbudowy w XVII w. Wieża pełni także funkcję bramy prowadzącej do średniowiecznej części Taorminy.

Isola Bella

Isola Bella wzięła swoją nazwę od urokliwej, porośniętej zielenią wysepki, na przeciwko której się znajduje. Ta nazwa, ze słowem piękna w środku, jest jak najbardziej zasłużona. Plażę uznaje się za najbardziej urokliwą w okolicy, do tego stopnia, że bywa ona nawet określana jako Perła Morza Jońskiego. Isola Bella zajmuje nieduży kawałek żwirowego wybrzeża u stóp Taorminy.   

Mazzaro

Mazzaro jest niedużą, ale bardzo popularną żwirową plażą. Ma też turystom najwięcej do zaoferowania – wypożyczalnie sprzętu plażowego oraz rejsy do pobliskiej Błękitnej Groty. Plaża jest wygodnie połączona z centrum Taorminy kolejką linową, co bez wątpienia stanowi dodatkową atrakcję.

Giardini Naxos

Giardini Naxos to długi i malowniczy pas żwirowo-piaszczystego wybrzeża, które porasta śródziemnomorska roślinność. Znaczną jego część stanowią jednak plaże prywatne z eleganckimi restauracjami, co nie znaczy, że nie da się znaleźć darmowego kawałka na rozłożenie leżaka. Na Giardini Naxos znajduje się sporo barów, które po zmroku rozbudzają nocne życie tej części miasta.

La Giara

La Giara zajmuje stałe miejsce na mapie nocnej Taorminy. To szykowny klub z dobrą muzyką i doskonałymi koktajlami, które można popijać na tarasie z widokiem na miasto i Giardini Naxos. Obowiązkowy punkt, dla lubiących spędzać wieczór w eleganckim stylu.

Marabu

Popularna dyskoteka w Giardini Naxos, która cieszy się renomą w całych Włoszech. Za konsolą najlepsi didżeje z całego świata, za barem duży wybór wyśmienitych koktajli – doskonały przepis na udany wieczór we włoskim stylu.

Q Lounge Bar

Klimatyczne miejsce na spokojny wieczór z dobrym koktajlem w dłoni. Bar znajduje się w sąsiedztwie ścisłego centrum, w zacisznej i malowniczej okolicy. W ciepłe dni można zająć miejsce w ogrodzie.

Daiquiri

Bar Daiquiri wziął swoją nazwę od popularnego drinka i właśnie z miłości do drinków i koktajli się zrodził. Wystarczy łyk, aby przekonać się, że właściciele wkładają w to, co robią całe serce. Przyjemne wrażenie dopełnia stylowy wystrój baru zarówno w części wewnętrznej, jak i zewnętrznej.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon