Turyn
Turyn jest malowniczym miastem położonym u podnóża Alp i u ujścia rzeki Dora Riparia do najdłuższej włoskiej rzeki Pad. To prawdziwa mekka miłośników sportu. W tym mieście stacjonuje światowej klasy klub piłkarski: Juventus Turyn.
Turyn, Włochy – © Shutterstock
Czy może być coś piękniejszego niż oglądanie meczu w malowniczych okolicznościach przyrody? Górskie wędrówki, wspaniałe zabytki i szalone życie nocne – to wszystko czeka na osoby, które zdecydują się spędzić urlop w samym sercu Piemontu. I choć Turyn ustępuje Mediolanowi jeśli chodzi o szyk, to mimo wszystko warto go odwiedzić.
Dla kogo?
Turyn jest dla ciebie świetnym miejscem, jeśli interesujesz się historią. Miasto kryje w sobie wiele zabytków i muzeów. Poza tym w stolicy Piemontu czeka na ciebie mnóstwo innych aktywności. Tam dzień możesz rozpocząć od górskiej wędrówki, potem udać się na widowiskowy mecz piłki nożnej, jeśli jesteś zagorzałym kibicem, a wieczór spędzić na szalonej zabawie do białego rana.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Turyn?
Jeżeli lubisz wysokie temperatury i bezchmurne niebo, możesz wybrać się do Turynu między czerwcem a październikiem. Z kolei marzenie o górskich wędrówkach najlepiej spełnić w lutym. Podczas tego miesiąca odbywa się trwające aż dwa tygodnie wielkie święto czekolady Festa del Cioccolata.
Jak dojechać?
Najwygodniejszym i najszybszym sposobem dotarcia do Turynu jest podróż samolotem. Międzynarodowe lotnisko Turyn Caselle obsługuje loty m.in. Lufthansy, Air France, British Airways, a także tanich linii lotniczych. Najwięcej połączeń bezpośrednich między Polską a Turynem można znaleźć w okresie letnim. Alternatywą dla drogi lotniczej może być podróż samochodem. To opcja dla cierpliwych, bo wyprawa z Warszawy do stolicy Piemontu zajmuje ok. 17 godzin.
Życie nocne w Turynie
Życie nocne Turynu to nie tylko kluby taneczne, ale także dziesiątki kawiarni i restauracji, które otwierają swoje progi wieczorową porą. Przyjeżdżając do tego tętniącego życiem miasta, można skosztować lokalnych specjałów, napić się wina, a później spalić kalorie, tańcząc w rytmie klubowej muzyki.
Al Bicerin
To jedna z najpopularniejszych turyńskich kawiarni, w której podaje się fenomenalną kawę Bicerin, uważaną za tradycyjny produkt Piemontu. Napój stanowi połączenie espresso, czekolady oraz śmietanki. Zwyczajowo serwowany jest w niewielkim okrągłym kieliszku.
Il Carlino Ubriaco
Lokal słynący ze swojego niepowtarzalnego klimatu. „Pijany mops” to miejsce, w którym można napić się doskonałego wina. W razie trudności z podjęciem decyzji, radą służy sympatyczny właściciel.
Divina Commedia
Jak sama nazwa wskazuje inspiracją dla klubu była „Boska komedia” Dantego. Lokal posiada trzy piętra inspirowane odpowiednio niebem, czyśćcem oraz piekłem. Na każdym poziomie gościom towarzyszy inna muzyka, odpowiadająca danej tematyce. Pomysł godny pozazdroszczenia, podobnie jak wrażenia po wyjściu z klubu!
Zabytki Turynu
Turyn to perła architektoniczna północno-zachodnich Włoch. Liczne zabytki i muzea można podziwiać nawet przez parę dni. Jeżeli kochasz historię i świat kultury, doskonałym rozwiązaniem jest karta Turin+Piemont. Za jej sprawą otrzymasz zniżki na wiele atrakcji, a także na podróże komunikacją miejską.
Katedra św. Jana Chrzciciela
Jest to najważniejszy obiekt sakralny na terenie Turynu. Katedra została zbudowana w latach 1491-1498. Światową sławę przyniósł jej Całun Turyński, który można oglądać w bocznej kaplicy. Na lnianym płótnie odbita jest podobizna ludzkiej twarzy. Chrześcijanie wierzą, że to odwzorowane oblicza Chrystusa.
Basilica di Superga, Turyn, Włochy – © Elena Gabrielli
Kościół św. Wawrzyńca
Rzymskokatolicki kościół św. Wawrzyńca jest znakomitym przykładem architektury barokowej. Świątynia posiada geometryczną strukturę. Światło pojawia się dopiero na górze budynku, natomiast dół jest pozbawiony okien, co buduje wewnątrz mistyczną atmosferę.
Pałac Królewski
Pałac Królewski był siedzibą dynastii sabaudzkiej. Budynek pochodzi z XVII wieku, a w 1946 roku został przekształcony w muzeum. Warto je odwiedzić nie tylko ze względu na ciekawą kolekcję eksponatów związanych z przedstawicielami dynastii, ale też piękne wnętrza z gdzieniegdzie oryginalnym wyposażeniem. Splendoru Pałacowi Królewskiemu dodaje fakt, że został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pałac Królewski, Turyn, Włochy – © Xavier
Muzeum Egipskie
Jean-François Champollion, francuski archeolog i twórca nowoczesnej egiptologii zwykł mawiać, że droga do Memfis i Teb wiedzie przez Turyn. Nie dziwi zatem, że znalazło się w tym mieście miejsce dla Muzeum Egipskiego. Instytucja znajduje się w XVII-wiecznym pałacu i poza Kairem jest jedyną tego rodzaju placówką, poświęconą wyłącznie historii Egiptu.
Muzeum Egipskie, Turyn, Włochy – © amberinsea
Muzeum Samochodów
Muzeum Samochodów jest położone ok. 6 km od centrum, ale cóż to za odległość dla prawdziwego fana motoryzacji. Muzeum powstało w 1932 roku, choć jego oficjalne otwarcie nastąpiło prawie 30 lat później, w 1960 roku. W środku można oglądać blisko 200 modeli samochodów, których produkcję datuje się na okres od XIX wieku aż do czasów współczesnych.
Muzeum Motoryzacji, Turyn, Włochy – © akabolla
Allianz Stadion
Żaden fan piłki nożnej nie może przeoczyć stadionu Juventusu Turyn. Obiekt został ukończony w 2011 roku i zastąpił wyburzony Stadio delle Alpi. Allianz Stadion stanowi pewnego rodzaju ewenement, ponieważ jest pierwszym włoskim stadionem, który całkowicie należy do klubu.
Mole Antonelliana
Mole Antonelliana to architektoniczny symbol Turynu, który został zbudowany jako synagoga. To najwyższy ceglany budynek znajdujący się na terenie Europy. W latach 1908-1938 służył jako miejsce Muzeum Włoskiego Zjednoczenia. Od 2000 roku znajduje się tam Narodowe Muzeum Kinematografii, w którym można zobaczyć m.in. sprzęt kinowy, kostiumy, plakaty, materiały reklamowe i liczne fotografie obrazujące historię kina.
Mole Antonelliana, Turyn, Włochy – © imaffo
Parki w Turynie
Parco del Valentino
Jeden z najbardziej znanych turyńskich parków, który liczy aż 421.000 m² powierzchni. Park jest malowniczo położony tuż nad brzegami Padu. To doskonałe miejsce na długie spacery i spędzenie czasu w gronie najbliższych.
Parco della Pellerina (Parco Carrara)
Parco della Pellerina to największy park w Turynie, idealny na piknik w pięknym otoczeniu przyrody. Poza tym to świetne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na terenie parku powstał bowiem plac dla rolkarzy i wrotkarzy.
Alpy
Szacuje się, że wzgórza i góry stanowią ponad 70% regionu Piemontu. To prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek. Ci, którzy preferują bierny wypoczynek, z pewnością będą oczarowani niesamowitymi widokami, które rozpościerają się wokół całego miasta.
Bamboo Eco Hostel
Świetny hostel dla osób, którym bliski jest ekologiczny tryb życia. W obiekcie panuje świetna, przyjazna atmosfera, a pokój jest wygodny i ciekawie urządzony. Bardzo atrakcyjna cena w stosunku do jakości. Polecamy na budżetowy weekend w Turynie.
Hotel Rey
Hotel “z duszą” położony nieco na uboczu centrum miasta. Przytulnie urządzone, nieduże pokoje tworzą przyjemne warunki na romantyczny pobyt we dwoje. Duży plus za atrakcyjną cenę z wliczonym pysznym, włoskim śniadaniem.