Turyn

3.60       Zobacz opinie (10)

Turyn jest malowniczym miastem położonym u podnóża Alp i u ujścia rzeki Dora Riparia do najdłuższej włoskiej rzeki Pad. To prawdziwa mekka miłośników sportu. W tym mieście stacjonuje światowej klasy klub piłkarski: Juventus Turyn.

Turyn

Turyn, Włochy - © Zielonamapa

Czy może być coś piękniejszego niż oglądanie meczu w malowniczych okolicznościach przyrody? Górskie wędrówki, wspaniałe zabytki i szalone życie nocne – to wszystko czeka na osoby, które zdecydują się spędzić urlop w samym sercu Piemontu. I choć Turyn ustępuje Mediolanowi jeśli chodzi o szyk, to mimo wszystko warto go odwiedzić.

Dla kogo?

Turyn jest dla ciebie świetnym miejscem, jeśli interesujesz się historią. Miasto kryje w sobie wiele zabytków i muzeów. Poza tym w stolicy Piemontu czeka na ciebie mnóstwo innych aktywności. Tam dzień możesz rozpocząć od górskiej wędrówki, potem udać się na widowiskowy mecz piłki nożnej, jeśli jesteś zagorzałym kibicem, a wieczór spędzić na szalonej zabawie do białego rana.

Zdjęcia

  • Turyn
  • Turyn
  • Turyn
  • Turyn
  • Turyn
  • Turyn
  • Turyn
  • Turyn
  • Turyn
  • Turyn
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeżeli lubisz wysokie temperatury i bezchmurne niebo, możesz wybrać się do Turynu między czerwcem a październikiem.  Z kolei marzenie o górskich wędrówkach najlepiej spełnić w lutym. Podczas tego miesiąca odbywa się trwające aż dwa tygodnie wielkie święto czekolady Festa del Cioccolata.

Jak dojechać?

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem dotarcia do Turynu jest podróż samolotem. Międzynarodowe lotnisko Turyn Caselle obsługuje loty m.in. Lufthansy, Air France, British Airways, a także tanich linii lotniczych. Najwięcej połączeń bezpośrednich między Polską a Turynem można znaleźć w okresie letnim. Alternatywą dla drogi lotniczej może być podróż samochodem. To opcja dla cierpliwych, bo wyprawa z Warszawy do stolicy Piemontu zajmuje ok. 17 godzin.

Turyn to perła architektoniczna północno-zachodnich Włoch. Liczne zabytki i muzea można podziwiać nawet przez parę dni. Jeżeli kochasz historię i świat kultury, doskonałym rozwiązaniem jest karta Turin+Piemont. Za jej sprawą otrzymasz zniżki na wiele atrakcji, a także na podróże komunikacją miejską.

Katedra św. Jana Chrzciciela

Jest to najważniejszy obiekt sakralny na terenie Turynu. Katedra została zbudowana w latach 1491-1498. Światową sławę przyniósł jej Całun Turyński, który można oglądać w bocznej kaplicy. Na lnianym płótnie odbita jest podobizna ludzkiej twarzy. Chrześcijanie wierzą, że to odwzorowane oblicza Chrystusa.

Życie nocne Turynu to nie tylko kluby taneczne, ale także dziesiątki kawiarni i restauracji, które otwierają swoje progi wieczorową porą. Przyjeżdżając do tego tętniącego życiem miasta, można skosztować lokalnych specjałów, napić się wina, a później spalić kalorie, tańcząc w rytmie klubowej muzyki.

Al Bicerin

To jedna z najpopularniejszych turyńskich kawiarni, w której podaje się fenomenalną kawę Bicerin, uważaną za tradycyjny produkt Piemontu. Napój stanowi połączenie espresso, czekolady oraz śmietanki. Zwyczajowo serwowany jest w niewielkim okrągłym kieliszku.

Il Carlino Ubriaco

Lokal słynący ze swojego niepowtarzalnego klimatu. „Pijany mops” to miejsce, w którym można napić się doskonałego wina. W razie trudności z podjęciem decyzji, radą służy sympatyczny właściciel.

Divina Commedia

Jak sama nazwa wskazuje inspiracją dla klubu była „Boska komedia” Dantego. Lokal posiada trzy piętra inspirowane odpowiednio niebem, czyśćcem oraz piekłem. Na każdym poziomie gościom towarzyszy inna muzyka, odpowiadająca danej tematyce. Pomysł godny pozazdroszczenia, podobnie jak wrażenia po wyjściu z klubu!

Parco del Valentino

Jeden z najbardziej znanych turyńskich parków, który liczy aż 421.000 m² powierzchni. Park jest malowniczo położony tuż nad brzegami Padu. To doskonałe miejsce na długie spacery i spędzenie czasu w gronie najbliższych.

Parco della Pellerina (Parco Carrara)

Parco della Pellerina to największy park w Turynie,  idealny na piknik w pięknym otoczeniu przyrody. Poza tym to świetne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na terenie parku powstał bowiem plac dla rolkarzy i wrotkarzy.

Alpy

Szacuje się, że wzgórza i góry stanowią ponad 70% regionu Piemontu. To prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek. Ci, którzy preferują bierny wypoczynek, z pewnością będą oczarowani niesamowitymi widokami, które rozpościerają się wokół całego miasta.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon