Wenecja

SPOKO

Wenecja jest jednym z największych skarbów architektonicznych świata. Zbudowana została na ponad 100 wyspach, które poprzedzielane są kanałami. Tymi traktami wodnymi śmigają jak szalone gondole. Czyli pływający symbol Wenecji. Każda z tych małych wysepek ma swojego patrona, kościół, centralny plac i centralne ogrzewanie.

Wenecja przez prawie 500 lat stanowiła stolicę jednej z najpotężniejszych morskich potęg świata. Państwo obejmowało tereny dzisiejszej Chorwacji (stąd taka architektura w Dalmacji i Istrii). Każdego roku Wenecja się zatapia. W tym sensie, że przybywa wody, a miasto się zapada. Nie ma większego sensu się tutaj osiedla. Chyba że bardzo chcesz się utopić, albo za kilka dni oglądać Teleexpress po kostki w wodzie. Główną atrakcją miasta jest Katedra św. Marka oraz Canal Grande, który płynie przez Wenecję. Miasto słynie z jednego z najbardziej okazałych karnawałów w Europie.

Dla kogo?

Wenecja z pewnością nie jest to dobre miejsce dla niewidomych. Krótki spacer i już ciuchy do suszenia. Więc jeśli jesteś osobą niewidomą i to czytasz, to odradzam Ci odwiedziny w tym miejscu. To dobre miejsce na podróż we dwoje, ale pod warunkiem że macie oboje romantyczne dusze. Jeśli nie lubisz komercji – odradzam.